جشنواره فیلم «کارلووی واری» در غیاب ایرانی‌ها

سینما,جشنواره سينمايي

فستیوال بین‌المللی فیلم «کارلووی واری» جمهوری چک با حضور کارگردانان اروپایی و در غیاب نمایندگان سینمای ایران آغاز می‌شود.

فستیوال بین‌المللی فیلم «کارلووی واری» جمهوری چک با حضور کارگردانان اروپایی و در غیاب نمایندگان سینمای ایران آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلمسازان بین‌المللی به ویژه اروپایی‌ها برای شرکت در پنجاهمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم «کارلووی واری» 2015 راهی جمهوری چک خواهد شد و برای کسب جوایز این رویداد هنری با هم به رقابت می‌پردازند.

ایران که در دوره قبل این فستیوال با فیلم «ماهی و گربه» حضور داشت،‌ امسال نماینده‌ای ندارد.

«دیریش بروگمان» کارگردان سرشناس آلمانی با فیلم کمیک ضدنازی «درود» در این رقابت شرکت کرده و «مارسین کوزالکا» مستندساز لهستانی اولین فیلم داستانی‌اش «عنکبوت قرمز» را عرضه کرده است.

از دیگر مستندسازان برجسته که اولین قدم خود در ساخت فیلم‌های داستانی برداشته، می‌توان به «دنیل دنیک» دانمارکی اشاره کرد که «ساحل طلایی» را در «کارلووی واری» رونمایی می‌کند.

«آنتونیا» که به زندگی «آنتونیا پوزی» شاعر معروف پرداخته هم نماینده ایتالیا در این رقابت جهانی است.

«فلورین سربان» پنج سال پس از موفقیت چشمگیرش با «اگر بخواهم سوت بزنم، می‌زنم» در جشنواره فیلم برلین، این‌بار با ساخته جدیدش «بوکس» راهی چک شده است. «صدای درختان» هم کاری از «فرانسوا پلوکین» فیلمساز کانادایی است که در روزهای برپایی «کارلووی واری» اکران می‌شود.

به گزارش وب‌سایت این رویداد هنری، «اسلاوک هوراک» و «ژان پروسینوفسکی» دو نماینده جمهوری چک در رقابت‌های این فستیوال بین‌المللی هستند.

جایزه بزرگ جشنواره «کارلوی وری» که جامی بلورین است، شامل مبلغی 25 هزار دلاری می‌شود و برنده جایزه ویژه هیأت داوران چکی 15 هزار دلاری را دریافت خواهد کرد. در این رقابت‌ها همچنین به بهترین کارگردان، بازیگر نقش اول مرد و زن هم جوایزی تعلق می‌گیرد.

«کارلووی واری» جشنواره فیلمی است که هرساله در ماه ژوئیه در شهری به همین نام در شمال‌غربی جمهوری چک برگزار می‌شود.

این جشنواره که از سال ۱۹۴۶ آغاز به‌ کار کرده، مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به شمار می‌رود. این فستیوال دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است و جایزه اصلی آن گوی بلورین نام دارد.

نخستین دوره جشنواره فیلم «کارلووی واری» در اوت ۱۹۴۶ به شکل غیرمسابقه‌ای برگزار شد. این جشنواره از سال ۱۹۴۸ به جشنواره‌ای رقابتی تبدیل شد و جایزه گوی بلورین نیز در همان سال به وجود آمد. این جشنواره از سال ۱۹۵۹ به بعد، هر دو سال یک‌بار (با جشنواره فیلم مسکو به صورت یک سال در میان) برگزار می‌شد. «کارلووی واری» از سال ۱۹۹۴ تاکنون به صورت سالانه برگزار می‌شود.

فعالان سینمای ایران هم سال‌هاست در این رویداد بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند که از مهم‌ترین جوایزی که سینمای ایران از این فستیوال دریافت کرده است،می‌توان اشاره کرد به: جایزه ویژه هیات داوران و جایزه «کلیسای جهانی» چهل‌وچهارمین دوره «کالووی واری» برای «بیست» عبدالرضا کاهانی، حمید فرخ‌نژاد برای فیلم «عروس آتش» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد و جایزه ویژه هیئت داوران بیست‌وهشتمین دوره جشنواره به محسن مخملباف برای فیلم «ناصرالدین شاه آکتور سینما» تعلق گرفت و جایزه گوی بلورین بهترین بازیگر زن از چهل‌وهفتمین دوره جشنواره «کارلووی واری» نصیب لیلا حاتمی برای بازی در فیلم «پله آخر» شده است.

انتهای پیام

کد N846389