بررسی ادبیات کودک کشورهای شمال آفریقا

فرهنگی

پوپک نیک‌طلب که این روزها مشغول انجام کاری پژوهشی در حوزه کهن‌الگوهای ادبیات کودک و نوجوان ایرانی است، از پایان کار پژوهش ادبیات کودک کشورهای شمال آفریقا در آینده نزدیک خبر داد.

این پژوهشگر به خبرنگار ایسنا گفت: تقریبا ادبیات کودک و نوجوان تمام کشورهای شمال آفریقا متاثر از ادبیات مصرند و ادبیات خود را از این کشور الهام گرفته‌اند.

او با تاکید بر این که ادبیات کودک و نوجوان مصر در بین کشورهای عربی بیشترین قدمت را داراست، افزود: از زمانی که مصری‌ها دارای خط هیروگلیف بودند و در غارهایی که از دوران فراعنه به جای مانده، آثاری پیدا شده است که نشان می‌دهد مصری‌ها از همان زمان به ادبیات کودک اهمیت می‌دادند. بعدها که مردم مصر زبان عربی را برای خود انتخاب کردند این ادبیات گسترده‌تر شد و به صورتی درآمد که در حال حاضر اغلب کشورهای شمال آفریقا متأثر از ادبیات این کشورند.

نیک‌طلب تاصریح کرد: اغلب کشورهای شمال آفریقا قبل از این زمان دارای زبان آمازیغی بودند که زبانی صرفا شفاهی بود اما با توجه به مکشوف شدن اهمیت ادبیات عامیانه در این کشورها از سال 2005 برخی از این کشورها از جمله الجزایر و تونس زبان مذکور را به عنوان زبان رسمی خود مورد توجه قرار داده و این زبان را مکتوب کردند.

پوپک نیک‌طلب بنا دارد این اثر پژوهشی را پس از اتمام، با همکاری موسسات پژوهشی در قالب اثری مجزا راهی بازار کند.

وی پیش‌تر در حوزه ادبیات کودک سایر کشورها نظیر فلسطین، لبنان، عربستان، عمان و بحرین کار پژوهشی انجام داده است.این آثار در شماره های متعدد «کتاب ماه کودک و نوجوان» دیروز که امروز نام آن به «نقد ادبیات کودک و نوجوان» تغییر کرده، منتشر شده است.

«کهن‌الگوهای ادبیات کودک و نوجوان ایرانی» از تازه‌ترین دغدغه‌های پژوهشی این محقق ادبیات کودک است.

انتهای پیام

کد N846055