نوش آبادی در نشست خبری:

هیچ رپی مجوز نگرفته است/ دولت قبل هم «فراموشی» را تائید کرده بود

فرهنگی

سخنگوی وزارت ارشاد با تکذیب صدور مجوز برای هرگونه آلبوم موسیقی موسوم به رپ، درباره نحوه صدور مجوز به آلبوم «فراموشی» توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد و اسلامی پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۱ خردادماه در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اظهارات پیروز ارجمند درخصوص واگذاری امور تامین امنیت کنسرت های موسیقی به ادارات اماکن در استان ها گفت: وقتی یک کنسرت موسیقی در استانی می خواهد برگزار شود، بدیهی است این استانداران و فرمانداران باید نسبت به تامین امنیت این کنسرت ها در شورای تامین اقدام کنند اما موافقت با برگزاری کنسرت ها به هیچ وجه منوط به مجوز شورای تامین استانداری ها نیست.

وی تاکید کرد: صدور مجوز برای کنسرت های  موسیقی در هر نقطه از کشور فقط بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و هیچ نهاد دیگری مسئولیتی در این خصوص ندارد اما برگزاری این کنسرت ها نیازمند همکاری و مساعدت و مشارکت نهادهای انتظامی و امنیتی و سایر نهادها است.

نوش آبادی گفت: اگر شورای تامین یک استان مصلحت ندید یک برنامه ای اجرا شود این به معنای لغو مجوز آن نیست بلکه به معنی تعویق در اجرای آن برنامه است. استانداری ها و فرمانداری ها هم براساس قانون موظفند، امنیت اجتماعات قانونی را تامین کنند که این نوعی هدایت و حمایت و پشتیبانی است که صورت می گیرد و ما هم از این روند تشکر می کنیم و اعلام می کنیم که تامین امنیت کنسرت ها بر عهده آنها است نه جای دیگر.

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر صدور مجوز اولین آلبوم رپ (گفت آواز) در کشور که خواستار توضیح نوش آبادی در این خصوص شد، گفت: ما قبلا هم گفته ایم که چیزی به نام موسیقی رپ با آن الگو و مدل غربی در کشور نداریم و مجوزی هم تاکنون به این شیوه داده نشده است اما آن آلبومی که مدنظر شما است، رپ نیست بلکه یک نوع موسیقی با یک نوع سبک و شیوه نو است که ممکن است موسیقی غربی الهام گرفته باشد اما محتوای آن کاملا مرتبط با معیارهای ما در وزارت ارشاد اسلامی است. من نمی توانم بپذیرم که به موسیقی رپ با همان الگوی غربی مجوز داده ایم کما اینکه آقای ارجمند و حتی خواننده آن اثر هم گفته اند که نمی شود نام این اثر را رپ گذاشت.

در این نشست خبری یکی از خبرنگاران با نشان دادن نسخه ای از یک آلبوم موسیقی به نام «فراموشی» و طرح این موضوع که این سی دی حاوی ترانه هایی در حمایت از فتنه ۸۸ است، خواستار توضیحات سخنگوی وزارت ارشاد درخصوص نحوه صدور مجوز به این آلبوم شد که نوش آبادی در این زمینه گفت: ظاهرا مجوز این آلبوم در سال ۱۳۹۲ صادر شده، محتوای این آلبوم در دولت قبلی هم مورد بررسی قرار گرفته بود و دولت قبلی هم آن را تایید کرده بود اما صدور مجوز آن به دولت جدید احاله پیدا کرد و در نهایت اصلاحاتی در متن این آلبوم به عمل آمد. این آلبوم هم بیشتر یک موسیقی دکلمه‌ای است و نه رپ.

نوش آبادی همچنین درباره احتمال برگزاری جشنواره موسیقی پاپ این مسأله را دور از ذهن ندانست اما گفت: هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.