در پاسخ به مهر مطرح شد:

واکنش سخنگوی وزیر ارشاد به اجراهای بی‌کیفیت در تالار وحدت

فرهنگی

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد تالار وحدت باید در اختیار اجراهای هنری با کیفیت قرار گیرد و به ویژه این تالار محل اجرای جنگ‌های شاد و موسیقی پاپ نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست رسانه ای که صبح امروز ۱۱ خرداد ماه در وزارت ارشاد برگزار شد، درباره تخفیف ویژه پخش تیزر فیلم‌های در حال اکران گفت: در جلسه‌ای که برخی از سینماگران به اتفاق حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با محمد سرافراز رئیس رسانه ملی داشتند، نقطه نظرهای بسیاری مطرح شد که یکی از این نقطه نظرها تخفیف ۹۸ درصدی تلویزیون برای پخش تیزر فیلم های در حال اکران از تلویزیون بود.

وی با اشاره به موارد دیگری که در این جلسه از سوی سینماگران با رئیس صدا و سیما مطرح شد، افزود: علاوه بر طرح تخفیف ویژه برای پخش تیزر فیلم های در حال اکران از تلویزیون، سه سرفصل دیگر نیز مطرح شد که ایجاد کمیته مشترک بین سینما و سیما با هدف بررسی پخش فیلم های داخلی از رسانه ملی، خرید رایت فیلم های سینمایی توسط تلویزیون و توجه به سینما به عنوان بازوی اثرگذار در تولید محتوا از جمله موارد مطرح در این جلسه بود.

نوش آبادی تبلیغ فیلم های سینمایی در حال اکران از شبکه های ماهواره ای را در شأن سینمای ایران ندانست و گفت: تبلیغات در شبکه های ماهواره نه در شان سینما و نه در شان فیلمساز است و اقدام اخیر رئیس سازمان صدا و سیما گامی مثبت در جهت توسعه سینما و اشاعه سینمای ملی بود؛ حرکتی که در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی شکل گرفت.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رویکرد صندوق اعتباری هنر توضیح داد: رویکرد دولت یازدهم از ابتدا بر وابسته نبودن صندوق اعتباری هنر به بودجه های دولتی بوده است و در این راستا ساماندهی امور هنرمندان کشور، تامین نیازهای معیشتی و رفاه از جمله بیمه و بیمه تکمیلی را نیز شامل می شود. علاوه بر عدم وابستگی صندوق اعتباری هنر به بودجه های دولتی در نظر داریم شأن هنرمند به عنوان قشر فرهیخته جامعه نیز حفظ شود و به همین دلیل به دنبال راهکارهایی برای ارتقا و تقویت اقتصادی این صندوق هستیم.

نوش‌آبادی در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با اجرای موسیقی و نمایش‌های بی‌کیفیت شأن تالار وحدت زیر سوال رفته است واکنش حوزه مدیریتی وزارت ارشاد چیست؟ گفت: واقعیت این است که بسیاری از موسسات هنری و هنرمندان علاقه دارند در تالار وحدت اجرای برنامه داشته باشند، اما این امکان به معنی واقعی وجود ندارد چرا که تالار وحدت از مکان‌های مهم تاریخی و اثرگذار در حوزه هنر است و این انتظار که تالار وحدت را در اختیار هر برنامه‌ای قرار دهیم، بی‌مورد است.

وی در ادامه افزود: با این اوصاف تالار وحدت میزبان برنامه‌هایی خواهد بود که دارای استانداردهای هنری و فاخر باشند و بتوانند هنر ملی را معرفی و در اختیار مخاطب قرار دهند. نباید نمی‌توانیم هر هفته تالار وحدت را در اختیار جُنگ‌های شادی و برنامه‌های موسیقی پاپ قرار دهیم. درواقع نه امکان این کار را داریم و نه به صلاح است.

نوش‌آبادی در پاسخ به این نکته که برج میلاد پاسخگوی نیاز مخاطب موسیقی پاپ نیست، گفت: برای هر اجرا در تالار وحدت، اصولی تعریف شده که مطابق با این اصول و بر اساس استانداردهای یک برنامه هنری فاخر باید برنامه‌های اجرایی این تالار را فراهم کرد. بنابراین تالار وحدت مناسب اجرای موسیقی‌های پاپ نیست.

وی افزود: بر همین اساس در تلاش هستیم تفاهمنامه‌ای با شهرداری تهران مبنی بر در اختیار قرار دادن برج میلاد برای اجراهای موسیقی پاپ امضا شود تا نگرانی علاقه‌مندان به این موسیقی برطرف شود و بتوانند برنامه‌های مورد علاقه خود را در سالن‌های مناسب به نظاره بنشینند.

نوش‌آبادی در پایان گفت: واقعیت این است که در کشور محیط مناسب و فضاهای خوب برای برگزاری کنسرت و نمایش‌ وجود ندارد بنابراین در نظر داریم توافقنامه‌هایی با استان‌ها برای ساخت سالن‌های مناسب منعقد شود که در این راستا با استان کرمان تفاهمنامه بسته شده و قرار است ۱۰ سالن مناسب با همکاری شهرداری استان کرمان در این شهر ساخته شود.