آفتاب
در جلسه کمیسیون هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد

برای حضور گروه‌های خارجی در ایران مسائلی وجود دارد

برای حضور گروه‌های خارجی در ایران مسائلی وجود دارد

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امیدوارم با تصویب سند موسیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی بخشی از مسائل و مشکلات حوزه موسیقی برطرف شود.

به گزارش ایسنا، جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با ارائه گزارش مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از وضعیت موسیقی در کشور برگزار شد و اعضای کمیسیون نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

محمدحسین ایمانی خوشخو - رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی - در این جلسه گفت: در حوزه موسیقی نظرات و مباحث متعدد و گوناگونی وجود دارد و هماهنگی لازم بین نهادها وجود ندارد. سند موسیقی با نظر کارشناسان و هنرمندان موسیقی براساس ضرورت و نیاز این حوزه در کمیسیون هنر و معماری تهیه شده است و امیدواریم با تصویب این سند در شورای عالی انقلاب فرهنگی با برطرف شدن مشکلات، هنر موسیقی اثربخش‌تر به راه خود ادامه دهد.

ایمانی خوشخو اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی عالی‌ترین نهاد فرهنگی است که مصوبات آن برای همه دستگاه‌ها و نهادها لازم‌الاجرا است و امیدواریم از این ظرفیت قانونی برای حمایت از موسیقی استفاده شود و در این زمینه کمیسیون هنر و معماری با بررسی وضعیت موسیقی و جلسات و نشست‌هایی با هنرمندان، کارشناسان و مسوولان نهادهای مختلف سعی می‌کند حمایت و همکاری کند.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت و نقش موسیقی، گفت: هنرمندان موسیقی سرمایه‌های فرهنگی هستند و نقش موسیقی در جامعه پررنگ است و در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی نیز موسیقی نقش داشته است. بنابراین ضرورت دارد که برای امنیت روانی و آرامش جامعه موسیقی فکر و تلاش شود.

پیروز ارجمند - مدیرکل دفتر موسیقی - نیز در این جلسه گفت: برای سیاستگذاری در حوزه موسیقی به اسناد بالادستی نیاز است؛ اما سند بالادستی موسیقی نداریم و این امر باعث می‌شود مدیران و مسوولان با نگاه شخصی امور را اداره کنند. ارائه گزارش کامل و دقیق از وضعیت موسیقی کشور مستلزم کار پژوهشی آماری و دقیق است که هنوز چنین کاری انجام نشده است، اما براساس آمار و اطلاعات و گزارش‌های حوزه دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توان تا اندازه‌ای مسائل هنر موسیقی را مشاهده و بررسی کرد.

او ادامه داد: در حال حاضر با توجه به وضعیت موجود برای موسیقی چشم‌اندازی را نمی‌توان تصور کرد و ضرورت دارد که دفتر موسیقی به یک مرکز سیاستگذاری و نظارتی تبدیل شود، از کار اجرایی فاصله بگیرد و مانند برج مراقبت برای موسیقی باشد.

ارجمند افزود: موسیقی بالاترین میزان مصرف را در بین کالاهای فرهنگی دارد و مصرف آن صد درصدی است؛ اما برنامه‌ریزی و بودجه برای موسیقی نداریم. بودجه سال گذشته دفتر موسیقی برابر با بودجه سال 1376 و کمتر از سه میلیارد تومان بود که از آن میزان هم کمتر از دو میلیارد تومان اختصاص داده شد.

مدیرکل دفتر موسیقی با اشاره به گردش مالی موسیقی گفت: در زمینه برگزاری کنسرت‌های موسیقی و گستردگی جغرافیایی آن‌ها رشد کمی وجود دارد و سال گذشته حدود 350 میلیارد تومان فروش بلیت کنسرت‌های موسیقی بوده، اما واقعیت این است که دفتر موسیقی در تعیین این مسیر و سیاستگذاری نقشی نداشته و بخش خصوصی است که در این زمینه موثر است.

ارجمند با اشاره به آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دفتر موسیقی، گفت: آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دفتر موسیقی مبتنی بر واقعیت‌های موجود نیست و نیازهای امروز را جوابگو نیست. بنابراین با اصلاح بعضی از آیین‌نامه‌ها فضایی برای صدور مجوز و انتشار تک‌آهنگ‌ها و کلیپ‌ها نیز میسر شد. جریان موسیقی زیرزمینی سیال و فعال است؛ اما براساس تحقیقی بیش از 50 درصد موسیقی زیرزمینی سالم و بدون مشکل است و ما با اصلاح آیین‌نامه‌ها به‌طور موقت سعی کردیم مسائل و موانع موسیقی‌های زیرزمینی سالم شناسایی کنیم و افرادی را که تمایل داشتند در چارچوب قانون فعالیت کنند، به سمت اخذ مجوز هدایت کنیم.

مدیرکل دفتر موسیقی همچنین درباره‌ی حضور گروه‌های موسیقی ایرانی در خارج از کشور گفت: در تعامل با دیگر کشورها در زمینه اعزام گروه‌های موسیقی به خارج از کشور رشد خوبی داشته‌ایم، اما برای حضور گروه‌های خارجی هنوز مسائلی وجود دارد.

ارجمند ادامه داد: سال گذشته برای 1600 کنسرت موسیقی مجوز صادر شد که 14 مجوز از سوی خود موسسات و شرکت‌های برگزارکننده یا گروه‌ها لغو شد و چند کنسرت هم با ممانعت لغو شد. سال گذشته مجوز 480 آلبوم موسیقی صادر شد، اما دفتر موسیقی هیچ نقش حمایتی و تولیدی در آن‌ها ندارد.

ارجمند با اشاره به برنامه دفتر موسیقی برای راه‌اندازی سامانه برای صدور مجوز گفت: حدود 50 درصد از اختیارات دفتر موسیقی را به استان‌ها تفویض کردیم و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها نیز بازنویسی شده است تا برنامه‌های دفتر موسیقی در روند مناسب‌تر و با سرعت بیشتری پیش برود.

مدیرکل دفتر موسیقی با اشاره به این‌که آثار موسیقی ارزشمند و ماندگار با شعر و ملودی خوب در شرایطی که هنرمندان موسیقی آرامش داشته باشند تولید می‌شود گفت: در نظر داریم تا زمینه‌هایی برای حمایت از موسیقی سنتی فراهم شود.

مدیرکل دفتر موسیقی گفت: امیدوارم با تصویب سند موسیقی بخشی از مسائل موسیقی برطرف شود و هماهنگی بین نهادها در حوزه موسیقی فراهم شود. قرار است شورایی با حضور مدیران موسیقی نهادهای گوناگون تشکیل شود.

در این جلسه، حسن ریاحی، حمیدرضا نوربخش، حسن بلخاری، محمدرضا جعفری جلوه، امیر اسماعیل آذر، غلامرضا اسلامی، محمدعلی خبری، عباس اخوین، محمدعلی خبری، حسین پارسایی، محمدحسین نیرومند، محمد خزاعی، عبدالمجید شریف‌زاده، مجتبی آقایی و رحمت امینی از اعضای کمیسیون هنر و معماری حضور داشتند و نظرات خود را درباره‌ی گزارش دفتر موسیقی و وضعیت موسیقی بیان کردند.

انتهای پیام

کد N843166

وبگردی