در گفتگو با مهرتشریح شد؛

جزئیات اهدای سیزدهمین «لاک‌پشت پرنده»/بررسی کارنامه نشر در بهار۹۳

فرهنگی

سیزدهمین دوره از جشن امضای«لاک‌پشت پرنده»، ۱۸ خردادماه برگزار می‌شود و به معرفی بهترین آثار کودک و نوجوان در بهار سال ۹۳ می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهمین دوره از جشن امضای «لاک‌پشت پرنده»، ۱۸ خردادماه در شهر کتاب مرکزی برگزار می‌شود تا بهترین آثار کودک و نوجوان در بهار سال ۹۳ را معرفی کند. این در حالی است که محمود برآبادی، سخنگوی هیئت داوران لاک‌پشت پرنده، پیش از این، انتقاد کرده بود که همه کتاب‌ها به دست داوران نمی‌رسند و مورد داوری قرار نمی‌گیرند. 

برآبادی در گفتگو خبرنگار مهر گفت: برای داوری، ابتدا به فهرست خانه کتاب که حکم مرجع را دارد و از جامعیت بیشتری برخوردار است مراجعه می‌کنیم پس از آن یکی از مسایلی که مورد توجه قرار می‌گیرد، خود فراخوان است. ما در این فراخوان از همه ناشران و نویسندگان می‌‌خواهیم کارهاشان را برای ما ارسال کنند.

وی با اشاره به این‌که یک غربال اولیه در فهرست خانه کتاب صورت می‌گیرد گفت: ما کتاب‌های رنگ‌آمیزی و کمک آموزشی را از لیست خانه کتاب کنار می‌گذاریم. باقی کتاب‌ها به همت دو داور خوانده می‌شوند اگر دو نفر، کتابی را نپسندند، آن کتاب از دور داوری خارج می‌شود. اما کتاب‌هایی که شش لاکپشت پرنده را از آن خود می‌کنند باید توسط ۱۰ داور خوانده شوند.

این نویسنده کودک و نوجوان هدف اصلی از برگزاری جشن امضا و معرفی کتاب‌های برگزیده در قالب فهرست لاک‌پشت پرنده را تشویق کودکان و نوجوان به کتابخوانی دانست و افزود: یکی از اهداف برگزاری چنین جشنی، تشویق کودکان و نوجوانان به کتابخوانی و آشنایی بیشتر آنان با نویسنده‌هاست.

توجه به مراحل آماده‌سازی کتاب

برآبادی توجه به آماده‌سازی کتاب را یکی از ویژگی‌‌های لاک پشت پرنده دانست و گفت: لاک‌پشت پرنده علاوه بر اینکه به محتوا اهمیت می‌دهد برایش مهم است که کتاب، به لحاظ جلد و کتاب‌سازی نیز با کیفیت، مناسب گروه سنی خاص خودش و با کمترین اشتباه تهیه شده باشد. هرچند در حال حاضر ناشران به این موضوع اعتقاد پیدا کرده‌اند که کتاب ها باید ویرایش شده و از نظر صفحه آرایی مورد قبول کودکان قرار گیرد.

سخنگوی هیئت داوران فهرست لاک‌پشت پرنده، همچنین به کاستی‌های این فهرست اشاره و بیان کرد: متاسفانه همه کتاب‌های خوب در اختیار ما قرار نمی‌گیرد. با این‌که برای ناشران نامه می‌نویسیم و از آنها می‌خواهیم کتاب‌های خود را برای ما ارسال کنند اما همه کتاب‌ها در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

برآبادی یکی دیگر از کاستی‌های فهرست لاک‌پشت پرنده را مسایل مالی دانست و افزود: بهتر است برای هربخش یک داور مرتبط وجود داشته باشد. به این معنی که کتاب‌های دینی را یک منتقد دینی مورد بررسی قرار دهد یا کتاب‌های علمی را کسی داوری کند که با این مقوله آشناست.

لاک‌پشت پرنده فهرستی از کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مشترک مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می‌شود. گروهی از منتقدان و کارشناسان کودک و نوجوان در پایان هر فصل، فهرستی از کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده در یک فهرست معرفی می‌کنند.

این فهرست ضمیمه فصلنامه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر می‌شود و می‌تواند راهنمای پدرها و مادرها، معلم‌ها و مربی‌ها و سایر علاقه‌مندان به ادبیات کودک و نوجوان باشد تا مناسبت‌ترین کتاب‌های سال را برای کتاب‌خوانی بچه‌ها و دانش‌آموزان انتخاب کنند.