مرگ خاموش 11 رشته صنایع‌دستی سمنان

سمنان,صنایع‌دستی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان سمنان از مرگ خاموش 11رشته صنایع دستی در این استان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه‌ی سمنان، جعفر صفاخواه با اعلام این خبر اظهارکرد: تاکنون 11 رشته صنایع‌دستی استان سمنان شامل چاقوسازی، قفل‌سازی، گره‌چینی، ارسی‌سازی، شیشه‌گری فوتی، رفوگری، چهل تکه‌دوزی، پلاس‌بافی، طراحی سنتی (طراحی فرش)، حجاری سنتی (سنگ تراشی) و کلاه نمدی منسوخ شده است.

وی تعداد رشته‌های در حال منسوخ شدن را نیز 18 رشته عنوان کرد و افزود: نمدمالی، چاپ قلمکار، قلمزنی، مرواریدبافی، البسه محلی، مسگری، ملیله‌سازی، خراطی، چلنگری، حکاکی روی فلز، مشبک فلز، سرمه دوزی، سوخت روی چوب، حصیربافی، احجام چوبی، کرباس بافی، حمام سری و فوت بافی نیز از جمله رشته‌هایی هستند که در معرض خطر فراموشی و منسوخ شدن قرار دارند.

صفاخواه با بیان اینکه هنرمندان استان در 52 رشته صنایع دستی فعالیت دارند، گفت: این رشته‌ها شامل بافته‌های داری و زیراندازها، نساجی سنتی، سفال و سرامیک و کاشی سنتی، صنایع‌دستی فلزی، صنایع‌دستی چوبی، صنایع‌دستی سنگی، صنایع‌دستی مستظرفه، چاپ‌های سنتی و رودوزی‌های سنتی است که هر یک دارای زیرشاخه‌های متعددی است.

وی ایجاد مراکز فروش صنایع‌دستی را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از منسوخ‌شدن رشته‌های صنایع‌دستی عنوان کرد و ادامه داد: فروش صنایع‌دستی موتور محرک تولید است و باعث بالارفتن کیفیت تولید می‌شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان سمنان با تاکید بر اینکه با ایجاد مراکز رسمی و استاندارد می‌توان بقای رشته‌های صنایع‌دستی را تضمین کرد، افزود: بر این اساس ایجاد بازارچه‌های دائمی و حمایت از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری از برنامه‌های این اداره کل است.

انتهای پیام

کد N841883