کشف 63 اثر از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی

باستان‌شناسي,تپه باستاني

کاوش‌های باستان شناسی در مناطق کویری، کوهستانی و کوهپایه‌ای دهستان زیرکوه استان خراسان جنوبی به کشف و شناسایی 63 اثر ارزشمند از دوران پیش از تاریخی تا دوران اسلامی انجامید.

به گزارش ایسنا، «مستنصر قلی‌نژاد»، سرپرست هیأت باستان شناسی در دهستان زیرکوه بیان کرد: مناطق شرقی ایران تا امروز آن گونه که باید مورد مطالعه و بررسی روشمند و گسترده باستان شناسی قرار نگرفته است.

او افزود: از این رو شناسایی و بررسی باستان‌شناسی شرق کشور برای درک بهتر تغییرات فرهنگی- تاریخی، یافتن روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به خصوص با مناطق سیستان، شمال خراسان و تهیه نقشه جامع باستان‌شناسی کشور ضروری به نظر می‌رسد.

این باستان‌شناس با بیان اینکه بخش‌های زهان و شاسکوه در شهرستان زیرکوه در سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: در ادامه‌ی این بررسی‌ها در اردیبهشت ماه سال جاری طرح بررسی باستان شناسی دهستان زیرکوه در بخش مرکزی این شهرستان شروع شد.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی در دهستان‌ زیرکوه اظهار کرد: با توجه به نبود برنامه‌های بررسی و شناسایی باستان شناسی در منطقه تا به حال در این دهستان تنها 5 اثر شناسایی و ثبت شده که این آثار مربوط به دوران اسلامی - از قرن پنجم تا دوران قاجار- است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، قلی‌نژاد همچنین گفت: با بررسی‌ها و پیمایش‌های انجام شده در سال جاری - در مناطق کویری، کوهستانی و

کوهپایه ای- 63 اثر ارزنده از دوران پیش از تاریخی تا دوران اسلامی شناسایی و یافت شد.

به گفته قلی نژاد، پراکنش آثار تاریخی یافت شده عمدتا در نواحی کوهپایه ای و دشت است.

او بیان کرد: مهمترین محوطه‌ها و آثار یافت شده این دهستان را آثاری چون آسیاب‌ها (15 مورد)، قلعه‌ها (14 مورد)، تپه و محوطه (12 مورد)، قبرستان‌ها (11 مورد)، کوره‌های ذوب (3 مورد)، حوض انبار (3 مورد)، غار (2مورد) و سنگ نگاره، بند و معدن (1مورد) تشکیل می‌دهند.

قلی‌نژاد گفت: آثار شناسایی شده بیشتر مربوط به دوران میانه و متاخر اسلامی است که نشان از رونق و آبادانی این مناطق در دوران پس از اسلام دارد.

این باستان‌شناس تأکید کرد: متاسفانه بیشتر بقایای این آثار به علت توجه و مراقب نکردن افراد محلی، نبود آگاهی بخشی، فرسایش‌های آبی- خاکی و بیابان‌زایی و بروز حوادث ناگوار طبیعی در طی زمان - به خصوص زمین لرزه‌های رخ داده در منطقه در قرن اخیر و بروز خشکسالی و بحران‌های آبی- بکلی تخریب یا در معرض نابودی قرار گرفته‌اند که این روند ویرانی در مورد آثار بجا مانده همچنان ادامه دارد.

وی گفت: علاوه‌بر وجود آثار تاریخی و باستانی منطقه برای مطالعه و پژوهش، مناطق بکر و پرجاذبه مانند کویرهای همت‌آباد و آهنگران، روستا‌های گردشگری گزخت و تجنود، غارهای طبیعی، درختان کهنسال و خانه‌های ارگانیک عشایری از دیگر پتانسیل ها و توانایی های منطقه زیرکوه برای جذب گردشگر به شمار می روند.

دهستان زیرکوه با 1829 کیلومتر مربع مساحت به مرکزیت حاجی‌آباد در بخش مرکزی شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی واقع شده‌است. دهستان زیرکوه با توجه به موقعیت جغرافیایی (کوهستانی، نیمه کوهستانی و کویری) و زیست بوم متنوع، گونه‌های مختلف فرهنگی و زیستی را در خود جای داده‌است. جمعیت بیشتر این دهستان را مردمان یکجانشین تشکیل می‌دهند و در کنار این گروه‌های ساکن در شهر و روستاها، گروه‌های عشایر نیز در این مناطق به صورت نیمه‌یکجانشین زندگی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N841596