رمانی محیط زیستی که رد شد

فرهنگی

عباس جهانگیریان گفت بعد از رد رمان محیط زیستی «سایه هیولا»، به نوشتن یک فیلمنامه مشغول است.

عباس جهانگیریان گفت بعد از رد رمان محیط زیستی «سایه هیولا»، به نوشتن یک فیلمنامه مشغول است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، جهانگیریان به دنبال رد رمان «سایه هیولا»یش توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که رمانی محیط زیستی بود، به سراغ سینما رفته و در حال حاضر مشغول بازنویسی فیلمنامه «مدرسه بنان» است.

این نویسنده گفت:‌ فیلمنامه «مدرسه بنان» به نوعی بازگوکننده برشی از تاریخ موسیقی آوازی ایران است که تمامی حوادث آن در یک مدرسه آموزش آوازی به نام «بنان» اتقاق می‌افتد.

بنا به گفته نویسنده «هامون و دریا»، این اثر پیش از این به رویت یکی از کارگردانان سینما رسیده بود ولی از آنجا که کار نگارش آن در آن زمان هنوز کامل نشده بود ، تصمیمی روی آن گرفته نشد. ولی احتمالا با پایان کار بازنویسی ان سرنوشتش از این پس متفاوت خواهد بود.

عباس جهانگیریان به تازگی نگارش رمان «سایه هیولا» را ویژه نوجوانان به اتمام رسانده است. پلنگ در حال انقراض ایرانی موضوع اصلی این رمان است که بنا به دلایلی که این نویسنده آن را غیرمنطقی خواند، توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رد شده است .

وی گفت:‌ این رمان یکی از بهترین کارهای من است. یکی از دلایل نابودی محیط زیست آن است که در کنار مناطق حفاظت‌شده اغلب روستاهایی هستند و برخی از دامداران به منظور حفاظت از دام‌های خود افرادی را اجیر می‌کنند تا با نابودی حیواناتی همچون پلنگ یا یوزپلنگ از دام‌هایشان حفاظت کنند. من در این رمان به مخاطبان نوجوان به نوعی غیرمستقیم این اطلاعات را داده‌ام که اهمیت محیط زیست ما بیش از آن است که بخواهیم در اقدامی عجولانه جانوران رو به انقراض را، که از سرمایه‌های خدادادی و طبیعی ما هستند منقرض کنیم.

این نویسنده تاکید کرد:‌ ما از دولت تدبیر و امید انتظار داریم که تحول فرهنگی رو به جلویی ایجاد کند. کتاب «سایه هیولا» پیش از این برای چاپ مورد موافقت انتشارات منادی تربیت - که زیر نظر آموزش و پرورش قرار دارد - قرار گرفته بود ولی متاسفانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این اثر را که 15 نویسنده آن را خوانده و به نوعی بر تاثیرگذاری آن بر نوجوانان تاکید کرده‌اند، رد کرده است.

وی تاکید کرد: جالب این است که علت رد شدن این رمان، روابط نامشروع مارال و لاله به عنوان شخصیت‌های اول داستان با پلنگ و ببر اعلام شده است! حال آن که رابطه این دو دختر نوجوان با پلنگ و ببر یک رابطه صرفا انسانی و عاطفی است. با توجه به این‌که شکارچی‌های پلنگ و یوزپلنگ، غزال و آهو و... اغلب در مجاورت روستاهای همجوار مناطق حفاظت‌شده ساکنند تهیه این گونه رمان‌ها و یا ساخت فیلم‌هایی از این دست می‌تواند عواطف کودکان و نوجوانان را نسبت به محیط زیست برانگیزد و در آنان نسبت به حیوانات در حال انقراض دوستی و تعلق خاطر ایجاد کند.

کتاب «سرگذشت پزشکی در ایران» از دیگر آثار این نویسنده است که بناست توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شود.

وی پیش از این با تاکید بر این‌که ما در زمینه شخصیت‌های مهم علمی خود به شدت کم‌کار بوده‌ایم و نسل فعلی اطلاع زیادی درباره تاریخ پرافتخار ما بویژه در این زمینه ندارد، گفته بود: درصددم تا با نگارش این اثر گامی کوچک در زمینه شناخت مفاخر علمی بردارم. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن پرداختن به این موضوع تلاش کرده شخصیت‌هایی را که در حوزه‌های صنعت، پزشکی، غذا و... کار کرده‌اند، برای نوجوانان برجسته کند و من در این راستا موضوع پزشکی را انتخاب کردم.

جهانگیریان درباره علت انتخاب موضوع «تاریخ پزشکی در ایران» گفت: من در حوزه شخصیت‌های تاریخی دارای قریب به 11 اثر در مؤسسات انتشاراتی مختلف هستم. مضاف بر این‌که معتقدم ما در حوزه علوم پزشکی و شخصیت‌های تاریخی آن به شدت کم‌کار بوده‌ایم.

اخیرا دو کتاب «پسر نان و نمک» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نمایشنامه «های و هوی» از سوی سوره مهر به قلم این نویسنده منتشر شده است.

«پسر نان و نمک» رمانی تاریخی ویژه نوجوانان است که به زندگی یعقوب لیث و جنبش صفاریان علیه تسلط خلفای عباسی می‌پردازد.

نمایشنامه «های و هوی» هم تک‌نمایشنامه‌ای کودکانه به قلم این نویسنده است.

انتهای پیام

کد N841540