برگزیدگان نخستین مسابقه عکس و کاریکاتور نقش بنا و فضای شهری

شهرها به صورت آدم سیلی می‌زنند

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهرهای امروز ما آشوب زده هستند، گفت: این شهرهای بدقواره و بی ریخت به جای اینکه حس دلپذیری و سرزندگی به انسان بدهند به صورت آدم سیلی می‌زنند.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر راه و شهرسازی که در اختتامیه نخستین مسابقه عکس و کاریکاتور نقش بنا و فضای شهری سخن می‌گفت اظهار کرد: اگر بخواهم با یک کلمه شهرهایمان را توصیف کنم می‌توانم بگویم که این شهرها آشوب زده هستند و انسان را عصبی می‌کنند. با این حال هرچه باشد اینجا ایران‌شهر ماست جایی که ما به آن حس تعلق داریم. هرکجای دنیا هم که برویم دلمان برای اینجا می‌تپد و با همه کاستی ها وکژی هایش دوستش داریم به دلیل اینکه ریشه در این خاک داریم پس چه بهتر که به جای غرولند در جهت پیرایش و آراستگی آن دست به کار شویم.

او افزود: شاید ما در حوزه دولت تنها بتوانیم فضایی را برای گفت‌وگو فراهم کنیم که خلاقیت‌ها بروز پیدا کند وگرنه آنچه که باید انجام شود بر دوش ملت ایران است چون این فضا، فضای زندگی مردم است و آن‌ها خودشان باید از شهرشان مراقبت کنند. قطعا وظیفه ماست که خیلی بیش از این‌ها اقدام کنیم و برای پاسداری از این مرز و بوم و اعتلا و دلپذیری شهرهای ایران کاری انجام بدهیم.

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش گفت: حس تعلق و مشارکت وقتی می‌تواند به یک حرکت تبدیل شود که از دالان هنر عبور کند چون جاودانگی در هنر است. خردی که به هنر تبدیل شود می‌تواند جاودانه باشد وگرنه قیل و قال‌های مدرسه به سبک زندگی تبدیل نمی‌شوند. این هنر است که به جان می‌نشیند و تاثیر می‌گذارد.

وزیر راه و شهرسازی به تعریف خود از کلمه هنر اشاره کرد و گفت: ما هنر را در کانتکس امروزی عمدتا تجلی احساسات و عواطف در قالب‌های مختلف می‌بینیم ولی اگر یک مقدار به عقب برگردیم به فهم دیگری از واژه هنر در واژگان فارسی می‌رسیم. مثلا در شاهنامه فردوسی هنر معنای گسترده‌تر از آن چیزی که ما در ایران می‌شناسیم دارد. هنر و گوهر دو واژه‌ای هستند که برای فردوسی خیلی مهم‌اند. فردوسی علی رغم داستان‌سرایی به صورت کنایه‌آمیز و رمزآلود صحبت می‌کند و واژه‌ها در دست و زبان او مثل موم هستند. او گوهر را اصالت بزرگان ملت ایران که اداره کشور را در دست داشتند می‌داندو هنر از نظر او سبک زندگی ایرانی است. رستم در شاهنامه نماینده هنر است. هنر بیشتر از اینکه یک حس عاطفی باشد سبک زندگی و خرد ایرانی است. وقتی می‌گوییم هنر نزد ایرانیان است و بس به حکمت و سبک زندگی اشاره داریم باید به هنر از دید شاهنامه نگاه کنیم.

وی ادامه داد:‌ مدت هاست که شهر ما لگدمال رژیم قدرت شهر است و این رژیم دست سوداگران شهری است. شهر را کسی شکل می‌دهد که قدرت دارد. آیا قانون شهر دست هنرمندان، فرهیختگان یا نفع جمعی است یا اینکه در دست کسانی است که می‌توانند همه قوانین و مقررات را با پول بخرند؟ اگر رژیم قدرت شهر در اختیار کسانی است که منابع زیستی این نسل و نسل آینده را یک جا خرید و فروش می کنند و شهر را بدقواره می‌کنند به خاطر این است که انسان در این شهر فراموش شده و آنچه که مانده سنگ و کلوخ است. ما می‌خواهیم جای انسان در شهر را یک بار دیگر با کمک هنرمندان تعریف کنیم تا مردم نسبت به شهرشان احساس سرزندگی و تعلق داشته باشند.

در بخش دیگری از این مراسم پیروز حناچی دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی و معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دوره جدید به دنبال نگاه جدیدی به شهر هستیم گفت: وضعیت فضای شهری ما به گونه‌ای است که اگر با نگاه نقادانه به آن نگاه کنیم خیلی دلپذیر نیست و باید نگران آن باشیم اگر با همین آهنگ حرکت کنیم در دهه‌های بعد بدتر هم می‌شود بنابراین به دنبال به وجود آوردن فضایی هستیم که نظام مدیریت شهری به جای رقابت بر سر درآمد بیشتر برای آفرینش کیفی فضای شهری با هم رقابت کنند.

او افزود: می‌دانستیم که اگر با کاریکاتوریست‌ها این موضوع را در میان بگذاریم قلم آن‌ها می‌تواند تلنگری باشد به شیوه اداره امور شهرهایمان. هدف ما از برگزاری مسابقه عکس و کارتن نقد بنا و فضای شهری این بود که نسبت به اداره امور شهرهایمان تردید ایجاد کنیم.

سپس بهرام عظیمی طراح و کاریکاتوریست به عنوان نماینده هیات داوران پشت تریبون قرار گرفت وگفت: آثار بسیار درجه یکی در بخش کاریکاتور و عکس به دست ما رسید. کاتالوگ این نمایشگاه یکی از بهترین کاتالوگ‌هایی است که به چاپ رسیده است. به نظر من اگر آثار این نمایشگاه به دست تعداد بیشتری از مردم برسد تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود. نباید همه چیز را به گردن مسئولان بیاندازیم چون موضوع این نمایشگاه بیشتر دغدغه خود ماست.

او افزود: در بسیاری از شهرهای دنیا کسی حق ندارد ساختمانی را تخریب کند و به جای آن ساختمان جدید بسازد برای همین است که بیشتر شهرها بافت شهری یک‌دست دارند. اگر این تصاویر در مکان‌هایی مثل پمپ بنزین به نمایش گذاشته شود و مردم آثار را ببینند تاثیرش خیلی بیشتر خواهد بود. من از وزیر می‌خواهم کمی به مقدار جایزه برگزیدگان این مسابقه اضافه کند.

در ادامه این مراسم از کتاب آثار شرکت کنندگان و پذیرفته شدگان نخستین نمایشگاه عکس و کارتن نقد بنا و فضای شهری رونمایی شد. تقدیر از حامیان مسابقه و داوران بخش دیگر این مراسم بود. سپس نوبت به اعلام برگزیدگان این مسابقه شد.

رتبه‌های برتر کاریکاتور (سیما و منظر شهری)

نفر اول: علیرضا پاکدل از مشهد

نفر دوم: محمود آزادنیا از مشهد

نفر سوم: مازیار بیژنی از تهران

تقدیر شده: سهیل محمدی از اراک

رتبه‌های برتر کاریکاتور (زندگی در فضای شهری)

نفر اول: مهدی عزیزی از اراک

نفر دوم: جابر اسدی از تبریز

نفر سوم: محمود نظری از همدان

تقدیرشدگان: مجید ادیبی و محسن اسدی از مشهد

رتبه‌های برتر عکس در بخش حرفه‌ای (زندگی در فضای شهری)

برگزیدگان: عطا رنجر زیدانلو از قوچان، علیرضا نوید مقدم از تبریز، جلال شمس آذران از تبریز

تقدیر شدگان: بهاره محمدیان از کرج، قاسم فتحی از ارومیه، مینا نوعی از تبریز

رتبه های برتر عکس در بخش تجربی (زندگی در فضای شهری)

برگزیدگان: حمیدرضا بانی از اصفهان ، مهدی عباسی از تهران، سید ولی شجاعی لنگری از ساری

تقدیرشدگان: مهران کریمیان از مشهد، سولماز قدینلو از تبریز

رتبه‌های برتر عکس در بخش حرفه‌ای (سیما و منظر شهری)

برگزیدگان: علی سلیمانی از قم، آرش اشکر از شیراز، مهران چراغچی از تبریز

تقدیرشدگان: امیرحسین کمالی از اصفهان، امیر صادقی از تهران

رتبه های برتر بخش عکس تجربی (سیما و منظر شهری)

برگزیدگان: فرنار گودرزی از خرم آباد، فرشته اصلاحی از کرج، رامبد کرمانی از تهران

تقدیرشدگان: مرجان شیرازی از تهران، علی شهیدزاده از شیراز

انتهای پیام

کد N841110