خبرهایی از گفت‌وگوها و میزگردهای تلویزیون

فرهنگی

نظرات مخالف و موافق درباره ساخت سد شفارود در استان گیلان یکشنبه،‌ 10 خرداد در برنامه تلویزیونی «طبیعت 360 درجه» به بحث گذاشته می‌شوند.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا،‌ برنامه تلویزیونی «طبیعت 360 درجه» یکشنبه با دعوت از محمود شکری نماینده مردم تالش،‌ رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی و دکتر هادی کیا دلیری (رییس انجمن علمی جنگلبانی ایران) معایب و مزایایی احداث ‌سد شفارود را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.

بیش از سه دهه پیش عملیات ساخت سدی بر روی رودخانه شفارود رضوانشهر آغاز شد که به نام «سد شفارود» شهرت دارد.

ساخت این سد سال‌هاست دو گروه موافق و مخالف را در مقابل یکدیگر قرار داده است؛ دوستداران محیط زیست این پرو‍ژه را مغایر با مصلحت‌های زیست محیطی می‌دانند و می‌گویند سد شفارود موجب قتل عام صدها هکتار از با ارزش‌ترین درخت های جنگل هیرکانی می شود. گروهی دیگر اما این طرح را، یک پرو‍ژه مهم عمرانی تلقی می کنند که موجب آبادانی خواهد شد.

«طبیعت 360 درجه» در برنامه این هفته نظرات موافق و مخالف احداث سد شفارود را بررسی می کند.

این برنامه کاری از گروه امور اجتماعی شبکه دو است که به تهیه کنندگی و اجرای پرهام دیباج روی آنتن می رود.

«طبیعت 360 درجه» تنها برنامه تخصصی تلویزیون در حوزه محیط زیست است که با دعوت از کارشناسان، مسئولان و متولیان می کوشد، مسائل مبتلا به محیط زیست ایران را با نگاهی موشکافانه و دقیق بررسی کند.

«شهروند محیط یار»، «با محیط بانان»، «ترفندهای محیط زیستی»، «خبر» و «مستند» بخش های مختلف این برنامه را شامل می شود.

«طبیعت ۳۶۰ درجه» یکشنبه ها از ساعت 19 و 50 دقیقه با پیام های محیط زیستی میهمان خانه مخاطبان شبکه دو می شود.

*** «پیشخوان خبر» استفاده از انرژی‌های نو در ایران

امروزه رشد مصرف انرژی در جهان علاوه بر خطر اتمام سریع منابع فسیلی، جهان را با تغییر غیر قابل برگشت و تهدیدآمیز رو به رو کرده است. از این رو در سیاست های بین المللی با هدف توسعه پایدار جهانی، نقش ویژه ای به منابع تجدیدپذیر انرژی داده شده است.

در برنامه «پیشخوان خبر» امروز (شنبه، 9 خرداد 1394) ساعت 18:30 با حضور سهیل پرخیال، مدیر گروه زمین گرمایی سازمان انرژی‌های نو به این موضوع در کشورمان می‌پردازیم.

*** پدیده زمین خواری در «حرف حساب»

«حرف حساب» روز یکشنبه با موضوع پدیده زمین خواری به روی آنتن می رود.

سید احمد نبوی، مدیرکل بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست مهمان این برنامه است تا درباره پدیده مخرب زمین خواری گزارش و اطلاعاتی به بینندگان ارائه دهد.

سال گذشته، 8349 پرونده در سازمان بازرسی کل کشور تشکیل ‌شده که از این تعداد 1244 پرونده یعنی 15 درصد متعلق به تهران و 7105 پرونده یعنی 85 درصد پرونده های تشکیل شده متعلق به استان‌ها بوده است.

«حرف حساب» به تهیه کنندگی محسن رفیعی و سید محمد جواد مبینی پور کاری از گروه اقتصاد شبکه یک سیما است که هر روز به غیر از جمعه ها ساعت8:10 از این شبکه پخش می شود.

این خبر در حال به‌روزرسانی است.

کد N840851