در گفتگو با مهر مطرح شد؛

داستان های نویسنده شیرازی کیهان بچه ها کتاب می شود

فرهنگی

بهمن پگاه راد از گردآوری داستان هایش که سال ها پیش در مجله کیهان بچه ها چاپ شده اند، در قالب کتاب خبر داد.

بهمن پگاه راد نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: «زورق های کوچک»، «سعدی رییس جمهور فرانسه»، «این خانه همان است»، «یکی بود، هیچ کس نبود»، «تنها پهلوان شهر» و «کتل» عناوین کتاب های داستانی هستند که قرار است به مرور از من چاپ شوند. داستان های مذکور، همگی در سال های دهه های ۴۰ و ۵۰ در مجله کیهان بچه ها و روزنامه خبر جنوب به صورت پاورقی به چاپ رسیده اند و اکنون در یک بازنگری برای چاپ به صورت کتاب آماده شده اند. زورق های کوچک، داستان نوجوانی است که به همراه پدر و مادر برای گذران استراحت پزشکی پدر به شهری قدم می گذارند که پر از درخت است و رود بزرگی در کنار آن جریان دارد. رود پر خروش برای بچه ها جاذبه بزرگی دارد و آنها با استفاده از تیوپ های پر باد، زورق های کوچکی برای خود فراهم کرده اند. قهرمان این داستان،  نوجوان کم رویی است که می خواهد خود به تنهایی صاحب تیوپ و زورق کوچک شود.

وی افزود: داستان «سعدی، رییس جمهور فرانسه» بیان شوریدگی مردم فرانسه به شاعر بلند پایه ما سعدی بزرگ است. وقوع داستان، مربوط به زمان انقلاب کبیر فرانسه و سقوط لویی شانزدهم است. الزار کارنو نام فرزند اولش را به احترام شاعربزرگ ما، سعدی می گذارد.  اما او در جوانی از دنیا می رود. الزار نیز بعد از مدتی می میرد اما وصیت می کند تمام نوادگان و فرزندانش نام سعدی را برای خود انتخاب کنند. نوه او فردی به نام سعدی کارنو است که در زمان ناصر الدین شاه رییس جمهور فرانسه می شود. ری فرانسوا سعدی کارنو چهارمین رییس جمهور فرانسه در جمهوری سوم این کشور بود. الزار کارنو بزرگ از انقلابیون فرانسه بود که علاقه فراوانی به اشعار سعدی داشت و از گلستان و بوستان تاثیر فراوانی گرفته بود.

این نویسنده کودک و نوجوان در ادامه گفت: «این خانه همان است»، بیان یکی از سفر نامه هایم به خانه خداست و در این سفر نامه، کودک درونم توام با اندیشه چیزهایی را دید و نوشت که شاید برای دیگران عادی شده باشد. برایم جالب بود که از پشت بام روبروی خانه خدا شاهد طواف جمعی از پرندگان کوچکی شبیه پرستوهای خودمان بودم، این کوچک پرنده ها بهترین ترسیم کننده های شکوه و جبروت خداوند بودند. کتاب دیگری هم در آستانه چاپ دارم، «یکی بود، هیچ کس نبود» است که زاویه تازه ای از زندگی سید محمد علی جمالزاده پدر قصه نویسی نوین ایران است.

نویسنده کتاب «نبرد رییس علی دلواری» گفت: همه ما نویسنده های امروزی و حتی نویسنده پیش از ما، به نوعی تحت تاثیر این نویسنده بزرگ بوده و هستیم.  او فرزند واعظ اصفهانی به نام سید جمال الدین بود و داستان «یکی بود، هیچ کس نبود» که سال ها پیش آن را نوشتم، درباره تلاش های جمالزاده برای باسواد شدن و عزیمت به بیروت برای تحصیل در لبنان است.

پگاه راد در پایان گفت: «تنها پهلوان شهر» اثر دیگرم درباره زنده یاد غلامرضا تختی است و کتاب «کتل» نیز شرح مجاهدت های مردم کازرون علیه استعمار گران انگلیسی در جنگ جهانی اول است. نام اصلی قهرمان داستان «ناصر دیوان»، خواجه عبدالله امیر عضدی بود که بعد ها به ناصر لشکر معروف شد. او در در شهرستان کازرون از پدری به نام حسن علی متولد شد. پدر و اجدادش به طور موروثی به سمت کلانتر کازرون منصوب می شدند. دوران جوانی ناصر دیوان مصادف با رقابت های سیاسی و اقتصادی بنیان برانداز قدرت های بزرگ آن زمان یعنی روس و انگلستان در ایران بود. روح حساس و سر پر شوری که ناصر دیوان داشت، باعث شد در چنین هنگامه ای، نتواند آرام نشسته و کشورش را در چنین وضعیتی ببیند. به همین دلیل به همراه کازرونی ها قیام کرد.