«مارگارت اتوود» نامزد جایزه 20 هزار دلاری شد

نویسنده,جایزه های ادبی

اسامی نامزدهای نهایی جایزه ادبی «تریلیوم» با حضور «مارگارت اتوود» نویسنده برنده بوکر اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مارگارت اتوود نویسنده سرشناس رمان «آدمکش کور» موفق شد به فهرست نامزدهای نهایی جایزه 20 هزار دلاری «تریلیوم» کانادا راه پیدا کند.

اتوود در این دوره با مجموعه داستان «تشک سنگی» حضور دارد و با نویسندگانی چون «توماس کینگ» نویسنده «پشت لاک‌پشت» به رقابت می‌پردازد. کینگ در سال 2014 با همین کتاب، جایزه «گاورنر جنرال» را کسب کرد‌.

«دیون برند» با کتاب «عشق بس است» و «کیت کیلی» با «چطور به دنیا آمدی» از دیگر برگزیدگان نهایی بخش انگلیسی‌زبان «تریلیوم» 2015 هستند. «اربابان پیر» نوشته «جیمز کینگ» و «رودخانه آپ‌گوست» به قلم «ادموند متاتوابین» هم دو نامزد دیگر این بخش هستند.

«برکن هنکاک»،‌ «آیشا ساشا جان»‌ و «دینا یانگ» سه شاعر برگزیده هیات داوران «تریلیوم» هستند. در بخش آثار ادبیات کودک فرانسوی‌زبان نیز نام «دیا لیم» و «میشلین مارشاند» به عنوان نامزد نهایی اعلام شده است.

به گزارش نشنال پست‌، همچنین در حوزه ادبیات‌ داستانی فرانسوی‌زبان «مارتین باتانیان»، «میشل دالر»، «بلاز دالا»، «دنیل پولیکین» و «پاتریشیا اسمارت» با هم به رقابت می‌پردازند.

برندگان نهایی جایزه ادبی «تریلیوم» که ویژه برترین آثار نویسنده اهل انتاریوست‌، روز 17 ژوئن معرفی خواهند شد.

مارگارت اتوود شاعر، داستان‌نویس و نویسنده هشت کتاب کودک است. او که اکنون یکی از سرشناس‌ترین نویسندگان و منتقدان ادبی کاناداست، جایزه‌های ادبی فراوانی را در کارنامه ادبی خود ثبت کرده است. اتوود تاکنون پنج بار نامزد دریافت جایزه ادبی بوکر شده و یک‌بار در سال 2000 موفق شد برای رمان «آدم‌کش کور» آن را به دست آورد.

او در سال 1985 جایزه ادبی «آرتور سی‌کلارک» را از آن خود کرد. جایزه دولتی ادبیات کانادا، جایزه «گیلر» و جایزه «ایمپک دوبلین» از دیگر جایزه‌های ادبی هستند که درکارنامه حرفه‌یی اتوود به چشم می‌خورند.

از این نویسنده آثار متعددی منتشر شده که بسیاری از آن‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. رمان‌های «قصه‌ ندیمه»، «عروس فریبکار»، «گریس دیگر»، «آدمکش کور» و «اوریکس و کریک» از جمله آثاری هستند که از او به زبان فارسی ترجمه شده‌اند.

انتهای پیام

کد N840335