آفتاب

جایزه داستان خارجی ایندیپندنت برنده‌اش را شناخت

جایزه داستان خارجی ایندیپندنت برنده‌اش را شناخت

جنی ارپن‌بک با قصه‌ای به نام «پایان روزها» به عنوان برنده جایزه قصه خارجی ایندیپندنت انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بوک نیوز، این رمان اولین کتاب آلمانی است که به عنوان برنده جایزه داستان خارجی ایندیپندنت انتخاب می شود.

جایزه داستانی خارجی ایندیپندنت که از سال ۲۰۰۲ و توسط موسسه بوک تراست بریتانیا راه‌اندازی شده دو بار دیگر هم این نویسنده را در فهرست خود داشت که یک بار در فهرست اولیه خود در سال ۲۰۰۱ برای رمان کوتاه «بچه سالخورده و کتاب واژه‌ها» بود و بار دیگر در فهرست نهایی سال ۲۰۱۱ برای «دیدار».

«پایان رزوها» داستانی از قرن بیستم است که در خلال زندگی‌های مختلف ممکن از یک زن روایت می‌شود؛ زنی که در شهر وین پیش از جنگ و مسکوی دوران استالینی به امروز برلین پا می‌گذارد.

بوید تانکین از اعضای گروه داوری این کار را استثنایی خواند و گفت با این رمان هم می‌توان لذت برد و هم در دوران‌های مختلف سیر کرد. او گفت زندگی شخصیت اصلی کتاب با انتخاب‌ها و شانس‌هایی که می‌آورد رقم می‌خورد. این کتاب هم به خوبی نوشته شده و هم خیلی خوب ترجمه شده است و نه یک داستان تاریخی که شوک‌ها و امیدواری‌های زندگی هر روزی را تصویر می‌کند و حس مشترک ما را برای صلح، وطن وعشق بیان می کند. او افزود: این کتاب روح دبلیو.جی سیبالد و ویرجینیا وولف را در خود دارد.

ارپن بک و مترجم او سوزان بروفسکی در مراسم اهدای جایزه چک ۱۰ هزار پوندی این رقابت را دریافت کردند که بین این دو تقسیم می شود.

موسسه بوک تراست این جایزه را از سال ۲۰۰۱ راه انداخته است تا یادآوری کند که ترجمه کتاب چقدر اهمیت دارد . اروین مروتیر از دیگر نویسندگان فهرست نهایی در این مراسم گفت: خواندن زندگی مرا نجات دارد و به من کمک کرد تا از دوره دشوار زندگی‌ام عبور کنم. مرا از مدرسه‌های مختلف بیرون کرده بودند.

جنی ارپن‌بک ۴۸ ساله متولد سال ۱۹۶۷ در برلین شرقی است و در دانشگاه هامبولت برلین تحصیل کرده است.  

کد N840161

وبگردی