محمدعلی فارسی به مهر گفت:

۱۰ سال پیش درباره شهدای غواص مستند ساختم/ دشواری مستندسازی جنگ

فرهنگی

به گفته محمدعلی فارسی، وی سال ها پیش مجموعه مستندی درباره غواصان شهید ساخته است که جا دارد این روزها دوباره از شبکه مستند سیما روی آنتن برود.

محمدعلی فارسی مستندساز که اغلب آثار خود را در حوزه جنگ و مسائل استراتژیک چون جهان اسلام و بحران های موجود در خاورمیانه ساخته است در گفتگو با خبرنگار مهر ساخت فیلم مستند درباره ۱۷۵ غواص شهید را ضروری عنوان کرد و گفت: کشف پیکر شهدای غواص بازتاب عجیبی بین نسل جوان داشت و علاوه بر برانگیختن احساسات به نوعی غیرت هر ایرانی را به جوش آورد بنابراین ساخت فیلم و یا مجموعه های مستند با نگاه های جدید در این‌باره ضروری است.

وی با اشاره به اینکه در کارنامه خود آثاری با همین مضمون دارد، بیان کرد: یک مجموعه تلویزیونی مستند با نام «شلمچه» با موضوع شهدای غواص را با حمایت محسن رضایی که در آن زمان فرمانده سپاه بود، ساختم که در سال ۱۳۸۲ روی آنتن رفت. در این مستند ماجرای کامل چگونگی به شهادت رسیدن غواصان تعریف شده بود اما معتقدم زمان آن رسیده مستندهای تازه‌ای درباره این فاجعه انسانی ساخته شود.

کارگردان فیلم مستند «قصه های جنگ» با اشاره به اینکه بهتر است مجموعه مستند «شلمچه» بار دیگر پخش شود گفت: با محمد آفریده مشاور مدیر شبکه مستند صحبت هایی انجام شده تا این مجموعه بار دیگر از این شبکه بازپخش شود.

فارسی در پاسخ به اینکه مستندسازان تا چه اندازه آمادگی ساخت اثر با موضوع شهدای غواص را دارند؟ گفت: قطعا مستندسازان همیشه آمادگی ساخت مستندهایی از این دست را دارند و اصولا این مساله را از وظایف انسانی و حرفه ای خود می دانند اما آنچه مسلم است مستندساز برای ورود به حوزه جنگ راه بسیاری باید برود و معمولا هم با در بسته مواجه می شود.

کارگردان مستند «حقیقت گمشده» در پایان درباره تازه ترین فعالیت های خود گفت: کار ویژه ای در حوزه کارگردانی مستند ندارم و در حال حاضر تهیه و تولید مستندی با موضوع کارآفرینی را انجام می دهم.