برای سالروز درگذشت «شوهی ایمامورا»

سینما

9 سال از درگذشت «شوهی ایمامورا»، کارگردان فقید و صاحب‌نام سینمای جهان و برنده‌ی دو نخل طلای کن گذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «شوهی ایمامورا» متولد 15 سپتامبر 1926 در توکیو، تنها کارگردان سینمای آسیاست که دو بار موفق به کسب جایزه نخل طلای کن شد.

«ایمامورا» بعد از «آکی‌را کوروساوا»، دومین کارگردان برتر تاریخ سینمای ژاپن محسوب می‌شود و به گفته خودش، تماشای فیلم «راشامون» کوروساوا، الهام‌بخش او در سینما بوده است.

وی اگرچه در یک خانواده متوسط رشد یافت اما مصیبت‌ها و مشکلات مردم ژاپن بعد از جنگ جهانی او را واداشت تا محوریت فیلم‌هایش را بر مردم فقیر و طبقه پایین کشورش بگذارد.

«ایمامورا» ابتدا به‌عنوان دستیار کارگردان وارد سینما شد و در فیلم‌هایی چون «داستان توکیو» و «اوایل تابستان» با «یاسوجیرو اوزو» همکاری کرد و در سال 1957 فیلم‌نامه یکی از شاهکارهای «یوزو کاواستیما» با نام «خورشید آخرین روزهای شوگوناته» را نوشت.

او اولین فیلم خود را در سال 1958 با نام «آرزوی ربوده‌شده» ساخت و پس از آن دو فیلم «تمایل بی‌پایان» و کمدی «ایستگاه گینزا نیشی» را کارگردانی کرد که چندان موفقیتی به‌دست نیاوردند.

وی در سال 1961 فیلم «خوک‌ها و ناوها» را ساخت که اثری ضدآمریکایی درباره حضور ارتش آمریکا در شهر یوکوسوکا بود. این کارگردان سرشناس در ادامه با ساخت فیلم‌هایی چون «نیت‌های قاتل» (1964) خود را به‌عنوان یکی از چهره‌های سرشناس «موج نو» سینمای ژاپن مطرح ساخت.

«ایمامورا» در سال 1983 برای فیلم «قصیده‌ی نارایاما» موفق به کسب نخل طلای کن شد و در سال 1997 با فیلم «مارماهی» یک‌بار دیگر این جایزه ارزشمند را مشترکا با فیلم «طعم گیلاس» ساخته «عباس کیارستمی» به‌دست آورد.

او به‌همراه «فرانسیس فورد کوپولا»،«بیل آگست»، «امیر کاستاریکا»، «برادران داردن» و «میشل هانکه» تنها فیلم‌سازان سینمای جهان هستند که دوبار موفق به کسب نخل طلا شده‌اند.

وی در سال 1989 جایزه بهترین فیلم معنوی جشنواره کن را کسب کرد و در سال 2002 جایزه یونسکو جشنواره ونیز را به خود اختصاص داد.

«ایمامورا» که سه‌بار موفق به کسب جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی از جوایز «ربان آبی» ایتالیا شد، اخیرا ازسوی مجله معتبر «سایت اند ساوند» انگلیس، به‌عنوان یکی از 50 فیلم‌ساز تاثیرگذار تاریخ سینمای جهان معرفی شد.

این کارگردان نام‌دار سینمای ژاپن روز 30 می 2006 در سن 80 سالگی درگذشت.

«میوه داغ»، «دکتر آکاگی»، «آب گرم»، و «زیر یک پل سرخ» از معروف‌ترین ساخته‌های «ایمامورا» هستند.

انتهای پیام

کد N839569