مستند رضاخان از تلویزیون ایران پخش می‌شود

تلویزیون,رضاخان پهلوی,سینمای مستند

مستند «تابوت خالی» به کارگردانی فرشاد اکتسابی با نگاهی به سال‌های تبعید رضاخان و دلایل تبعید او از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالحمید ارجمند تهیه‌کننده «تابوت خالی» ضمن اعلام این خبر گفت: این مستند که پژوهش و تحقیق آن دو سال به طول انجامیده است درباره روزهای تبعید رضاخان پهلوی در ژوهانسبورگ و همچنین جزیره موریس است. مکان‌هایی که می‌توان گفت آن روزها برای رضاخان و همراهانش بسیار دورافتاده بود و شرایط زندگی سختی به همراه داشت.

وی ادامه داد: این مستند بررسی می‌کند که چگونه تبعید او به‌واسطه ندانم‌کاری‌ها و سیاست‌های غلط در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم رخ داد و به علل تبعید و فضایی که در تبعید وجود داشته است می‌پردازد. این دلایل ممکن است غیرقابل‌باور به نظر برسند اما واقعیت دارند و ما در این مستند با منابع معتبر به آن پرداخته‌ایم.

این تهیه‌کننده و پژوهشگر حوزه مستند درباره منابع ساخت مستند گفت: پژوهش این مستند را خودم بر عهده داشتم که دو سال به طول انجامید. سعی کردیم در این مستند بخشی از شرایط آن روز ایران را به‌خوبی توضیح دهیم. یکی از منابع مهم ما درباره دوران تبعید رضاخان نیز خاطرات همراهان و اطرافیان وی بود. همچنین توانستیم با دختر صاحب‌خانه جزیره موریس که رضاخان به آن تبعیدشده بود، نیز مصاحبه کنیم. وی مشاهداتی داشت و همچنین خاطرات متعددی به نقل از پیش‌خدمت‌های خانه تعریف می‌کند. البته در این مستند فضاسازی‌های زیادی کردیم چون تصاویر کمی از آن دوره وجود داشت.

ارجمند درباره مراحل ساخت «تابوت خالی» توضیح داد: درواقع این مستند هفت سال قبل ساخته شد اما تاکنون پخش نشده است. در کنار دو سال پژوهش آن، حدود بیست روز نیز در ژوهانسبورگ و چهل روز نیز در تهران تصویربرداری داشتیم. بااین‌حال تمرکز اصلی ما بر علل تبعید و حال و هوای رضاخان در تبعید بوده است.

ارجمند در پایان گفت: برخی انسان‌ها در تبعید مقاوم‌اند. چون به راهی که دارند ایمان‌دارند و آن را بخشی از مبارزه‌شان می‌دانند اما رضاخان مبارزه‌ای نکرد و درواقع رفت تا کشور به‌نوعی دیگر اشغال شود و روند سیاسی جدیدی توسط بیگانگان بر کشور تحمیل گردد؛ بنابراین روزهای تبعید او سرشار بود از حسرت و پریشانی و این خصلت آدم‌هایی است که از اوج قدرت می‌افتند.

گفتنی است «تابوت خالی» جمعه این هفته، 8 خردادماه، ساعت 14 از شبکه مستند پخش می‌شود.

 5757

کد N838315