مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد:

بیمه هیچ خبرنگاری قطع نشده و نخواهد شد

فرهنگی

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بیمه هیچ خبرنگاری قطع نشده و با توجه به سیاست‌های معاونت مطبوعاتی هیچ فعال رسانه‌ای بدون بیمه نخواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن محرابی در حاشیه مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره مطبوعات غرب کشور در خرم‌آباد اظهار داشت: مشکل بیمه خبرنگاران حل شده به این صورت که بخشی از بیمه خبرنگاران برعهده مدیران مسئول و صاحبان امتیاز نشریات و خبرگزاری‌ها قرار گرفته است. بخشی دیگر از خبرنگاران می‌توانند با مراجعه به سایت سمان ثبت نام و کارت حرفه‌ای خبرنگاری و روزنامه‌نگاری را دریافت کنند که از آن طریق وزارت ارشاد بیمه آن‌ها را پرداخت می‌کند.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد تاکید کرد: همچنین برای پالایش لیست صندوق اعتباری هنر، فعالان رسانه‌ای که به صورت پاره وقت با رسانه‌ها همکاری می‌کنند و توسط هیچ رسانه‌ای بیمه نیستند، می‌توانند به سایت صندوق اعتباری مراجعه و در بخش فعالان غیر حرفه‌ای ثبت نام کنند تا از خدمات بیمه‌ای بهره مند شوند.

وی همچنین به تفاهم‌نامه با بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: با اعلام آمادگی «بیمه سلامت» برای بیمه کردن فعالان مطبوعاتی، آن دسته از افرادی که از طریق رسانه‌هایشان بیمه نشده‌اند، به‌ویژه افرادی که میزان همکاری‌شان با یک رسانه مشخص به حدی نیست که در زمره همکاران اصلی آن رسانه قرار بگیرند، می‌توانند از این طریق اقدام کنند.

به گفته مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد، این افراد می‌توانند به سایت بیمه سلامت مراجعه و برای انجام بیمه، نام‌نویسی کنند تا بعد از استعلام لازم از وزارت ارشاد و سازمان تأمین اجتماعی، بیمه شوند. با کمک وزارت رفاه، بیمه این افراد رایگان می‌شود و با همراهی سازمان تأمین اجتماعی و بازپرداخت مابه التفاوت توسط خود فرد یا مسیرهای جایگزین، موضوع بازنشستگی این افراد نیز سامان می‌گیرد.

محرابی همچنین از بسته حمایتی سال ۹۴ معاونت مطبوعاتی در خصوص حمایت ویژه از فعالان رسانه‌ای خبر داد و گفت: رایزنی‌ها در خصوص پرداخت یارانه بیمه تکمیلی انجام شده تا رسانه‌ها بدون پرداخت هزینه، بیمه تکمیلی همکاران خود را نیز انجام دهند.