روزهای تبعید رضا خان در «تابوت خالی»

پخش مستندی که 7 سال قبل ساخته شد

مستند

مستند «تابوت خالی» به کارگردانی فرشاد اکتسابی با نگاهی به سال‌های تبعید رضاخان و دلایل تبعید او از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، عبدالحمید ارجمند - تهیه‌کننده «تابوت خالی» - ضمن اعلام این خبر گفت: این مستند که پژوهش و تحقیق آن دو سال به طول انجامیده است، درباره‌ی روزهای تبعید رضاخان پهلوی در ژوهانسبورگ و همچنین جزیره موریس است. مکان‌هایی که می‌توان گفت آن روزها برای رضا خان و همراهانش بسیار دورافتاده بود و شرایط زندگی سختی به همراه داشت.

وی ادامه داد: این مستند بررسی می‌کند که چگونه تبعید او به واسطه ندانم‌کاری‌ها و سیاست‌های غلط در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم رخ داد و به علل تبعید و فضایی که در تبعید وجود داشته است می‌پردازد. این دلایل ممکن است غیرقابل باور به نظر برسند اما واقعیت دارند و ما در این مستند با منابع معتبر به آن پرداخته‌ایم.

این تهیه‌کننده و پژوهشگر حوزه مستند درباره منابع ساخت مستند گفت: پژوهش این مستند را خودم بر عهده داشتم که دو سال به طول انجامید. سعی کردیم در این مستند بخشی از شرایط آن روز ایران را به خوبی توضیح دهیم. یکی از منابع مهم ما درباره دوران تبعید رضاخان نیز خاطرات همراهان و اطرافیان وی بود. همچنین توانستیم با دختر صاحب خانه جزیره موریس که رضاخان به آن تبعید شده بود، نیز مصاحبه کنیم. وی مشاهداتی داشت و همچنین خاطرات متعددی به نقل از پیش خدمت های خانه تعریف می‌کند؛ البته در این مستند فضاسازی‌های زیادی کردیم چون تصاویر کمی از آن دوره وجود داشت.

ارجمند درباره مراحل ساخت «تابوت خالی» توضیح داد: در واقع این مستند هفت سال قبل ساخته شد اما تاکنون پخش نشده است. در کنار دو سال پژوهش آن، حدود 20 روز نیز در ژوهانسبورگ و 40 روز نیز در تهران تصویربرداری داشتیم. با این حال تمرکز اصلی ما بر علل تبعید و حال و هوای رضاخان در تبعید بوده است.

ارجمند در پایان گفت: برخی انسان ها در تبعید مقاومند. چون به راهی که دارند ایمان دارند و آن را بخشی از مبارزه‌شان می‌دانند اما رضا خان مبارزه ای نکرد و در واقع رفت تا کشور به نوعی دیگر اشغال شود و روند سیاسی جدیدی توسط بیگانگان بر کشور تحمیل گردد. بنابراین روزهای تبعید او سرشار بود از حسرت و پریشانی و این خصلت آدم هایی است که از اوج قدرت می افتند.

«تابوت خالی» جمعه این هفته، هشتم خرداد ماه ساعت 14 از شبکه مستند پخش می‌شود.

انتهای پیام

کد N837581