«کتاب کبریت ایران» رونمایی می‌شود

نشست رونمایی از «کتاب کبریت ایران» برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از «کتاب کبریت ایران» روز پنج‌شنبه هفتم خردادماه از ساعت 17 در تالار ایوان شمس برگزار می‌شود.

محل برگزاری نشست، بزرگراه جلال آل احمد، ابتدای بزرگراه کردستان، تالار ایوان شمس، سالن اشراق است.

«کتاب کبریت ایران» (جلد نخست: کبریت‌های قوطی چوبی‌) با نویسندگی و گردآورندگی مهدی صادقی در 271 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 35 هزار تومان در نشر رسم منتشر شده است.

این کتاب که به مناسبت یکصد و شصتمین سال ورود کبریت به ایران (1275 ق.) و پنجاهمین سال انتشار نخستین کتاب تاریخ کبریت ایران (1345 خ.) انتشار یافته، با بخش‌هایی همچون چیستی کبریت‌، مادر دکتر مصدق‌، سیگار و کبریت‌، پدر کبریت ایران‌، کبریت کالای استراتژیک‌، طراحی چهره افراد شاخص‌، باغ وحش کبریتی‌، کبریت در آیینه تمبر‌ و ... همراه است.

در بخشی از پیش‌گفتار کتاب با عنوان «کبریت هویت ماست» می‌خوانیم: «آن‌چه در این کتاب پیش روی شماست‌، مروری است بر سیر تحول طراحی و تولید کبریت در ایران،‌ از بدو ورود تا سال 1357‌. از زمانی که کبریت به عنوان یک کالای لوکس و سوغات فرنگ در میان اعیان و اشراف جای باز کرد تا زمانی که به کالای ضروری و سپس به کالای استراتژیک تبدیل شد. نیز تا پس از آن که به کالایی خرد و کم و بیش صرفا کلکسیونی تبدیل شده است.

از آن روز تا کنون حدود 160 سال می‌گذرد و از اختراع کبریت تا امروز حدود 180 سال.

مرور تاریخ طراحی و تولید کبریت در ایران،‌ ما را به این سمت می‌کشاند که کبریت‌ یکی از نوارهای نقاله‌ تاریخ ماست. بسیاری از جعبه‌های چوبی کبریت‌های چند دهه پیش‌، برای خیلی‌ها حتی آن‌هایی که اصلا در آن زمان نبوده‌اند‌، خاطره شده است. امروز این کبریت‌ها خاطرات ما را می‌سازد و هر کلکسیونری که کبریت‌های قدیمی جمع‌آوری می‌کند،‌ در واقع خاطرات گذشته را پاس داشته است.

بر این باورم که کبریت برای ما ایرانی‌ها چیزی فراتر از خاطره است‌، کبریت‌، تجربه و تاریخ ماست.

انتهای پیام

کد N837499