آفتاب
ریحانه جعفری:

برای به‌روز کردن اسطوره‌های‌مان کاری نکرده‌ایم

برای به‌روز کردن اسطوره‌های‌مان کاری نکرده‌ایم

ریحانه جعفری با بیان این‌که رمان اسطوره‌ای - فانتزی مدرنی را با موضوعیت شخصیت فریدون «شاهنامه» در دست نگارش دارد گفت در به‌روز کردن اسطوره‌های‌مان هیچ کاری نکرده‌ایم.

این نویسنده و مترجم به خبرنگار ایسنا گفت: من در این رمان براساس توانمندی‌های این شخصیت «شاهنامه» او را در مواجهه با حوادث و مسائل نوجوانان امروزی قرار داده‌ام.

این اثر که تاکنون طرح آن تهیه و یک فصل آن نوشته شده قرار است در انتشارات علمی فرهنگی راهی بازار شود.

گرشاسب، جمشید و ضحاک از دیگر شخصیت‌های اثر حماسی شاهنامه هستند که بناست با همین روال در قالب اسطوره‌های نوین به همت تعدادی از نویسندگان کودک و نوجوان نوشته شوند.

جعفری با اشاره به این‌که علاقه شخصی نویسندگان به اسطوره‌ها، تمایل ناشران به چاپ اسطوره‌های نوین تألیفی و بالاخره بسترسازی مناسب برای دیده شدن چنین آثاری از ضروریات دیده شدن این آثار است تاکید کرد: در حال حاضر بحث تألیف کتاب‌ها براساس اسطوره‌های نوین در جامعه ما با مشکلات زیادی روبه‌روست. در کشورهای غربی کتابی مثل «ارباب حلقه‌ها» نوشته یا شخصیتی مثل «هری پاتر» خلق می‌شود. فیلم‌ها و سریال‌هایی بر مبنای آن‌ها شکل می‌گیرند و در قالب‌های مختلف تبلیغ می‌شوند اما در ایران شخصیتی مثل «آرش» برای برخی از نویسندگان ما آن‌چنان که بایسته و شایسته است جا نیفتاده و هیچ تبلیغی روی آن انجام نشده است؛ یعنی ما در به‌روز کردن اسطوره‌های‌مان هیچ کاری نکرده‌ایم.

این نویسنده که کتاب «پرژنیوم، من و پونه» را با موضوعیت بیماری سرطان نوشته‌ گفت این اثر هم اکنون در دست چاپ قرار دارد. این کتاب به موضوع نوجوانی می‌پردازد که با ابتلایش به بیماری سرطان خون، آرامش خانواده چهارنفره‌شان به هم می‌ریزد.

اخیرا سه جلد از مجموعه چندجلدی «استینک» با ترجمه این مترجم در انتشارات افق راهی نمایشگاه کتاب شد. مجموعه کتاب‌های چندجلدی «استینک» اثر مگان مک‌دونالد که با ترجمه ریحانه جعفری ویژه کودکان ترجمه شده، گویای ماجراهای این شخصیت است.

به گفته او، «استینک» به نوعی برادر جودی دم دمی است و کل ماجراها حول این شخصیت شکل می‌گیرد. او پسری است که در کلاس دوم دبستان تحصیل می‌کند و ماجراهای بامزه‌ای که برایش رقم می‌خورد، موجب شکل‌گیری این مجموعه شده است.

«استینک ابرقهرمان منظومه شمسی»، «استینک و کشتی بندانگشتی»، «استینک و آبنبات فک از کارانداز»، «استینک هی آب می‌رود» و «استیک و بوگندوترین کتانی دنیا» عنوان پنج کتاب این مجموعه است. این مجموعه توسط نشر افق منتشر می‌شود.

انتهای پیام

کد N837286

وبگردی