زم در گفتگو با مهر:

ژئوپارک ارس تنها یک ایده است/ثبت ژئو پارک قشم نامعلوم

فرهنگی

معاون فرهنگی و اجتماعی مناطق آزاد گفت: طرح تهیه و تدوین پرونده ژئوپارک ارس در حد یک ایده و اندیشه بوده است همچنین برای ثبت دوباره ژئوپارک قشم هنوزهیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است.

حجت الاسلام محمد علی زم معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد درباره اقدامات انجام شده در ژئوپارک قشم برای ثبت دوباره در فهرست ژئوپارک های جهان به خبرنگار مهر گفت: هنوز هیچ اتفاق جدیدی در ژئوپارک نیفتاده است.

وی افزود: کارشناسان یونسکو در جلسه ای که یونسکو در کانادا داشته فرصت دیگری داده اند تا کارها عملیاتی شود. مدیر ژئوپارک های جهانی هم قرار است از ژئوپارک قشم بازدید کند. از یکی، دو مقام مطلع پرسیدم و گفتند که روند تکمیل پرونده ژئوپارک خوب و کیفی است اما این مسائل هنوز خواسته نهایی ما که ثبت قطعی ژئوپارک است، نیست.

وی درباره انتفاع جامعه محلی از ژئوپارک گفت: مشارکت جامعه محلی اندیشه ای است که در گذشته کور بوده است اما به معنی این نیست که الان این موضوع نهایی شود. باید جامعه محلی آموزش ببیند و به اهمیت ژئوپارک پی ببرند و بتواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی اش را حل کند. این کارها ساده نیست اما اقداماتی هم در حال انجام است مانند راه اندازی چند تعاونی صنایع دستی در قشم که به واسطه آن فعالیت اقتصادی بانوان رونق پیدا کرده است. پس اکنون زنان و دختران همان جوامع هستند که فعالیت می کنند. ما به دنبال این هستیم که مشارکت های خصوصی آنها را هم تقویت کنیم. معنی مشارکت این نیست که حتما آنها کارمند منطقه آزاد شوند بلکه باید آستین بالا بزنند و کار ایجاد کنند. همان طور که بخش زیادی از آنها درگیر اقامتگاه هایی به نام کاشانه میهمان شده اند و یک اتاق از خانه شان را به مهمانسرا تبدیل می کنند و کارهای شبیه آن همراه با افزایش آموزش ها برای ارتقا مهارت های محلی انجام می دهند این یعنی مشارکت جوامع محلی.

وی درباره اینکه در شورای رسیدگی به ژئوپارک های جهانی موضوع ژئوپارک قشم نیز مطرح شده بود، گفت: کارشناسان یونسکو توصیه کرده اند که می توانید برای گرفتن امتیاز بیشتر جنگل های حرا را نیز به ژئوپارک قشم اضافه کنید. به دنبال این هستیم شرایطی را که مناطق آزاد دارند و یا حتی در مناطقی از کشور که استعداد دارد ژئوپارک ها را توسعه دهیم. در ۱۵ سال گذشته چین توانسته ۳۳ ژئوپارک ثبت جهانی کند. این کشور از محل بازدیدهایی که از ژئوپارک هایش شده در سال 2014 حدود 5 میلیارد دلار درآمد بدست آورد است  این اتفاقی است که اگر هر کشوری کوشش کند و شرایط را فراهم کند می تواند از امتیاز آن استفاده کند. این کار توسط  کشورهایی انجام می شود که مسئله  گردشگری در آن کشورها حل شده است و به دنبال این هستند که جاذبه  های خود را روز به روز افزایش دهند و از روشهای مختلف  برای جذب گردشگر اقدام کنند. اما ما اکنون یک میلیون پلاک میراثی و ساختمان های قدیمی قابل ثبت داریم  که همگی رها هستند و فقط بخشی از آنها را ثبت کرده ایم و مالکانش امکان و قدرت مالی ندارند که آنها را به مراکز گردشگری و دیدنی تبدیل کنند از طرفی دولت امکان خرید آنها را ندارد و نتوانسته در سالهای گذشته مدیریتی ایجاد کند که کاتالیزور بخش خصوصی و دولت شود و این بناهای تاریخی را خریده و به مکان های دارای ارزش فرهنگی و هنری و گردشگری تبدیل کند.

حجت الاسلام زم همچنین درباره تهیه و تدوین ژئو پارک ارس نیز که از مدتها پیش توسط مدیران منطقه آزاد ارس اطلاع رسانی شده بود گفت: در ارس ژئوپارک وجود ندارد. این طرح در حد یک ایده و اندیشه است یعنی مناطق آزاد می توانند به وسیله این طرح به سمتی بروند که مناطق دارای امکان و استعداد را برای ایجاد ژئوپارک شناسایی کرده و امکانات آن را آماده کنند.