هتل 3 میلیارد دلاری بجای میراث پیامبر در مکه!

گردشگري,میراث فرهنگی

دولت عربستان در حالی سعی در احداث بزرگترین هتل جهان با هزینه‌ای بالغ بر 3.2 میلیارد دلار دارد که بسیاری از بناهای تاریخی دوران صدر اسلام متعلق به پیامبر (ص) و خاندان او در معرض تخریب‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «عرفان الالاوی»، مدیر بنیاد پژوهش میراث اسلامی در انگلیس که در تلاش است اندک میراث باقی مانده در شهرهای مقدس عربستان را نجات دهد، معتقد است که شهر مکه در حال تبدیل به چیزی شبیه منهتن در آمریکاست و میزان تخریب آثار تاریخی در عربستان هر روز در حال افزایش است.

در گزارش گاردین آمده است: این هتل که در 45 طبقه و در صحرای مکه ساخته خواهد شد، دارای چهار باند ویژه‌ی فرود هلیکوپتر خواهد بود و قرار است طبق برنامه‌ریزی با 10 هزار اتاق و 70 رستوران و پنج طبقه ویژه استفاده سلطنتی مقامات عربستان‌ با هزینه سرسام آور 3.2 میلیارد دلار در سال 2017 میلادی افتتاح شود.

عربستان در حالی در تلاش است که چهره‌ای مدرن به شهرهای زیارتی بدهد که در مکه و مدینه هرآنچه که مربوط به پیامبر اکرم(ص) باشد در حال تخریب است، به عنوان مثال خانه همسر پیامبر، حضرت خدیجه (س) در اقدامی شنیع برای ساخت سرویس بهداشتی عمومی تخریب شد‌ه، خانه ابوبکر در حال حاضر محل ساخت هتل هیلتون است و خانه نوادگان پیامبر نیز همان جایی است که کاخ پادشاه عربستان ساخته شده است.

این هتل-برج جدید که «Abraj kudai» نام دارد، 600 متر ارتفاع 600 خواهد داشت و در طول شب با لیزرهای سبز رنگ از فاصله بسیار دور نمایان می‌شود، این هتل دارای 12 برج مجاور هم بر روی سکویی به ارتفاع 10 طبقه خواهد بود که شامل ایستگاه اتوبوس، مرکز خرید‌، رستوران‌های زنجیره‌ای‌، مرکز کنفرانس و یک بالکن بسار بزرگ است.

سرمایه‌گذاری این هتل عظیم را وزارت دارایی عربستان برعهده دارد و طراحی و ساخت آن را گروه معماری «دارالهندسه» زیر نظر می‌گیرد و ظاهرا این برج‌ها آنقدر به هم نزدیک هستند که میهمانان می‌توانند درون اتاق برج مجاور را ببینند.

مدیر بنیاد پژوهش در میراث اسلامی همچنین اظهار کرد: این آخرین روزهای مکه است و زیارت خانه خدا که باید امری بی‌تجمل و ساده باشد، شبیه به تجربه‌ای بسیار تجمل‌گرا شده که بسیار از عهده مخارج آن بر نمی‌آیند.

مکه تنها در مدت حج پذیرای دو میلیون زائر از سراسر جهان است و در کل سال بیش از 20 میلیون نفر گردشگر و زائر وارد مکه می‌شوند که درآمد گردشگری شش میلیارد دلاری را برای این شهر به ارمغان می‌آورد.

از سویی دیگر، در حاشیه غربی مکه مجموعه دیگری شامل 26 هتل لوکس در حال ساخت است که ظرفیت پذیرایی از 100 هزار گردشگر و زائر را خواهد داشت و شامل چهار هزار مغازه و 500 رستوران می‌شود.

انتهای پیام

کد N836343