کتاب‌هایی که بچه‌ها را با محیط زیست و حیوانات آشنا می‌کنند

فرهنگی

انتشارات مهرافروز به انتشار یک مجموعه کتاب شعر و داستان نوشته پیمان پورشکیبایی پرداخته تا بچه‌ها را با حیوانات و محیط زیست آشنا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات مهرافروز در اصفهان به انتشار یک مجموعه کتاب شعر و داستان نوشته پیمان پورشکیبایی برای گروه سنی«ب» پرداخته است.

«خر کوچولو و پنجره» با تصویرگری مهتاب واحد، به زبان شعر، کار دسته‌جمعی را به بچه‌ها اموزش می‌دهد. «بگو من هم بدانم» با تصاویر مینا امینی، یکی دیگر از کتاب‌های این مجموعه در قالب داستان است که کودکان را با چند حیوان و محل زندگی آنها آشنا می‌کند و از بچه‌ها می‌خواهد به جنگل و محیط زیست آسیب نرسانند تا حیوانات، جایی برای زندگی داشته باشند.

«به من نگاه می‌کنی؟!» باز هم با تصاویر مینا امینی بچهها را با چند حیوان و خوراکی‌هایی که دوست دارند آشنا می‌کند و غیرمستقیم به بچه‌ها یاد می‌دهد تا از حیوانات نترسند و دوستشان داشته باشند. «کی هستی و کجایی؟» هم یکی دیگر از کتاب‌های این مجموعه است. در این داستان هم بچه‌ها احترام به طبیعت و دوست داشتن حیوانات را آموزش می‌بینند.

«پادای دانشمند» با تصاویر مینا امینی و مریم نظامی‌نژاد یکی دیگر از داستان‌های آموزشی پیمان پورشکیبایی است که ماجرای یک پاندای جستجوگر را روایت می‌کند که به دنبال پیداکردن ابزار علمی است و در این جست‌وجو به نقش و اهمیت ذره‌بین پی می‌برد. هدف نویسنده از نوشتن این داستان کوتاه، برانگیختن کنجکاوی بچه‌ها بوده است.

«هفت درس عکاسی» هم یکی دیگر از مجموعه کتاب‌های انتشارات مهرافروز است. در این کتاب بچه‌ها با تمرین کردن، عکاسی را یاد می‌گیرند. تمرین اول این است که پارچه مشکی رنگی را با چسب کاغذی به دیوار بچسبانند؛ بعد اسباب بازی یا عروسک خود را به پرده مشکی بچسبانند و از ان عکس بگیرند.

تمرین دوم این است که بچه‌ها عروسک یا اسباب بازی خود را از پرده مشکی تا 70 سانتی‌متر دور کنند و عکس بگیرند و تفاوت عکس‌ها با یکدیگر را ببینند. و آخرین تمرین این‌که عروسک خود را بیرون ببرند و آن را به درخت و بوته‌های گل نزدیک کنند.

نویسنده از مادر و پدر و بزرگ‌ترها خواسته تا هنگام خواندن این کتاب‌ها، با کودک خود، نمایش کوچکی را اجرا کنند. بهره‌گیری از اسباب‌بازی هم به بچه‌ها در یادگیری کمک می‌کند و برای آنها خوب است.