یک مسئول در نهاد کتابخانه‌ها:

آمار خرید کتاب در ایران پایین است

فرهنگی

مدیرکل مشارکت ها و شهرداری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: بیش از 3200 کتابخانه عمومی فعال در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه کهگیلویه و بویراحمد، رمضانعلی محسنی در دومین جلسه نهاد کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد که در یاسوج برگزار شد، افزود: در امور فرهگنی کشور کار های خوبی در حال انجام است به طوری که در سال 94 از بین خدمات مختلفی که ارائه می دهیم خدمات به کودکان از اهمیت ویژه های برخوردار است چرا که اعتقاد داریم مطالعه باید از کودکی آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه استاندارد جهانی برای خرید کتاب به ازای هر نفر چهار جلد کتاب است، بیان کرد: این در حالی است که در کشور به ازای هر نفر یک تا دو کتاب خریداری می شود که آمار پایینی نسبت به استاندارد جهانی است.

مدیرکل مشارکت ها و شهرداری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به اینکه جشنواره اهدای کتاب و ارتقای دانش کار خوبی بود که در سراسر کشور برگزار شد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از سال 83 کتابخانه های عمومی کشور از حالت دولتی به غیر دولتی تبدیل شده بنابراین اعتباری مرکزی به این بخش تعلق نمی گیرد و اعتبار آنها استانی است که این میزان اعتبار نیز بیشتر صرف حقوق پرسنل می شود و کمتر به خرید کتاب اختصاص داده می شود.

محسنی تصریح کرد: با وجود میزان کم اعتبارات ناچاریم سراغ خیرین در زمینه کتاب و کتابخانه و ساخت کتابخانه بریم.

وی با بیان اینکه باید در حوزه فرهنگی کشور بیشتر کار شود، ادامه داد: در سایر کشور ها کتابخانه های مجهز و تعداد اعضای کتابخانه آمار قابل توجهی دارند به طوری که 50 درصد از جمعیت انگلستان عضو کتابخانه هستند که علت آن نیز بیشتر وجود کتابخانه های مجهز و منابع خوب است.

مدیرکل مشارکت ها و شهرداری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به اینکه بخش عمده عقب افتادگی ما فقر فرهنگی است، عنوان کرد: هر کشور، استان، شهرستان، بخش و هر مکانی که بتواند اولویت اصلی خود را به امور فرهنگی اختصاص دهد بدون شک پیشرفت و توسعه پیدا خواهد کرد.

محسنی بیان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در سال 93 اولین استانی بود که توانست سهم کتابخانه ها را از شهرداری ها دریافت کند و بخشی از طلب گذشته را بگیرد و کارهای خوبی نیز توسط کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد در این استان انجام شده است.

وی اضافه کرد: برگزاری همایش ناشران خیر و خیرین کتابخانه ساز در استان در 12 خرداد ماه نیز کار بسیار خوبی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار خواهد شد و امیدواریم که بتوانیم به کمک مردم و دولت در این زمینه کارهای خوب و متنوعی را انجام دهیم و به استانداردهای جهانی برسیم.

انتهای پیام

کد N835312