واگذاری تعدادی از آثار میراث فرهنگی خراسان‌شمالی

خراسان شمالي,میراث فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی، از واگذاری تعدادی از آثار میراث فرهنگی استان به تعدادی از اداره‌ها و نهادهای استانی خبر داد.

محمد سویدانلویی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی با اشاره به وجود 1200 اثر باارزش تاریخی شناسایی شده در استان اظهار کرد: حدود نیمی از این آثار در فهرست آثار ملی قرار گرفته است. این اداره کل و اعتبارات آن به تنهایی از عهده احیاء، مرمت و نگهداری آن بر نمی‌آید بنابراین به همکاری و مشارکت سایر سازمان و نهادها نیازمند است.

وی افزود: با واگذاری تعدادی از این آثار به سازمان و نهادهای دولتی و مرمت و نگهداری آنها توسط این نهادها، می‌توان از مزیت و آورده‌های اقتصادی این بناها و اماکن تاریخی بهره برد و در این صورت این اداره کل فقط نقش نظارتی را خواهد داشت. به عنوان مثال در این استان پل و 11 کاروانسرای تاریخی وجود دارد که می‌توان آنها را به اداره کل راه و شهرسازی و گرمابه‌ها را به شهرداری واگذار کرد.

سویدانلویی اظهار کرد: سبزه میدان بجنورد یکی از بافت‌های تاریخی این شهر است که می‌توان به شهرداری واگذار کرد تا عملیات احیاء را انجام دهد اما تمامی مزیت اقتصادی برای این نهاد باشد. کمبود اعتبار شاید یکی از دلایلی باشد که سبب شده انگیزه کمتری در اداره‌ها برای گرفتن مسئولیت نگهداری این بناهای تاریخی ایجاد کند.

انتهای پیام

کد N835222