آفتاب

"قلعه توکل" رامهرمز در حال مرمت

"قلعه توکل" رامهرمز در حال مرمت

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز گفت: "قلعه توکل" در حال مرمت و بازسازی است.

منصور معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: روند مرمت و بازسازی این قلعه تاریخی که تقریبا از یک ماه پیش آغاز شده در حال طی شدن است.

او با یادآوری اینکه میزان آسیب دیدگی‌های "قلعه توکل" زیاد بود، درباره شیوه مرمت این قلعه توضیح داد: در مرحله اول آواربرداری انجام شد و اکنون مرمت طاق‌های ضربی و اصطبل‌ها در حال انجام شدن است. در ادامه قرار است انبارها، زیرزمین‌ها و اتاق‌های نشیمن این قلعه مرمت شوند.

معتمدی اظهار کرد: قلعه توکل در روستای شیفه رامهرمز قرار دارد و مربوط به دوره قاجاریه است. 50 درصد این قلعه هنوز سالم است. این قلعه دارای یک زیرزمین بسیار زیبا است که در حال حاضر پر از خار و خاشاک است. این قلعه یک اصطبل و یک سیلو دارد که تاکنون سالم مانده‌اند اما ساختمان اداری این قلعه براثر گذشت زمان و عدم توجه کافی دچار ریزش شده است.

وی ادامه داد: در اطراف قلعه توکل آب‌های شیرین زیادی وجود دارد که به زیبایی آن می‌افزاید. به نظر من این قلعه شرایط ثبت ملی شدن را دارد.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز خاطرنشان کرد: ما در خصوص مرمت و بازسازی این قلعه با میراث فرهنگی صحبت کرده‌ بودیم. مصالحی که در ساخت این قلعه به کار رفته، مصالح بومی و شامل گچ و سنگ است.

انتهای پیام

کد N835172

وبگردی