تشکیل نخستین مجمع خیّرین میراث فرهنگی در کشور

میراث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان از تشکیل مجمع خیّرین میراث فرهنگی برای نخستین‌بار در کشور در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، مشتاق گوهری اظهار کرد: نخستین جلسه مجمع خیّرین میراث فرهنگی در زمینه نیکوکاری، سرمایه‌گذاری در راستای اشتغالزایی و کمک به میراث فرهنگی با حضور معاون میراث فرهنگی، مدیرکل امور موزه‌ها، استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی استان و معاونان حوزه‌های تخصصی و خیرین اقوام مختلف سیستان در برگزار شد.

وی با بیان اینکه تاکنون چنین انجمن‌هایی در راستای کمک به میراث فرهنگی در کشور نداشتیم، افزود: تشکیل این انجمن با هدف کمک به حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی و انجام کاوش‌های متعدد بوده است.

گوهری ادامه داد: مرمت، احیا و بهره‌برداری و اشتغالزایی و ایجاد مراکز فرهنگی در راستای کمک به میراث فرهنگی امور قابل توجهی در حوزه میراث فرهنگی هستند، این که با انجام این امر توسط مردم و برای مردم به حفظ و توسعه میراث فرهنگی کشور کمک می‌شود.

وی افزود: باید ایده خلاق مجمع خیّرین میراث فرهنگی را ارج گذاشت، به این دلیل که توسعه و حفظ میراث فرهنگی از طریق مردم، هم برای وحدت ملی و هم برای همبستگی و امنیت ملی بسیار مهم است.

گوهری ادامه داد: در مجمع خیّرین میراث فرهنگی بنا بر این است که بخاطر تعدد آثار تاریخی فرهنگی در کل کشور و نیز نیاز به اعتبارات به منظور حفظ ، مرمت و کاوش این آثار و کمبود اعتبار در این زمینه انجمن به کمک میراث فرهنگی بیاید، همچنین بر اساس مطالبات مردم در سراسر کشور برای مرمت آثار تاریخی فرهنگی منطقه خود که به نوعی نشانه‌ای از هویت و تمدن قومی آنهاست به این نتیجه رسیدیم که از خود مردم کمک بگیریم.

وی افزود: با توجه به این که مردم به امور خیریه علاقمند هستند، دولت می تواند با انجام امور تشویقی از آنها حمایت کند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه فقط به افرادی که کمک مالی داشته باشند «خَیر» گفته نمی‌شود، گفت: افرادی که مجموعه‌ای اهدا می‌کنند یا خانه و موزه‌ای را احداث می‌کنند نیز «خَیر» محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: مردم هر منطقه آثاری را متعلق به خود می‌دانند و انتظار دارند که مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه از دولت کمک می‌خواهند به همین منظور سازمان میراث فرهنگی با کمک و همراهی مردم منطقه اقدام به تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: وقتی آثار توسط اعتبار خیرین مورد مرمت و حفاظت قرار گرفت، سندهای مکتوب به این افراد داده می‌شود، همچنین در محل اثر نیز یادداشتی در این رابطه نصب می‌شود و وقتی یک بنا را مرمت می‌کند به طور حتم بستگان وی اجازه تخریب این اثر را نمی‌دهند.

وی گفت: انجمن خیرین با اساسنامه مستقل تشکیل جلسه می‌دهد و زمانی که اعتبارات جمع آوری شد تصمیم‌گیری می‌شود که در مورد مرمت، حفاظت و کاوش کدام منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N834965