یادواره «فتح خون» برگزار شد/ معرفی اسطوره‌های دفاع مقدس ضروری است

فرهنگی

یادواره شهدای سوم خرداد شب گذشته همزمان با فرارسیدن سی‌وسومین سالروز حماسه ماندگار آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی در فرهنگسرای فردوس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن احمدی راوی هشت سال دفاع مقدس در این مراسم اظهار داشت: با توجه به فرمایش بزرگانی چون حضرت امام خمینی (ره) و شهید حجت الاسلام و المسلمین سید علی اندرزگو، قرار است نظام جمهوری اسلامی ایران پرچم را به دست پرچمدار اصلی بدهد بنابراین باید در کوره‌های رنج آبدیده شویم.

وی با بیان اینکه خرمشهر یادآورحماسه‌های مردان آهنین جنگ است، افزود: در سال ۱۳۵۹ دشمن با لشگرهای ۳ زرهی، ۵ مکانیزه و تیپ‌های ۱۵ مکانیزه و ۱۶ زرهی عراق به خرمشهر حمله کرد در صورتی که رزمندگان دلاور اسلام در سال ۱۳۶۱ تنها با ۷۰۰ نفر از بسیجیان لشگر ۱۴ امام حسین (ع) خرمشهر را فتح کرد.

احمدی ادامه داد: همزمان با سقوط خرمشهر مدافعان گردان ۱۵۱ دژ، شماری از تفنگداران دریایی، نیروهای سپاه پاسداران به همراه مردم غیرنظامی خرمشهر بودند، این در حالی است که همزمان با فتح خرمشهر در سال ۶۱ لشگرهای ۳ زرهی و ۱۱ پیاده عراق با استحکامات دفاعی، پشتیبانی هوایی، توپخانه و ... به عنوان مدافع در این شهر حضور داشتند.

این راوی دفاع مقدس در بخشی دیگر از این مراسم به مقایسه مدت زمان نبرد همزمان با سقوط و آزادسازی خرمشهر پرداخت و گفت: دشمنان تازه نفس، با آمادگی کامل و همراهی پشتیبانی هوایی و توپخانه پس از ۳۵ روز توانستند این شهر را به دست گیرند این در حالی است که دلاورمردان ایران پس از ۲۰ روز نبرد سخت در عملیات بیت المقدس تنها در نیم روز خرمشهر را فتح کردند.

وی یادآور شد: دشمنان در سال ۵۹ تنها شماری از مردم خرمشهر و نیروهای نظامی زخمی را اسیر کردند و رزمندگان اسلام  که ۷۰۰ نفر بودند توانستند ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر از نظامیان عراقی را به اسارت درآورند.

احمدی در ادامه یادی از شهید دریا قلی سورانی کرد و با تاکید بر ضرورت معرفی اسطوره‌های دفاع مقدس، گفت: شهید سورانی در ماه‌های آغاز جنگ، زمانی که آبادان در محاصره نیروهای بعثی بود، غافلگیرانه از رودخانه بهمنشیر وارد آبادان شد. تنها او بود که متوجه نیت شوم دشمن شد و با شجاعت و عزمی وصف ناشدنی مسافت ۹ کیلومتری را با دوچرخه ای کهنه طی کرد تا مدافعان شهر را از نیت شوم دشمن با خبر سازد و پس از آن بود که با حضور رزمندگان و مردم شهر، دشمن به آن سوی بهمنشیر رانده و خونین شهر آزاد شد.

پرده خوانی وقایع فتح خرمشهر

اجرای مراسم پرده خوانی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و یادآوری رشادت‌های رزمندگان در عملیات آزادسازی خرمشهر از دیگر بخش‌های این مراسم بود. حجت الاسلام و المسلمین سیدمرتضی میرغفاری راوی دفاع مقدس با پخش تصاویری از حمله به خرمشهر و دلاورمردی‌های رزمندگان اسلام به بازگویی خاطراتی همچون انفجار ۳۱ شهریورماه سال ۵۹ در فرودگاه مهرآباد، حمله همزمان هوایی به ۹ شهر ایران و ... پرداخت.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه عکس دفاع مقدس با هدف گرامیداشت یاد و خاطرات دوران انقلاب اسلامی همزمان با این ویژه برنامه در فرهنگسرای فردوس برپا شد، در این نمایشگاه عکس‌هایی از مراسم تشییع پیکر ۱۲۰۰ شهید جنگ تحمیلی در مسیر میان دو شهر دزفول و اندیمشک، منطقه عملیاتی کربلای ۵، تشییع پیکر علی حلاجیان از شهدای عملیات والفجر ۸، انتقال اسرای عراقی به پشت جبهه در عصر سوم خرداد، محوطه بندر پس از فتح خرمشهر و ... به نمایش گذاشته شده است.

مراسم گرامیداشت سی‌وسومین سالروز حماسه ماندگار آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی با اجرای قطعاتی توسط گروه بین المللی همخوانی و مدیحه سرایی «طه» به کار خود پایان داد.