آفتاب

جشنواره عکس قاب‌های بهشتی پایان یافت

از عکس‌هایی که اوج عاطفه را نشان دادند تا هنرمندان بی‌هنر

از عکس‌هایی که اوج عاطفه را نشان دادند تا هنرمندان بی‌هنر

اختتامیه سومین جشنواره عکس قاب‌های بهشتی با حضور مسوولان فرهنگی و کشوری و با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سعید آلادپوش - رییس جشنواره عکس قاب‌های بهشتی - در این مراسم گفت: هسته اصلی جشنواره این‌گونه شکل گرفت که پنجشنبه آخر سال به رسم خانواده‌های ایرانی اسلامی کشورمان با گذشتگان‌مان تجدید میثاق می کنیم و به رفتگان سر می زنیم و با شروع ایام دفاع مقدس این موضوع رنگ و بوی دیگری گرفت و گلزار شهدا میزبان اتفاقات عاطفی شد که خانواده‌ها در کنار فرزاندان‌شان رقم می زدند و اوج عاطفه را می توان در تصویر پدر و مادری کنار قبر فرزندش دید. این رویدادها در سراسر کشور و با توجه به اقلیم‌های مختلف با رسم و رسوم متنوعی انجام می شود و به همین دلیل هم به لحاظ بصری حائز اهمیت و قابل توجه است.

او ادامه داد: سومین جشنواره عکس قاب‌های بهشتی در دو بخش حرفه ای برای عکاسان حرفه‌ای و شهروندی با تاکید بر نگاه شهروندی و فرهنگ‌سازی و گسترش فعالیت‌های هنری در بین مخاطبان برگزار می شود. با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توجه به سبک زندگی خانواده ایرانی اسلامی شاید خوب باشد زمینه ای فراهم شود تا به سراغ خانواده شهدا برویم و ببینیم که چه کردند که چنین فرزندانی را تحویل اجتماع دادند.

محسن محمدی - دبیر سومین جشنواره عکس قاب‌های بهشتی - نیز با تاکید بر این که هر زمان که برای شهدا فعالیت می کند حال خوبی دارد، اظهار کرد: در این دوره جشنواره، 3 هزار و 500 اثر به دست ما رسید و این تعداد آثار نشان می‌دهد هنوز خیلی‌ها هستند که در این مملکت دل شان برای شهدا می تپد و از نظر مسوولان برگزاری جشنواره تمام این عکس‌ها متبرک هستند و برنده‌اند.

وی همچنین گفت: خسته‌ام از دست کسانی که ادعا می کنند دل شان برای شهدا می تپد اما هیچ کاری نمی کنند، خسته‌ام از سازمان‌هایی که برای پرداختن به شهدا و دفاع مقدس بودجه می‌گیرند اما هیچ کاری در این زمینه نمی کنند و البته خیلی خوشحالم در این مملکت کسانی هستند که به لحاظ سازمانی هیچ وظیفه ای برای پرداختن به شهدا ندارند اما در این راه قدم بر می دارند و حتی حاضرند از هزینه شخصی به جشنواره هایی همچون در قاب های بهشتی کمک کنند.

محسن اسماعیلی نیز در این مراسم با بیان این که دفاع مقدس، جهاد و شهادت نعمت‌های بی‌نظیری برای کشورمان بودند، اظهار کرد: امروز وقتی به آن روزها نگاه می کنیم تازه می فهمیم چه برکتی در آن روزها نهفته بود و البته برکت نه از آن جهت که درگیری و جراحت بود، بلکه به دلیل فرهنگی که در آن دوران در بین مردم و رزمندگان شکل گرفته بود.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تعبیری داشتند که جنگ تحمیلی، گنج بود و این گنج هنوز ناشناخته مانده است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با تاکید بر این که سهم مقتل‌نگاران در زنده نگه داشتن واقعه عاشورا بسیار زیاد است، گفت: کسانی که داستان واقعه عاشورا را برای آیندگان بازگو کردند و امروز از طریق نوشته‌های آن ها با ابعاد این واقعه آشنا می شویم قطعا نقش بسزایی در ماندگاری این واقعه داشته‌اند و تصور می کنم اگر آن‌ها نبودند حادثه عاشورا هم مانند بسیاری از حوادث تاثیرگذار زندگی بشر فراموش می‌شد. حال تصور کنید که اگر در کربلا مانند امروز هنرهای تصویری و تکنولوژی وجود داشت چقدر بهتر و بیشتر می‌شد این واقعه را ماندگار و ثبت و ضبط کرد.

اسماعیلی با بیان این که هر کس که هنری دارد باید خود را موظف بداند که بر روی 8 سال دفاع مقدس کار کند، گفت: هنر واقعی این است که انسان بداند هنرش را در چه راهی به کار ببندد. خیلی‌ها هنر دارند، اما در استفاده از هنرشان بی هنرند و البته باید توجه داشته باشیم این ما هستیم که محتاج یاد شهدا و خانواده آن‌هاییم.

وی همچنین با بیان این که مجموعه عکس های برتر جشنواره عکس قاب‌های بهشتی باید در سطح وسیع منتشر شود، ادامه داد: این عکس‌ها الهام بخش هستند و ما نیازمند چنین آثاری هستیم.

مهرداد بذرپاش نیز در بخش دیگری از مراسم با بیان این که فیلم مختارنامه شخصیت‌هایی که عامه مردم کمتر آن‌ها را می شناختند به مردم شناساند، گفت: با هنر می‌توان شخصیت‌های برجسته تاریخ را به مردم شناساند. البته دلیل ماندگاری برخی شخصیت‌ها در تاریخ هم این است که آن زمان که باید، ولی زمانه را یاری کنند، او را یاری کرده‌اند و ماندگار شده‌اند. شهدای ما هم از این جنس هستند و در آن زمان که باید ولی فقیه خود را یاری کردند.

سجاد نوروزی نیز اظهار کرد: در هیاهوی زندگی روزمره گاهی المان‌ها و نشانه‌هایی که زندگی واقعی را به یادمان می آورند فراموش می‌کنیم و در و دیوار شهرمان را با چیزهایی پر می‌کنیم که سنخیتی با گذشته و فرهنگ مان ندارند.

رییس فرهنگسرای اندیشه افزود: جشنواره عکس قاب‌های بهشتی کمک می کند یادمان بیاید هویت مان چیست و یادمان باشد از کجا آمده‌ایم و چگونه در روزگاری که مادی اندیشی و مصرف گرایی در حال پر کردن جهان بود با انقلاب اسلامی در مقابل چنین جریانی ایستادیم.

وی با اشاره به ثبت عکس‌هایی با موضوع خانواده شهدا در جشنواره قاب‌های بهشتی گفت: درست است که ثبت این آثار کوتاه و در زمان کمی صورت گرفته است اما همین ثبت کوتاه قصه دراز دارد و باید بدانیم که در هر دوره‌ای کسانی که جانشان را برای کشورشان فدا کرده‌اند بزرگترین قهرمانان ملی آن کشور بوده‌اند.

همچنین در این مراسم، بیانیه هیات داوران توسط مجید ناگهی، عکاس پیشکسوت و داور این دوره از جشنواره قرائت شد.

در اختتامیه جشنواره عکس قاب‌های بهشتی (پاسداشت یاد شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس) که همزمان با ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، شخصیت‌های برجسته و مسوولان سیاسی و فرهنگی مانند پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهور ایران، محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق، مهرداد بذرپاش و لاله افتخاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، محسن محمدی دبیر این جشنواره،علی عسگری مدیرعامل خبرگزاری مهر، مسعود شجاعی طباطبایی مدیر خانه کاریکاتور، رضا نگهبان شهردار منطقه 7 تهران، مجید هاشمی دانا معاون فرهنگی و تبلیغات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، سجاد نوروزی رئیس فرهنگسرای اندیشه، مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جمعی دیگر از فعالان فرهنگی و عکاسان و شرکت کنندگان حضور داشتند.

بنا بر این گزارش جوایز بخش ویژه جشنواره در بخش «بهترین عکس از نگاه خانواده معظم شهدا»، امیر علی رزاقی از شهر ساری و در بخش بهترین عکس از نگاه موسسه فرهنگی رسانه ای تامین محتوا سجاد دادپور از اردبیل جوایز خود را از خانواده شهیدان والامقام محمدرضا عندالله، خلیلی، عبدالله زاده و جان بزرگی دریافت کردند. هدایایی نیز از طرف سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به خانواده این شهیدان اهدا شد.

در بخش شهروندی نیز هیات داوران از علی اصغر حیدرزاده نافع از تهران، اعظم نصرتی از قوچان، مریم داورنیا از بحنورد، مهدی عباسی از تهران، سعید بهرام جی از تهران، محدثه حیدری از تهران و ابراهیم علیپور از بانه تقدیر کرد.

در این بخش احمد زعفری از خلخال به عنوان نفر اول، عصمت یادگاریان از قوچان به عنوان نفر دوم و جواد جلالی از تهران به عنوان رتبه سوم جوایز خود را دریافت کردند.

همچنین در بخش حرفه ای میلاد رستم خوانی از تهران، محمد صابر شیخ رضایی از تهران، امید وهاب زاده از تهران و هادی دهقان پور از سبزوار و محمد رضایی از ساری شایسته تقدیر معرفی شدند.

در این بخش محسن نوروزی فر به عنوان نفر اول، هادی هیربدوش به عنوان نفر دوم و مجید عسگری پور به عنوان نفر سوم جوایز خود را دریافت کردند.

در این مراسم مانی رهنما دو قطعه موسیقایی تازه خود با موضوعات حضرت محمد (ص) و شهید سید مرتضی آوینی را به صورت زنده اجرا کرد. همچنین سجاد شاکری که خود فرزند شهید است، قطعه موسیقایی را برای حضار اجرا کرد.

انتهای پیام

کد N834245

اخبار مرتبط

تازه های خبری