نوستالژی صدای مهران دوستی در «سینما یک»

کاری که نیمه تمام ماند

کارگردان برنامه «سینما یک» از همکاری‌اش با مهران دوستی و آخرین فعالیت او که نیمه تمام ماند سخن گفت.

محمد حمیدی مقدم که برای اولین بار از صدای مهران دوستی در نریش‌گویی برنامه‌هایش استفاده کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره این سابقه همکاری گفت: در سال 76 ساخت برنامه «سینما دو» پیشنهاد شد و با هدف ایجاد تحولی اساسی در ساخت اینگونه برنامه‌ها کار را شروع کردیم. در اولین قدم تصمیم گرفتیم برنامه را از شکل پلاتوی صرف خارج کنیم و نریشن به آن اضافه شد. در واقع برای اولین بار گفتار متن وارد یک برنامه سینمایی شد.

وی ادامه داد: به دنبال صدای خاص و جدیدی بودم. صدای مهران دوستی را در رادیو شنیده بودم و همیشه فکر می‌کردم زمانی بخواهم برنامه‌ای بسازم از آن استفاده کنم. صدایی که تا به حال برای یک برنامه تلویزیونی استفاده نشده بود. سرانجام مهران را پیدا کردم و با وجود اینکه زیاد علاقمند به حضور در تلویزیون نبود اما اطمینان دادم نتیجه کار خوب شود و برای مقابل او هم خانم مریم نشیبی را انتخاب کردیم.

حمیدی مفدم با بیان اینکه با حضور این دو گوینده شکل خواندن نریشن در تلویزیون متحول شد، گفت: رفته رفته مهران دوستی جزو جدایی ناپذیر از زیبایی شناسی فرم برنامه‌های اینچنینی شد و این همکاری نیز تدوام پیدا کرد.

وی افزود: در «سینما چهار» این فرم قوام پیدا کرد و مهران با صدایش بار زیادی را به دوش می‌کشید و برنامه‌سازی من با صدای گرم او گره خورده و مچ شده بود که بعد از آن نقطه اوج پختگی و خواندن نریشن او و برنامه‌سازی ما «سینما یک» در سال 82 بود که تا 85 ادامه پیدا کرد. معتقدم نوع خواندن و نوستال‍ژی که نریشن‌های مهران در شب‌های جمعه از شبکه یک در اذهان ایجاد کرد نظیر نداشت.

این برنامه‌ساز تلویزیون با اشاره به کارکرد چند وجهی صدای مهران دوستی اظهار کرد: بعد از «سینما یک» مهران تیزرهای تلویزیونی هم می‌گفت و صدایش یکی از پایه‌های اساسی تبلیغات شده بود. او با شناخت عمیق و مطالعه بالایی که داشت گویش و صدایش را با کارهای فرهنگی و تبلیغاتی متناسب می‌کرد.

وی ادامه داد: تیزر فیلم‌های سینمایی تلویزیون با صدای مهران دوستی آغاز شد و توانست سبک منحصر به فردی را از خود به جا بگذارد که امروز خوشبختانه یا متاسفانه خیلی‌ها به دنبال تقلید از او هستند اما قطعا کسی نمی تواند جای او را پر کند.

حمیدی مقدم یکی از بهترین همکاری هایش را با دوستی سال 89 در کنگره شهدای همدان عنوان کرد و گفت: طی پنج روز حضور در همدان هر روز برای بیش از5هزار نفر برنامه داشتیم که مهران با حضور بر روی سن و ایجاد فضای دهه 60 و اعلام پیروزی عملیات هایی که در رادیو داشت شور و حال عجیبی را ایجاد می کرد و خود نیز به شدت تحت تاثیر آن فضا قرار می گرفت.

وی با اشاره به تداوم حضور دوستی در رادیو اظهار کرد: زمانی که پشت میکروفون رادیو می‌رفت کسی جلودارش نبود. او سال‌ها به صورت روزانه برنامه زنده اجرا می‌کرد و بدون هیچ افتی مخاطب را همراه می‌کرد و این فضای خالی هیچ وقت پر نخواهد شد.

حمیدی مقدم که در سال‌های اخیر در جشنواره های سینمایی با مهران دوستی همکاری داشته است، گفت: در برگزاری افتتاحیه و اختتامیه‌های جشنواره‌های حقیقت، کودک، فجر و مقاومت طی سال‌های گذشته همکاری بدون وقفه‌ای با او داشتیم و همیشه تلاش می کرد نتیجه کار بهترین شکل ممکن باشد بخصوص مراسم استقبال از هنرمندان در جشنواره فیلم فجر که صدایش شکوه خاصی به مراسم می داد.

وی با اشاره به آغاز بیماری مهران دوستی در مهر 93 ادامه داد: خواستیم برای جشنواره فیلم مقاومت در کنارمان باشد که با توجه به علاقه و الفتش به این فضا پیشنهادمان را قبول کرد اما بعد از اجرایش در تالار وحدت فهمیدیم به بیمارستان رفته و برای عمل قلب باز بستری شده بود و عمل سختی انجام داد و حتی دو روز در کما بود.

حمیدی مقدم که در اکسپوی میلان به سر می‌برد در حالی که به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود، گفت: قرار بود فیلم مستند اکسپو را با صدای مهران آماده کنیم که نشد و قطعا این صدا بی‌جایگزین خواهد بود.

انتهای پیام

کد N834016