جزئیات نشست خانه احزاب/ کواکبیان رئیس خانه احزاب شد

سیاسی

در اولین جلسه مجمع عمومی خانه احزاب در دور جدید مصطفی کواکبیان رئیس خانه احزاب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده خانه احزاب صبح روز پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در تالار وزارت کشور و با حضور فعالان حزبی آغاز شد.

در پایان این نشست با برگزاری انتخابات مصطفی کواکبیان به عنوان رئیس و حسن غفوری فرد به عنوان نایب رئیس این تشکل انتخاب شد. 

در مجمع عمومی خانه احزاب شخصیت‌های حزبی از جمله حجت‌الاسلام موسوی تبریزی دبیرکل مجمع محققین و مدرسین، غفوری‌فرد عضو حزب مؤتلفه، رئوفیان دبیرکل حزب ایران زمین، حق‌شناس عضو حزب اعتماد ملی، کریمی اصفهانی دبیرکل جمعیت اصناف و بازار، سیدکمال‌الدین سجادی دبیرکل حزب کارمندان، حجت‌الاسلام فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات، کوهکن دبیرکل حزب نمایندگان ادوار،‌ غریبانی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شیخیانی دبیرکل حزب مردمی، راکعی دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب، حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران، جمشید ایرانی دبیر جبهه اعتدال‌گرایان، کیاسری دبیرکل جامعه جانبازان،‌ راه‌چمنی دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی‌، طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران، نجف‌قلی حبیبی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری، کمیجانی رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، بیادی دبیر کل حزب آبادگران، حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه، سیدمحمد حسینی، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار و سیدمحمد صدر نماینده سابق مجلس حضور داشتند.

وزير كشور: هدف دولت يازدهم تقويت احزاب است

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این نشست با بیان این که هدف دولت یازدهم تقویت احزاب است و در این مسیر گام برمی دارد، گفت: باید مردم تکلیف خود را با تفکرات و جریان های سیاسی مشخص کنند و دولت نیز رفتارش در خصوص احزاب قاعده مند شود و احزاب نیز رفتارشان را به صورت قاعده مند ارائه دهند که در آن صورت می توان شاهد فعالیت های سیاسی متشکل و پاسخگو از سوی احزاب بود و همین امر می تواند موجب همگرایی در کشور شود.

وی افزود: امیدواریم با توجه به فراز و فرودهایی که در فعالیت احزاب در کشور داشتیم برتجربیات ما در این زمینه اضافه شود و به تکرار کارهایی که به کندی حرکت های حزبی می انجامد کمک نکند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اساس کار احزاب باید مشارکت در چارچوب قانون باشد اضافه کرد: اگر مشارکت و رضایتمندی مردم برای احزاب فراهم نباشد و فعالیت های احزاب تنها در قالب یک رفتار قانونی و تشکلی صورت گیرد در عمل تأثیر چندانی نخواهد داشت.

وی گفت: رفتارهای احزاب باید به گونه ای باشد که رضایتمندی مردم را در بر داشته باشد.

وزیر کشور با اشاره به دو روش هیجانی و نیز منطقی برای فعالیت های سیاسی افزود: شاید با روش های هیجانی بتوانیم موج سواری کنیم و توفیق هایی داشته باشیم اما در طولانی مدت موفق نخواهیم بود.

وی گفت: احزاب باید با فعالیت های سیاسی خود بتوانند در میان مردم جایگاه و پایگاه اجتماعی داشته باشند.

وزیر کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش احزاب در اجرای قانون افزود: احزاب خود باید پرچمدار قانون باشند و در پذیرش قانون باید نهایت استقامت را کرد که در این صورت پاسخگو و مسئولیت پذیر خواهیم بود.

رحمانی فضلی همچنین تقویت قانون گرایی را به عنوان محور مهمی از بخش حقوقی و صنفی خانه احزاب دانست و گفت: وزارت کشور در حوزه قانون گرایی و حمایت حقوقی و صنفی پشتیبان احزاب است.

وزیر کشور همچنین با اشاره به فضای عمومی حاکم بر کشور و نیز در پیش بودن انتخابات و شرایط منطقه بر همگرایی بیشتر احزاب در جهت توجه به قانون و منافع ملی همچنین همدلی و همزبانی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است تاکید کرد.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به اینکه ما در شرایط خاص منطقه و تحولاتی که در حوزه های سیاسی و اجتماعی وجود دارد قرار گرفته ایم گفت: در حال حاضر شرایط امنیتی موجود منطقه بر بستر تحولات اجتماعی گذاشته شده است.

وی افزود: هدف اصلی جریان های فرقه ای فقر ، جهل و تعصب بوده که این سه عامل بستری برای سوءاستفاده بیگانگان و افراد در منطقه ایجاد کرده است.

رحمانی فضلی گفت: با توجه به شرایط فعلی سیاسی- اجتماعی و امنیتی منطقه که هدف مشترک آنها مقابله با ایران است باید به نحوی فعالیت کرد که همه موارد منافع ملی ، وحدت و همدلی و همگرایی را در نظر گرفت.

وزیر کشور خطاب به نمایندگان احزاب مختلف حاضر در این مجمع افزود: ما زمانی می توانیم در عرصه های مختلف اثرگذار باشیم که بستر همراهی و وحدت و همدلی در داخل مستحکم باشد و این زمانی است که فعالیت های ما رضایت عمومی و نیز همدلی و همزبانی مردم را در بر داشته باشد.

وی گفت: ما به عنوان گروه های سیاسی نقش مهمی در ایجاد امید و رضایت عمومی داریم.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به اینکه رقابت های سیاسی برای دموکراسی و مردم سالاری دینی نشاط و رونق و مشارکت بیشتری می آورد افزود: این امر منوط به این است که فعالیت هایی که احزاب انجام می دهند تبدیل به ویرانگری و تخریب نشود.

وی گفت: باید واقعاً خانه احزاب را جای فعالیت های صنفی قرار دهیم و اگر این فعالیت های صنفی انجام شود بسیاری از مطالبات احزاب بویژه در زمینه های حقوقی و قضایی رونق می گیرد.

وزیر کشور همچنین خواستار توجه و مساعدت به خانه احزاب شد.

رحمانی فضلی پس از سخنرانی با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات مختلف آنان درخصوص مسائل انتخاباتی و احزاب پاسخ داد.

آغاز این جلسه با رونمایی اختلافات و تشدید شکاف ها همراه بود. این اختلافات زمانی عیان شد که پس از سخنرانی وزیر کشور و مرتضوی کیاسری رئیس هیأت اجرایی مجمع عمومی خانه احزاب، حسین کاشفی عضو حزب منحله مشارکت به عنوان رئیس دوره‌ای قبل پیشنهادات اصلاح طلبان برای هیأت رئیسه خانه احزاب را ارائه کرد که با مخالفت شدید احزاب حاضر مواجه شد.

پس از آنکه اظهارات کاشفی جلسه را به هم ریخت شیخیانی به عنوان طیف اعتدال گرای اصلاح طلبان سعی کرد مدیریت جلسه را برعهده بگیرد اما تلاش وی نیز با واکنش احزاب اصولگرا مواجه شد که با آغاز جلسه توسط احزاب منحله مخالف بودند.

کریمی اصفهانی دبیرکل جامع اسلامی اصناف و بازار در حین سخنان شیخیانی تأکید کرد که ما هیأت رئیسه فرمایشی نمی‌خواهیم. به همین رسمی بودن مجمع عمومی تردیدها وارد است.

کوهکن: انتقاد از نحوه صحبت احزاب با یکدیگر/ از لشگرکشی حزبی پیشگیری شود 

بالاخره محسن کوهکن دبیرکل جمعیت نمایندگان ادوار و نماینده اصولگرایان توانست مقداری جو جلسه را آرام کند.

وی تاکید کرد:نحوه صحبت فعلی اعضا با یکدیگر منجر به تعامل درست حزبی نخواهد شد.پیشنهاد ما این است که از لشگرکشی حزبی پیشگیری شود  زیرا لازمه همدلی با دولت همدلی و همزبانی بین خودمان است.

در ادامه جلسه ۶ نفر از اعضای حاضر شامل غفوری‌فرد، کواکبیان، فومنی، یاری، علی کیهانیان و مرتضوی کیاسری به عنوان کاندیداهای ریاست خانه احزاب نامزد شدند.

در ادامه ابوالقاسم رئوفیان نماینده اصولگرایان و دبیرکل حزب ایران زمین پیش از انجام رأی‌گیری برای تعیین ریاست خانه احزاب به نفع حجت‌الاسلام مرتضوی‌کیاسری دیگر کاندیدای ریاست خانه احزاب انصراف داد.

انتقاد یاری از آپارتاید حزبی در وزارت کشور 

 سعید یاری دبیرکل سازمان دفاع از منافع ملی و نماینده احزاب مستقل ضمن محکوم کردن اقدام وزارت کشور به دلیل آنچه آپارتاید حزبی نامید، گفت: وزارت کشور با دعوت از برخی احزاب برای آنها جلسه دیدار با وزیر و برای برخی دیگر نشست با معاون سیاسی هماهنگ کرد که این آپارتاید حزبی بوده و نفس تهذب مغایرت دارد.

وی معتقد بود خشت اول تشکیل خانه احزاب در این جلسه بد گذاشته شده است.

در ادامه مقیمی معاونت سیاسی وزارت کشور از توافق قالیباف و رحمانی فضلی برای اختصاص مکانی به خانه احزاب خبر داد.

جلسه خانه احزاب برای انتاخاب ریاست ادامه دارد.