کری: کمک‌های بیشتری به اوکراین می‌دهیم/ بحران اوکراین راه‌حل نظامی ندارد

آمريكا,روسيه,اوکراین

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در حال بررسی ارسال کمک‌های بیشتر به اوکراین برای مقابله با جدایی طلبان است؛ با این حال وی صراحت نگفت که واشنگتن قرار است سلاح ارسال کند یا خیر.

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در حال بررسی ارسال کمک‌های بیشتر به اوکراین برای مقابله با جدایی طلبان است؛ با این حال وی صراحت نگفت که واشنگتن قرار است سلاح ارسال کند یا خیر.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اظهارات جان کری،‌ وزیر امور خارجه آمریکا در شرایطی مطرح شد که رهبران غربی، رئیس جمهوری روسیه را به چالش کشیده‌اند تا وی اثبات کند خواهان برقراری صلح در اوکراین است.

کری در ادامه به طرفین درگیری‌ها هشدار داد که طرح صلح آلمانی- ‌فرانسوی ممکن است آخرین فرصت برای توقف جنگ تمام عیار در شرق اوکراین باشد.

در همین حال وزیر خارجه آمریکا درسخنرانی خود در پنجاه و یکمین کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: شکی ندارم که کمک‌های مازاد به شکل اقتصادی و سایر کمک‌ها به اوکراین ارائه می‌شود و ما بر این باوریم که چنین بحرانی راه‌حل نظامی ندارد. راه‌حل آن دیپلماتیک و سیاسی است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در جریان مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی تاکید کرد: واشنگتن همچنان بر این باور است که بحران اوکراین می‌تواند با راه حل‌های دیپلماتیک و سیاسی حل‌وفصل شود و اعتقادی به راه‌حل نظامی ندارد. با وجود اینکه رهبران غربی در کنفرانس مونیخ به صورت متحد روسیه را به دلیل حمایت از جدایی طلبان اوکراین محکوم کردند اما آنها همچنان بر روی این مساله که از ارتش اوکراین با سلاح حمایت کنند یا خیر، شک و تردید دارند. تلاش‌ها در واشنگتن افزایش یافته است تا هر چه سریعتر دولت تجهیزات نظامی پیشرفته به کی‌یف بدهد اما آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تاکید دارد که چنین اقدامی تنها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. آمریکا نیز تاکنون تجهیزات نظامی "غیرکشنده" همانند کلاه خود و جلیقه‌های ضد گلوله به اوکراین داده است.

با این وجود ولادیمیر پوتین‌، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید که مسکو با هیچ کسی سر جنگ ندارد و خواهان جنگ نیست اما به شدت از تحریم‌های غرب علیه روسیه انتقاد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در جریان مصاحبه خود گفت: پوتین باید تصمیم خود را بگیرد و ما نیز باید برای وی روشن کنیم که ما کاملا به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین به هر شکلی متعهدیم.

انتهای پیام

کد N716167