آفتاب
عضو کمیسیون اقتصادی:

در خصوصی‌سازی موفق عمل نکرده‌ایم

در خصوصی‌سازی موفق عمل نکرده‌ایم

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از زمان ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 و آغاز روند خصوصی‌سازی تاکنون در این کار موفق عمل نکرده‌ایم و کارنامه دولت‌ها در این زمینه کارنامه قابل قبولی نبوده است.

میرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تاثیر اقتصاد نابسامان در خصوصی‌سازی، گفت: در شرایط اقتصادی بد و نبود ثبات در بازار فعالان اقتصادی و سرمایه‌داران مایل به شرکت در امر خصوصی‌سازی به عنوان سرمایه‌گذار نیستند و تا این ثبات در کشور ایجاد نشود خصوصی‌سازی موفق نخواهد شد و در یک کلام می‌توان گفت شرایط بد اقتصادی بر خصوصی سازی تاثیرگذار است اما ضعف در خصوصی‌سازی نمی‌تواند عاملی برای به هم‌ریختگی اقتصاد باشد.

وی افزود: لازم است شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واقعی واگذار شوند و سیاست‌های کلی اصل 44 در مورد فعالان واقعی اقتصادی و نه بانک‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی و نهادهای حکومتی اجرا شود چرا که در این صورت ما شاهد حجم بالای شرکت‌های خصولتی و به عبارتی دیگر دولت در سایه است.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه دولت هیچگاه اراده‌ای برای خصوصی سازی به طور واقعی نداشته است و در عمل در هیچ دولتی شاهد موفقیت خصوصی سازی نبوده‌ایم و برای این کار دولت‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که فعالان اقتصادی شرایط را سالم و مناسب حضور در عرصه خصوصی‌سازی ببینند و رقابت واقعی را به جای رانت و سفارش در خصوصی‌سازی شاهد باشند.

وی با بیان اینکه علت عدم اقبال صاحبان سرمایه به امر خصوصی‌سازی عدم شفافیت در بازار است، گفت: بخش خصوصی ترجیح می‌دهد طرف معامله‌اش دولت‌ها نباشند چرا که شفافیت در تصمیم‌گیری و ثبات در تصمیمات کلان در دولت‌ها وجود ندارد و ممکن است در میانه راه خصوصی‌سازی و واگذاری دولت‌ها تصمیمات جدیدی را بگیرند و این سرمایه داران هستند که ریسک شرایط این‌چنینی را نمی‌پذیرند و مادامی که اعتماد کامل به تصمیمات دولتی ایجاد نشود کسی به سمت خصوصی‌سازی نمی‌رود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به لحاظ قانونی در خصوصی سازی مشکلی وجود ندارد اما از سوی دولت‌ها اراده جدی برای عمل به قانون مشاهده نمی‌شود و اگر در حین اجرا نیز مشکلات و یا نیازهای جدیدی ایجاد شود مجلس آمادگی ورود به آنها از طریق کمیسیون کشاورزی دارد.

انتهای پیام

کد N712985

وبگردی