آفتاب

وزیر ورزش: خصوصی‌سازی فقط درباره سرخابی‌ها نیست

وزیر ورزش: خصوصی‌سازی فقط درباره سرخابی‌ها نیست

نشست خبری محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان در سالن کنفرانس‌های مجموعه ورزشی شهید شیرودی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، گودرزی در ابتدای صحبت‌هایش گزارشی از عملکرد این مدت خود در وزارتخانه داد و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

گودرزی گفت: در سال گذشته سه ماه بعد از انتخابات و چیده شدن کابینه دولت نوبت به انتخاب وزیر ورزش رسید و ما با توجه به آن مسائلی که در پایان عمر دولت قبل اتفاق افتاده بود، سه ماه عقب‌تر از کل کابینه وارد کار شدیم. بنده تحلیل‌هایی از فضا داشتم و به بسیاری از موارد اشراف پیدا کرده بودم اما زمانی به طور ملموس با فضا روبه‌رو شدم که کارم را در وزارتخانه آغاز کردم. البته پیش از آن متوجه نارسایی‌ها شده بودم. با آغاز کار متوجه شدیم آنچه مهم‌ترین مسئله ورزش ایران است عدم رعایت قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاست و نکته دیگر این بود که بسیاری از فدراسیون‌ها بیش از دو سال با سرپرست اداره می‌شدند و حتی رسانه‌ها نیز در آن زمان به این موضوع نپرداخته بودند که حالا روال کاری وزارت ورزش بر محور قانون است و در حال حاضر تنها سه فدراسیون با سرپرست اداره می‌شود.

وزیر ورزش ادامه داد: در این مدت اتفاق‌های خوبی هم افتاد. موفقیت‌هایی برای تیم‌های ملی به دست آمد که البته این به تیم جدید وزارت ورزش ارتباطی ندارد و نتیجه کارهایی است که در سال‌های قبل انجام شده. بر همین اساس جا دارد از دوستان قبلی تشکر کنم. مطمئنا حاصل کار ما نیز در سال‌های آینده دیده خواهد شد پس بهتر است خیلی زود درباره عملکرد تیم کنونی قضاوت نشود. به هر حال ما از دوستان قبلی که باعث خوشحالی مردم شده‌اند نیز تشکر می‌کنیم.

گودرزی با اشاره به توجه به ورزش همگانی بیان کرد: یکی از فعالیت‌های وزارت ورزش و جوانان توجه ویژه به ورزش همگانی است. اولین بار در تاریخ سهمی برای این عرصه در نظر گرفته شد. 10 درصد بودجه هر فدراسیون متعلق به ورزش همگانی است و توجه و پرداختن به این عرصه یکی از ملاک‌های ارزیابی فدراسیون‌ها و اداره کل ما محسوب می‌شود.

او در ادامه به خصوصی‌سازی در ورزش اشاره کرد و گفت: حرکت بعدی ما فعالیت در عرصه خصوصی‌سازی است که همین ابتدا بگویم بحث ما فقط استقلال و پرسپولیس نیست چرا که ما به کل ورزش فکر می‌کنیم. خود من پیشنهاد دادم تا شرایط برای واگذاری اماکن ورزشی تمام نشده به بخش خصوصی مهیا شود که امیدوارم این بحث مورد استقبال بخش خصوصی نیز قرار بگیرد چرا که چرخ ورزش با اعتبارهای دولتی و بدون فعالیت بخش خصوصی نمی‌چرخد و ما باید از خود مردم برای ورزش کمک بگیریم. درباره استقلال و پرسپولیس نیز کار را تا جایی پیش بردیم که هم‌اکنون وزارت اقتصاد و دارایی این دو باشگاه را در اختیار دارد و وضعیت‌شان را مشخص می‌کند. چهارشنبه نیز من به همراه وزیر دادگستری و وزیر اقتصاد و کارشناسان مربوطه جلسه‌ای داریم تا نظر نهایی درباره واگذاری این دو باشگاه را بدهیم.

وزیر ورزش در ادامه گفت: وزارت ورزش و جوانان در این مدت پیش‌بینی، طراحی و تدوین استراتژی توسعه ورزش را انجام داد که تا روزهای آینده منتشر می‌شود. همچنین قانون جامع ورزش را نیز طراحی کردیم که در راستای ارتباط گسترده ورزش با تمام نهادها است و نیاز به تمامی این دستگاه‌ها و نهادها دارد تا عملی شود.

در ادامه گزارش گودرزی به ورزش بانوان نیز اشاره کرد و به خبرنگاران گفت: بیش از 50 درصد جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند که معمولا برای استفاده از امکانات ورزشی دچار مشکل می‌شوند. توزیع امکانات ورزشی برای بانوان عادلانه نبوده و در همین راستا ما گام‌های مثبتی برداشتیم. با پیگیری‌های خانم شهریان سعی شده در این موارد فعالیت شود. در این 9 ماهه نیز در تمامی سفرهای استانی مشکلات را جویا شده‌ایم و به دولت انتقال داده‌ایم تا بتوانیم برای حل آن‌ها اقدام کنیم.

موضوع دیگری که وزیر ورزش به آن اشاره کرد بحث اماکن ورزشی در سراسر کشور بود. گودرزی گفت: طبق آخرین عددی که به من داده شده 3 هزار و 780 پروژه ناتمام و شروع نشده در کشور داریم که در دولت گذشته بدون استراتژی و پیش‌بینی منابع و بدون هماهنگی‌های لازم کلنگ زده شده است. با اعتبارات فعلی، پیش‌بینی می‌شود که تمام شدن این پروژه‌ها به 50 سال زمان نیاز دارد و برای تمام شدن سریع آن‌ها به بیش از 7 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. این‌ها مطالبات مردم است اما باید توجه کنیم که محدودیت‌ها اجازه کار نمی‌دهند. با توجه دولت محترم به ورزش قرار شد پروژه‌هایی که به بیش از 90 درصد خود رسیده‌اند تا پایان سال تمام شود که 150 پروژه این شرایط را دارند و بقیه نیز به سال‌های آینده موکول می‌شوند. همچنین در نظر گرفته شده تا پروژه‌های زیر 50 درصد را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

در ادامه خبرنگاران از وزیر ورزش سوال‌های خود را پرسیدند. همانند همیشه بحث نخست تمام رسانه‌ها مسئله فوتبال، ریاست فدراسیون، شابعه درباره سرپرستی نصرالله سجادی و مواردی از این قبیل بود.

وزیر ورزش در پاسخ به این سوال‌ها گفت: هرچه تلاش می‌کنیم بحث کلان در ورزش را ادامه بدهیم خود دوستان اجازه نمی‌دهند. حرکت ما بر اساس تدبیر و امید است و پایبندی ما نیز بر اساس مقررات و اساسنامه‌هاست. آنچه ما به دنبالش هستیم این است که دولت نقش نظارتی داشته باشد و حرکت بر اساس اساسنامه‌ها شکل بگیرد. مطلقا در کار فدراسیون‌ها دخالت نمی‌کنیم و درباره بسیاری از فدراسیون‌ها که اجازه نداریم نیز این کار را انجام نمی‌دهیم. بحث من درباره فوتبال نیست. کل ورزش را توضیح می‌دهم که تمام فدراسیون‌ها بر اساس اساسنامه پیش می‌روند. وزیر نمی‌تواند خلاف آنچه مجمع و اساسنامه تایید کرده کار کند. این درباره اینکه گفته شده وزارت ورزش به دنبال برکناری کفاشیان است. درباره سرپرستی نصرالله سجادی نیز با توجه به همان رویکرد نخستی که توضیح دادم بحث منتفی می‌شود و نمی‌دانم چرا رسانه‌ها در این بازه زمانی این موضوع را مطرح کرده‌اند. نمی‌دانم چه ترفندی پشت این ماجراست که به آن دامن می‌زنند.

او ادامه داد: اما نکته‌ای که می‌خواهم بگویم اینجاست. ساختمان‌ها، زمین‌ها، بودجه‌ها و همه چیز در اختیار وزارت ورزش یعنی دولت است اما دولت اجازه ندارد به فدراسیون‌ها از گل کمتر بگوید. این اشتباه است. در صورتی که خود فدراسیون‌ها درآمد داشته باشند، هزینه کنند و خودشان به طور مستقل بتوانند کارهایشان را انجام دهند، کسی به کار آن‌ها دخالت نمی‌کند. اما وقتی وابسته هستند، بر اساس اساسنامه و آیین‌نامه کار نمی‌کنند در انتخاب روسا و هیات‌ها نفوذ دارند و مشکلاتی به وجود آمده است، نمی‌شود کاری انجام نداد و به قول معروف شتر مرغی حرکت کرد. نمی‌شود آن‌ها بگویند دولت، همه چیز را بده و من هر طور که بخواهم اداره کنم. با این حال ما حواسمان به همه چیز هست و هم‌اکنون می‌دانیم بر اساس عقلانیت حرکت نمی‌کنیم و حرکت ما بر اساس اساسنامه است.

ادامه دارد...

کد N462463

وبگردی