آفتاب
معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی مطرح کرد

بازار سرمایه خوراک ندارد

بازار سرمایه خوراک ندارد

معاو سابق سازمان خصوصی سازی به لزوم عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: عرضه اولیه برای بازارسرمایه لازم است زیرا این عرضه‌ها موجب ورود سرمایه گذاران حقیقی و کسب سود آنها می‌شود.

اسماعیل غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به لزوم عرضه اولیه سهام شرکتها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:یکی از عواملی که باعث رکود بورس شده است، توقف عرضه اولیه است زیرا در سال‌های گذشته سهامداران و کسانیکه در عرضه اولیه سرمایه گذاری کردند از این بازار سود کردند.

وی افزود: در سال‌های گذشته به دلیل اینکه سود در عرضه های اولیه بود،این عرضه‌ها با اقبال سهامداران و حتی مردم عادی مواجه شده بود و سهامداران جدیدی از این طریق وارد بازار سرمایه شد.

وی عنوان کرد:بنابراین در شرایط فعلی 2 عامل در بورس تهران اثر گذار است زیرا بورس در حال حاضر خوراک ندارد و خوراک بورس عرضه اولیه است همانطورکه اگر به یک کارخانه مواد اولیه و خوراک نرسد، آن کارخانه با مشکل مواجه شده و تعطیل می‌شود، بنابراین عرضه اولیه برای بازار سرمایه لازم است.

معاون سابق سازمان خصوصی سازی اظهار کرد:این در حالی است که دیدگاه دولت بازار اولیه بوده ولی در این بازار نقدینگی وجود ندارد، بنابراین پول جدیدی وارد بازار سرمایه نشده و عرضه ی اولیه ای صورت نمی‌گیرد در نتیجه بازار با رکود مواجه شده است.

غلامی با تاکید بر اینکه عرضه اولیه باعث جلب اعتماد مردم می شود،تصریح کرد:بنابراین دولت با عرضه‌های اولیه به قیمت مناسب می تواند حقیقی ها را وارد بازار سرمایه کند این در حالی است که دیدگاه دولت در واگذاری نبوده و به دنبال این است که سهام واگذار کرده را بازگرداند.

وی تاکید کرد:بنابراین در شرایط فعلی عرضه اولیه به بهبود اوضاع بورس کمک می کند به شرطی که به جای حمایت از بازار اولیه از بازار ثانویه حمایت کند.

انتهای پیام

کد N456223

وبگردی