تشریح برنامه‌های جشنواره جایزه بزرگ پیامبراعظم(ص)

اختری: تلاش ما معرفی پیامبر(ص) با زبان هنر به جهانیان است

پيامبر اكرم ص

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اعلام خبر برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)گفت: این جشنواره درصدد آن است تا بتواند پیامبر(ص) را به زبان انگلیسی به سایر مردم جهان معرفی کند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری در نشست خبری تشریح برنامه‌های "جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(س)" با تبریک ایام ماه رجب و مبعث حضرت رسول(ص) اظهار کرد: مبعث پیامبر(ص) یک حرکت ریشه‌ای در جریان زندگی انسان‌ها است و بعثت یک رستاخیزی در بعد اخلاق، سلوک، عقاید، اقتصاد و سیاست بشر است.

وی افزود: اسلام با مبعث پیامبر(ص) توانست یک نظام نوین برای بشر به ارمغان بیاورد. پیامبر اسلام نه تنها برای زندگی مسلمانان بلکه برای تمام جهان برنامه ارائه داده است و ایشان زنده‌ترین ارزش‌ها را برای انسان به ارمغان آورد و بالاترین هدیه را به انسان بخشید و آن هدیه قرآن است. قرآنی که بعد از 1400 سال هنوز هم مفاهیمش برای بشر ارزشمند است وهیچ مکتبی نتوانسته فوق آن را ارائه بدهد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) یادآور شد: اولین آیه‌ای که بر پیامبراسلام(ص) وارد شد در خصوص علم و دانش بود، پس اسلام به علم نگاه ویژه‌ای دارد انسان باید مجهولات را کشف کند و درصدد پاسخگویی آنها برآید. دید اسلام، قرآن و پیامبر(ص) نسبت به مسائل دیدی است که هیچ مکتبی نمی‌تواند ادعا کند برتر از آن را برای انسان به ارمغان آورده است. دین اسلام همواره سرآمد بوده و هست.

اختری در ادامه با بیان این‌که «ما در جهانی زندگی می‌کنیم که دنیای علم، رسانه و فضا رو به پیشرفت است» ‌افزود: اسلام سال‌ها قبل این مطالب را در قرآن برای انسان بیان کرده بود، ولی بشر تاکنون نتوانسته این ارزش‌ها را درک کند. متاسفانه امروز کمتر به ارزش‌های پیامبر(ص) بها داده می‌شود. خیلی از کشورها پیامبر را نشناختند و نمی‌دانند که پیامبر و معجزه آن یعنی قرآن کریم برای بشر چه دستاوردهایی داشته است.

وی اظهار کرد: پیامبر(ص) نه تنها در دوران رسالت که قبل از آن نیز همواره به فکر امور انسان‌ها بود. این چنین شخصیت بزرگی هرگز نباید با ساختن فیلم و کاریکاتور مورد توهین قرار گیرد. این اهانت‌ها به دلیل ناشناخته بودن پیامبر(ص) برای سایرین است. مجمع جهانی اهل بیت(ع) و ستاد جشنواره پیامبر(ص) بر این عهد بسته تا تلاش کند این عدم شناخت را در جهان از بین ببرد و کشورها نسبت به پیامبر(ص) شناخت درستی داشته باشند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) همچنین گفت: پیامبر(ص)‌در بین یک میلیارد و 600 نفر مسلمان برترین شخصیت است، ولی بیش از 4 میلیارد از جمعیت جهان این شخصیت بزرگ را نمی‌شناسند. این وظیفه ما است تا بتوانیم از بهترین راه‌ها پیامبر(ص) را معرفی کنیم یکی از این راه‌ها شناساندن پیامبر از طریق هنر است، برای معرفی درست، باید منشورات دنیاپسند ارائه دهیم که این جشنواره درصدد چنین کاری است.

اختری خاطرنشان کرد: جشنواره "جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)" از روز شنبه کار خود را آغاز می‌کند و ما بنا داریم که پیامبر(ص) را به زبان انگلیسی بیان کنیم. کسانی که در این جشنواره شرکت می‌کنند از برترین نویسندگان، هنرمندان، انیمیشن سازان، فیلم‌سازان و... هستند و بنا داریم به عنوان 15 قرنی که از ظهور اسلام می‌گذرد به 15 نفر از برترین‌های این جشنواره جوایزی اهدا کنیم.

وی در ادامه افزود: امیدواریم بتوانیم این آثار را به دست جهانیان برسانیم و رسانه‌ها می‌توانند در این امر سرآمد باشند. کتاب‌هایی که به این جشنواره ارائه می‌شوند حتما باید انگلیسی باشند و تاکنون بیش از 350 کتاب به زبان انگلیسی به ما رسیده است و در مجموع 900 دستاورد از کتاب، فیلم، فلیم‌نامه، انیمیشن و... داریم.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: این جشنواره اولین جشنواره‌ای است که برگزار می‌شود و ما درصدد آنیم که دومین جشنواره را با عنوان "پیامبر اعظم و قرآن کریم" برگزار کنیم. ما باید آنگونه که شایسته پیامبر(ص) است ایشان را معرفی کنیم تا کسی به خود اجازه ندهد به این انسان بزرگوار توهین کند. امیدواریم بتوانیم با زبان فیلم و هنر پیامبر(ص) را به درستی معرفی کنیم.

اختری در ادامه با اشاره به مجموعه آثاری که تاکنون رسیده است، اظهار کرد: مجموعه آثار رسیده تاکنون 898 اثر در فیلم کوتاه داستانی، 254 حلقه فلیم که 245 حلقه آن ایرانی و 9 حلقه غیرایرانی است، 178 فیلم کوتاه و مستند ارسال شده که 138 حلقه آن ایرانی و 40 حلقه آن خارجی است،‌ 70 حلقه فیلم پویانمایی که 69 حلقه ایرانی و یک حلقه آن خارجی، 358 عنوان فیلم‌نامه رسیده که تمامی آنها داخلی است و کتاب "سیره و پاسخ به شبهات درباره پیامبراسلام(ص)" به زبان انگلیسی است که 38 عنوان دارد و 24 عنوان این کتاب داخلی و 14 عنوان آن خارجی است.

وی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم در این جشنواره و جشنواره بعدی از تمامی نویسندگان داخلی و خارجی استفاده کنیم. این جشنواره روز شنبه در تالار سوره حوزه هنری با سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می‌شود. همزمان با این همایش جشنواره "پیامبر اعظم، سینما و ادبیات جهانی" ‌را داریم که این جشنواره با حضور فیلم‌سازان، نویسندگان و اصحاب رسانه در روز سوم برگزار می‌شود.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان با اشاره به افتتاحیه این جشنواره گفت: مراسم افتتاحیه در روز دوشنبه (5 بعدازظهر) در تالار وحدت با حضور لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سایر مدعوین برگزار می‌شود. در این جشنواره از کشورهای هندوستان، ایالت متحده آمریکا، لیبی، استرالیا، مصر، لبنان، عربستان سعودی، عمان و... حضور دارند.

انتهای پیام

کد N292338