"راسوند" ذخیره‌گاه زیستی و ژنتیکی استان مرکزی

استان ها

پناهگاه حیات وحش راسوند منطقه کوهستانی در جنوب‌غربی استان مرکزی و در جنوب شهر شازند قرار دارد. این منطقه به صورت رشته کوهی است که از سمت شمال‌غربی به سوی جنوب‌شرقی کشیده شده است و نزدیک‌ترین سکونت‌گاه به این منطقه شهر شازند است که در مجاورت منطقه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) - منطقه مرکزی، پناهگاه حیات‌وحش راسوند با مساحت 10 هزار و 617 هکتار دارای کمربندهای ارتفاعی متفاوت است. بلندترین قله استان مرکزی به نام شهباز با ارتفاع سه هزار و 388 متر در این منطقه واقع شده است و پست‌ترین نقطه آن از سطح دریای آزاد هزار و 890 متر است.

منطقه راسوند دارای طیفی از زیستگاه‌های مختلف نظیر صخره‌ها، درهه‌ها، تپه‌ماهورها، مراتع، غارها همچون غار کیخسرو، کشتزارها و انواع اکوسیستم انسان‌ساخت را در بر می‌گیرد و همچنین دارای دره‌های عمیق، پرتگاه‌ها و دامنه‌های پرشیب است و دامنه‌های ملایم کمتر در کوه‌های آن دیده می‌شود.

اقلیم منطقه، نیمه‌خشک سرد است. متوسط بارندگی سالانه آن 430 میلی‌متر و متوسط درجه حرارت سالانه حدود 11 درجه سلسیوس برآورد شده است.

بیشترین منابع آبی منطقه در جنوب و جنوب‌غربی منطقه گسترده شده است. غنای این منطقه از نظر پستانداران و گیاهان نشانه‌ای از اهمیت این منطقه به عنوان ذخیره‌گاهی از تنوع زیستی و ژنتیکی است.

مهرداد حاجی‌حسینی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در خصوص تنوع گیاهی و جانوری منطقه راسوند به خبرنگار ایسنا گفت: انواع مختلف گیاهان علفی، بوته‌ای، درختچه‌ای و درختی در منطقه دیده می‌شوند که تعداد آنها بیش از 200 گونه است.

وی افزود: در این منطقه 52 گونه گیاهی بومی وجود دارد که نشان‌دهنده اهمیت این منطقه در حفظ تنوع زیستی و ژنتیکی در چنین گستره محدودی است. گونه‌های غالب منطقه شامل استی پا، گل‌گندم، کنگر، فرفیون و فستوکا است.

حاجی‌حسینی با اشاره به موقعیت ویژه آب و هوایی، فراوانی بارش‌ها و توپوگرافی خاص و غنای گیاهی منطقه تصریح کرد: همه این عوامل باعث شده است که این منطقه یکی از زیستگاه‌های خوب استان جهت گونه‌های جانوری نظیر کل و بز، قوچ و میش، پلنگ و انواع پرندگان باشد.

وی اضافه کرد: 13 گونه از پستانداران و 56 گونه از پرندگان کشور در این منطقه زیست می‌کنند. روباه، شغال، خرگوش، تشی، گراز، کفتار و رودک‌عسل‌خوار نمونه‌هایی از پستانداران منطقه هستند. انواعی از پرندگان شکاری چون کبک، تیهو، عقاب‌طلایی، جغد، باقرقره، دلیجه، سهره و پرندگان گنجشک‌سان جلوه‌هایی از زیبایی‌های این منطقه محسوب می‌شوند.

این منطقه در دی‌ماه 1380 به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شده و توسط اداره حفاظت محیط زیست شازند مدیریت می‌شود و در منطقه یک پاسگاه به نام قاقان استقرار دارد و اقدامات حفاظتی را انجام می‌دهد.

انتهای پیام

کد N140178