داروهای ترک اعتیاد عطاری‌ها مورد تایید نیست

استان ها

جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: داروهای ترک اعتیاد عرضه‌شده در عطاری‌ها به هیچ‌وجه مورد تائید نیست.

جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: داروهای ترک اعتیاد عرضه‌شده در عطاری‌ها به هیچ‌وجه مورد تائید نیست.

سرهنگ ماشاءالله صادقی درگفت‌وگو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با بیان اینکه هنوز علم ثابت نکرده است که داروهای گیاهی چقدر می‌تواند در ترک اعتیاد موثر باشد، اظهار کرد: عرضه داروهای ترک اعتیاد را در عطاری‌ها یک فعالیت غیرکارشناسی است.

وی داروهای ترک اعتیاد تبلیغی در ماهواره را نیز صرفا یک کلاهبرداری دانست و افزود: این قبیل داروها نیز در بیشتر موارد بدون هیچ نظارتی حتی از سوی دستگاه‌های همان کشور عرضه می‌شود.

صادقی ادامه داد: با توجه به اینکه این داروهای تبلیغی در کارگاه‌های زیرزمینی تولید می‌شود نه تنها اثر مثبتی در فرد مصرف‌کننده ایجاد نمی‌کند، بلکه بسیار مخرب است.

متادون بهترین داروی ترک اعتیاد است

جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به اینکه اغلب داروهای ترک اعتیاد مجاز در کشور موجود است، بیان کرد: متادون بهترین دارو برای ترک اعتیاد است، اما در صورتی‌که زیرنظر پزشک تجویز و استفاده شود.

وی با بیان اینکه داروهای ترک اعتیاد تبلیغی از سوی ماهواره‌ها هیچ جنبه دارویی ندارد و صرفا برای جذب مشتری صورت می‌گیرد، بیان کرد: این داروها برای ایجاد یک التیام فوری در فرد مصرف‌کننده تولید می‌شود و حاوی ترکیباتی چون مت‌آمفتامین و شیشه است که می‌تواند ضربات روحی و روانی را برای فرد ایجاد کند.

صادقی با اشاره به اینکه ترک اعتیاد باید به صورتی باشد که دردهای جسمانی مصرف‌کننده را به خصوص در مراحل سم‌زدایی از بین ببرد، خاطرنشان کرد: برای التیام جسمی فرد نیز باید از درمان دارویی استفاده کرد.

وی در خصوص روش‌های ترک اعتیاد عنوان کرد: دو روش ترک اعتیاد تحت عنوان روش پرهیزمدار و دارویی وجود دارد که بسته به مدت اعتیاد فرد از این دو روش استفاده می‌شود.

جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ادامه داد: روش درمانی ترک اعتیاد به صورت پرهیزمدار برای افرادی که زمان کمی گرفتار اعتیاد شده‌اند، روش خوبی تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: در واقع اگر آستانه تحمل فرد مصرف‌کننده بالا باشد روش ترک اعتیاد پرهیزمدار می‌تواند در امر بهبودی وی موثر باشد و البته در این روش حضور یک مشاور در کنار مصرف‌کنندگان الزامی است.

صادقی در خصوص روش دارویی نیز تصریح کرد: داروهایی چون شربت متادون و شربت تریاک برای درمان دارویی ترک اعتیاد زیرنظر پزشک تجویز می‌شود که راحت‌ترین نوع ترک اعتیاد است.

وی ادامه داد: در روش ترک اعتیاد پرهیزمدار شاید به فرد دارویی نیز داده شود، اما میزان آن با میزان مصرف دارو در روش درمان دارویی قابل مقایسه نیست.

انتهای پیام

کد N139900