60 درصد راه‌های ‌بویراحمد شوسه و خاکی است

استان ها

مدیر راه و شهر سازی شهرستان بویراحمد گفت: 60 درصد راه‌های این شهرستان شوسه و خاکی است.

سپهدار آسابه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، افزود: شاخص برخورداری از راه آسفالته روستایی در کشور 67 درصد این درحالی است که در شهرستان بویراحمد 40 درصد است.

وی اظهارکرد: پنج روستای چاهن زیلایی، بالد رود، موشمی علیا، برد پهن زیلایی و موشمی سفلی در شهرستان بویراحمد که جمعیت بالای 50 خانوار دارند، فاقد راه آسفالته هستند.

مدیر راه و شهر سازی شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: در زمینه راه روستایی، آسفالت بخش کبگیان از بخش‌های برخوردار شهرستان بویراحمد است و در صورت تأمین اعتبار، جشن آسفالت راه روستایی بخش کبگیان را تا پایان سالجاری خواهیم داشت.

آسابه تصریح کرد: راه روستاهای کرکرزار، دلی بجک، سرقنات و سرچنار حدود 25 کیلومتر است که برای آسفالته کردن راه این روستاها به سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی ادامه داد: طول راه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد 6000 کیلومتر است که 1713 کیلومتر آنها در شهرستان بویراحمد قرار دارند و 1263 کیلومتر از راه‌های این شهرستان روستایی هستند.

مدیر راه و شهر سازی شهرستان بویراحمد عنوان کرد: از مجموع 1263 کیلومتر راه روستایی در شهرستان بویراحمد 502 کیلومتر آسفالته، 256 کیلومتر خاکی و 506 کیلومتر شوسه‌اند که می‌طلبد مسئولان استانی به این بخش مهم، یعنی راه‌های روستایی توجه ویژه داشته باشند، چراکه تنها 40 درصد از راه‌های روستایی این شهرستان آسفالته هستند و ان‌شاء‌الله از محل اعتبارات ملی برای حل این مشکل اقدام شود.

آسابه بیان کرد: بطور متوسط هزینه ساخت هر کیلومتر راه اصلی در کشور کمتر از 700 میلیون تومان است، در حالی که بدلیل کوهستانی بودن و وضعیت توپوگرافی در استان کهگیلویه و بویراحمد این میزان 1.5 میلیارد تومان است .

وی اضافه کرد: هزینه هر کیلومتر راه روستایی در شهرستان بویراحمد 170 میلیون تومان است که باید اعتبارات خوبی در این زمینه در نظرگرفته شود.

به گزارش ایسنا، شهرستان بویراحمد دارای حدود 600 روستا، 250 هزار نفر جمعیت و چهار بخش شامل‌ کبگیان، مرکزی، لوداب و مارگون است.

انتهای پیام

کد N139546