معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مازندران:

مردان پنج برابر زنان دچار حوادث ترافیكی می‌شوند

مازندران

اعتیاد در مردان ۱۰ برابر زنان، سقوط از بلندی در مردان ۳ برابر زنان و خودكشی، آسم، سوختگی و اسكیزوفرنی در مردان كشورمان بیشتر از زنان است.

ایلنا:معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مازندران، اظهار داشت: مردان پنج برابر بیش از زنان دچار حوادث ترافیكی می‌شوند.

به گزارش "ایلنا" از ساری، "محسن اعرابی"، با اشاره به فرا رسیدن روز ملی سلامت مردان، گفت: اعتیاد در مردان ۱۰ برابر زنان، سقوط از بلندی در مردان ۳ برابر زنان و خودكشی، آسم، سوختگی و اسكیزوفرنی در مردان كشورمان بیشتر از زنان است.

وی، رفتارهای پر خطر به ویژه مصرف مواد مخدر، بیماریهای آمیزشی و هپاتیت های غیر خوراكی در مردان را بیش از زنان عنوان و تصریح كرد: مطالعات نشان داد مصرف سیگار و الكل نیز در مردان به مراتب بیشتر از زنان است.

 اعرابی، افزود: كج خلقی و سوء‌ظن در مردان به مراتب بیشتر از زنان است، این سوء ظن ها در بسیاری از موارد به فروپاشی نظام خانواده در كشور انجامیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مازندران، با تاكید بر اینكه مردان باید به معاینات دوره ای خود توجه نمایند، افزود: عدم اطلاع مردان از بیماری خود، ناشی از انجام ندادن معاینات دوره ای ۶ ماه یكبار است مردان زمانی به پزشك مراجعه می كنند كه فرصت درمان از دست رفته است.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، مصرف كلم بروكلی را درپیشگیری از سرطان مثانه، كولون و پروستات موثر دانست و گفت: دو مورد اول این سرطان‌ها در میان مردان بیشتر دیده می‌شود و سرطان سوم، مختص آقایان است.

 "اعرابی"، ادامه داد: مصرف منابع غذایی حاوی امگا ۳ هم به سلامت قلب و عروق مردان كمك می‌كند و هم احتمال ابتلا به سرطان پروستات را كاهش می‌دهد.

وی، با بیان اینكه گوجه‌فرنگی به‌دلیل داشتن لیكوپن فراوان و خاصیت آنتی‌اكسیدانی‌، برای سلامت مردان بسیار مفید است، اظهار داشت: گوجه‌فرنگی از بروز سرطان پروستات و كولون جلوگیری می‌كند و با كاهش سطح كلسترول خون، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سكته را كاهش می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مازندران، آب انار را منبع آنتی‌اكسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی عنوان و تصریح كرد: آب انار سطح كلسترول و فشارخون را پایین می‌آورد؛ همچنین بررسی‌ها نشان داد نوشیدن یك لیوان آب‌انار به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای از پیشرفت سرطان پروستات جلوگیری ‌می كند.

اعرابی، ادامه داد: سبزی‌های برگ سبز خطرابتلا به سرطان كولون(روده بزرگ) را كاهش می‌دهد به این دلایل خوردن سبزی‌های برگ سبز به مردان توصیه می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: سیر تازه به سلامت قلب مردان كمك می‌كند زیرا باعث كاهش كلسترول خون می‌شود.

گفتنی است هرساله، اول اسفند، روز ملی سلامت مردان نامگذاری شده است.

 

کد N139228