رئیس جهاد دانشگاهی لرستان: جدایی مراکز دانشگاهی از مراکز اجرایی معضل‎ استان است

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان بر ضرورت اصلاح قوانین محیط زیست تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، سید علی‎نادر دهقانی در همایش ملی محیط زیست زاگرس بیان کرد: بر اساس مطالعه‎ای که در سازمان‎های جهانی محیط زیست صورت گرفته، هفت آسیب و مؤلفه این بخش را مورد تهدید جدی قرار داده و تمام جوامع، بنا بر مسائل و ساختارهای محیطی خود با آن مواجه هستند.

وی اضافه کرد: این فاکتورها شامل آلودگی هوا، تغییرات زمین‎شناسی، قطع درختان جنگلی، از بین رفتن لایه ازن، باران‎های اسیدی، اختلالات یا نابودی چرخه حیات در اقیانوس‎ها و در نهایت خطر انقراض گونه‎ها که آسیب عمده‎ای به حیات در روی کره زمین وارد کرده‎اند، بوده که سازمان‎های جهانی مرتبط، به‎جد برای مقابله با آنها در حال فعالیت هستند.

دکتر دهقانی ادامه داد: بهره‎برداری‎های ناشایست، بی‎رویه و عدم توجه به توسعه پایدار تشدید کننده این مخاطره‎هاست.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان اظهار کرد: برای مقابله با این تهدید‎ها می‎بایست آنها را شناخت؛ زمانی می‎توان بر این مشکلات فائق آمد که به عمق این موضوعات توجه و به صورت ریشه‎ای به آنها پرداخته شود.

وی افزود: این مخاطرات پدیده بوده، یعنی تأثیرگذار و تأثیرپذیر هستند؛ یک مخاطره از نگرش، فعالیت و برنامه‎های ما تأثیر گرفته و بر تمام ابعاد زندگی و چرخه حیات تأثیر می‎گذارد. نباید فراموش کرد مخاطرات محیط زیست کارکردهای سیستماتیک دارند.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان اضافه کرد: این مخاطرات زیست محیطی قابل ارزیابی و پیش‎بینی بوده، یعنی به صورت یک روند مشخص و شفاف از یک نقطه آغاز و در نقطه دیگر پایان می‎گیرند.

وی با بیان اینکه این تهدیدات فرآیند و روند خاصی را طی می‎کنند یعنی دارای یک نظام درونی بوده که اتفاق می‎افتند، یادآور شد: نکته‎ای که در این جا قابل توجه بوده، این است که مخاطرات در کوتاه‎مدت و در یک برهه زمانی خاص، مدیریت‎پذیر نیستند؛ یعنی اگر اتفاق بیفتند هیچ فرد، قانون و دستورالعملی نتوانسته و نمی‎تواند با یک بخش‎نامه و راه‎حل، آنها را حل کند.

دهقانی خاطرنشان کرد: برای مقابله با تهدیدات زیست‎ محیطی، باید از افرادی که در حوزه محیط زیست نخبه و فعال هستند استفاده کرد که آنها نمی‎توانند صرفاً دانشگاهی و تحصیل کرده باشند.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: همچنین می‎بایست بخش علمی جامعه را که روی این مسائل بررسی و کار کرده‎اند به دستگاه‎های اجرایی وصل کرد و به تعبیری این دو را با هم آشتی داد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر دانشگاهیان و پژوهشگران، پروژه‎های متعددی را در دست بررسی دارند اما به خاطر اینکه عملی نمی‎شوند بی‎تأثیر و استفاده باقی می‎مانند.

دهقانی جدایی مراکز دانشگاهی از مراکز اجرایی را معضل استان دانست و افزود: متأسفانه این دو به هم اعتمادی نداشته و هر کدام به کاری مشغولند در حالی که برای هر اقدام مؤثر، در هر زمینه‎ای باید آنها به هم پیوند داده شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان ادامه داد: در زمینه محیط زیست نیز برای احیاء و نگهداری آن می‎بایست در سطح کلان وارد شد و به عنوان گام نخست، قوانین در این مورد باید اصلاح شوند. در طراحی قوانین، می‎بایست دانشگاهیان، مدیران و تمام افرادی که دغدغه محیط زیست دارند پای کار بیایند و در قانون‎گذاری سهیم شوند.

دهقانی بر اطلاع‎رسانی و فرهنگ‎سازی در این زمینه به عنوان اقدام بعدی تأکید کرد و افزود: ایجاد رسانه‎های فراگیر که پیگیر موضوع باشند می‎تواند تأثیر بسزا و فراوانی داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان یادآور شد: در حال حاضر جهاد دانشگاهی به‎عنوان یک نهاد علمی سازنده و پویا در سطح کشور اقدامات زیادی را در این زمینه انجام داده که می‎توان به پژوهشکده محیط زیست در گیلان اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: در این نهاد نیز، اولین مرکز خدمات تخصصی که به جهاد دانشگاهی پیشنهاد شد گروه مطالعاتی بلوط بود اما متأسفانه به دلیل نبود متخصص، این طرح اجرایی نشد و به جای آن، مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی را فعال کردیم که امید می‎رود بتواند در این زمینه مثمرثمر باشد.

دهقانی اضافه کرد: با افتخار می‎گویم که این نهاد بانی و گردآورنده تشکلی از دانشجویان دوستدار محیط زیست به نام کانون همیاران طبیعت است که از زیرمجموعه فرهنگی آن شکل گرفته و در حال حاضر به عنوان یک مجموعه غیردولتی فعالیت می‎کنند و جزء تشکل‎های زیست‎محیطی برای دانشجویان کشور به حساب می‎آید.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان ادامه داد: همچنین ایسنا به عنوان یکی از خبرگزاری‎های مؤثر و فراگیر در استان سعی کرده در حوزه محیط زیست فعال باشد که تا به حال نیز همین گونه عمل کرده است؛ همواره تأکید کرده‎ام نگاه ویژه‎ای به اخبار این بخش داشته باشد که امید است این رسانه منشأ خدمات بیش‎تری در حوزه محیط زیست باشد.

انتهای پیام

کد N138720