یک حافظ کل قرآن:

عمل به قرآن بیشترین اثر را در زندگی انسان دارد

یک حافظ کل قرآن سمنانی، با اشاره به برکات حفظ قران در زندگی، گفت: عمل به قرآن کریم بیشترین اثر و برکت را در زندگی انسان دارد.

محمدتقی سعدالدین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، افزود: قرائت و حفظ قرآن با وجود همه برکاتی که دارد اما صورت و ظاهر قرآن است و مهم عمل به آیات نورانی کلام وحی است.

این حافظ کل قرآن کریم با اشاره به این حدیث از پیامبر (ص) که می‌فرمایند «مَنْ اَعْطاهُ اللهُ حِفْظَ کِتابِهِ فَظَنَّ اَنَّ أحَداً اُعْطِیَ أفْضَلَ مِمَّا اُعْطِیَ فَقَدْ غَمَطَ أفْضَلَ النِّعمَةِ؛ هر کس که خداوند حفظ کتابش را به او ببخشد و گمان برد به کسی چیزی بهتر از او داده شده، با فضیلت‌ترین نعمت را کوچک شمرده است» اظهار کرد: عمل به قرآن بیشترین اثر و برکت را در زندگی انسان دارد و همین موجب انس بیشتر با قرآن می‌شود.

سعدالدین همچنین با بیان این‌که «حفظ قرآن کریم را از سن 7 سالگی و از کلاس‌های مسجد و با تلاوت سوره ناس آغاز کرده است» اظهار کرد: با تشویق پدر و مادرم جز سی‌ام قرآن را حفظ و به مرور زمان شروع به حفظ قرآن کردم و در سال سوم دبستان در مسابقات آموزش و پرورش استان شرکت و برگزیده شدم.

این حافظ کل قرآن حضور در فضای مسجد را برکت بزرگی دانست و تصریح کرد: گذران دوران کودکی در مساجد آینده‌ای قرآنی را برای من رقم زد.

وی با اشاره به روش‌هایی که برای حفظ قرآن کریم از آن بهره گرفته است، تصریح کرد: روش ترتیل را بر اساس روش استاد محمد صدیق منشاوی، روش قرائت را با دکتر سعید مرامی و از روش‌های معمول نیز جهت حفظ قرآن استفاده کردم.

وی همچنین با اشاره به ضرورت مرور آیات قران برای پایداری محفوظات خود گفت: در حال حاضر روزی یک ساعت به مرور آیات قرآن مشغولم. ضمن اینکه به واسطه علاقه‌ای که دارم در زمینه تفسیر قرآن نیز مطالعاتی دارم.

این حافظ قرآن کریم تربیت 10 میلیون حافظ قران در کشور را مفید دانست و اظهار کرد: متاسفانه در برخی مواقع بحث برنامه‌های قرآنی و مسائل پیرامون آن، در حد حرف و آمار باقی می‌ماند و برخی بی‌برنامه‌گی‌ها موجب دلزدگی افراد علاقه‌مند در زمینه قرائت و حفظ قرآن می‌شود اما اعطای سهمیه کنکور ارشد برای حافظان قرآن و اعطای مدرک قرآنی معادل مدرک تحصیلی گام خوبی بوده که در زمینه قرآن برداشته شده است و برنامه‌ریزی جهت تربیت حافظ در مدارس برنامه خوبی است، چراکه مناسب‌ترین سن برای حفظ از 10 تا 16 سالگی است.

انتهای پیام

کد N138714