عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران:

5 میلیارد دلار در یک پروسه 10 ساله به کشاورزی لرستان اختصاص یابد

استان ها

یک فعال اقتصادی گفت: مراکز آموزش عالی تربیت نیروی انسانی را براساس اولویت‎های استان انجام دهند.

علی کردی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، اظهار کرد: متأسفانه بی‎مهری جوانان به حوزه کشاورزی و مهاجرت آنها به مراکز استان‎ها باعث شده که سن شاغلین در بخش کشاورزی بالا رود.

وی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها باعث شده تولید از بین برود و شاهد افزایش مشاغل کاذب در شهرها باشیم، اضافه کرد: در حال حاضر کشاورزی اقتصادی نیست و دولت سرمایه‎گذاری لازم را برای بخش کشاورزی انجام نداده در حالی که برای رونق بخش کشاورزی در کشور به 150 میلیارد دلار اعتبار در یک پروسه 12 ساله نیاز است تا بتوانیم این مبلغ را به بخش کشاورزی تزریق و کشاورزی را اقتصادی کنیم.

کردی با اشاره به اینکه با ایجاد یک کشاورزی اقتصادی هم می‎توان برای جلوگیری از مهاجرت و بیکاری جوانان شغل ایجاد کرد و هم تولید را با اصلاح بذر، الگوی کشت و نهال و اصلاح سیستم‎های آبیاری دوچندان کرد، افزود: سرمایه‎گذاری در بخش کشاورزی علاوه بر پایین آمدن سن شاغلین منجر به کاهش مهاجرت و تأمین غذای 70 میلیون جمعیت ایران می‎شود.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران ادامه داد: در لرستان نیز لازم است پنج میلیارد دلار اعتبار در یک پروسه 10 ساله به کشاورزی استان اختصاص تا از این پتانسیل خوب استفاده شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه به‎رغم تلاش‎های زیادی که استاندار استان و شرکت‎هایی که کار مطالعه سند اشتغال را انجام دادند اما در ارتباط با موضوع اشتباهاتی در اولویت‎های استان صورت گرفته است، افزود: باید در مطالعه هم به‎صورت عملی و هم تئوری اولویت‎ها را در نظر گرفت چرا که اولویت‎های استان به ترتیب در حوزه کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، گردشگری و صنعت است که نیاز بوده این مطالعات براساس پتانسیل توانمندی‎های استان صورت می‎گرفت.

وی با تأکید بر اینکه لرستان دارای قابلیت‎های زیادی از نظر نیروی انسانی، گردشگری و کشاورزی است، اظهار کرد: در این باره مراکز آموزش عالی باید رشته‎های مرتبط با اولویت‎های استان را راه‎اندازی و نیروهای متخصص را در این عرصه‎ها تربیت کنند.

کردی با تأکید بر اینکه سهم اشتغال و ارزش افزوده استان در حوزه کشاورزی طی سال‎های اخیر به ترتیب 31.5 و 22 درصد بوده است، اضافه کرد: باید بیش از این به مقوله کشاورزی استان توجه شود، چه کسی می‎گوید داشتن یک کشاورزی دیم برای ما منفی است؟ خانه کشاورز ایران با تبدیل 70 درصد اراضی دیم به آبی موافق نیست و این خانه معتقد است که باید از آب به‎درستی استفاده شود و در جهت افزایش تولید تلاش کند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران با بیان اینکه باید روش‎های آبیاری به‎صورت جدی دیده و اصلاح شود، افزود: در بخش اصلاح بذور باید نهال‎ها و بذرهایی که مقاومت زیاد در برابر کم‎آبی و بی‎آبی دارند، توصیه ‎شود.

وی با تأیکد بر اینکه باید ترویج بخش کشاورزی در روستاها فعال و مراکز خدمات به‎صورت ترویجی در کنار روستاها قرار گیرند، یادآور شد: باید دانشگاه‎ها به‎صورت مهارتی و کاربردی با حذف فاصله و اعتقاد به کشاورزان و بخش کشاورزی کمبودها و نارسایی‎ها را به فرصت تبدیل کنند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: مسئولین استان و آموزش و پرورش باید در خصوص تولیدکنندگان غذایی ایران به‎عنوان یکی از ستون‎های اقتصادی کشور فرهنگ‎سازی لازم را در جامعه ایجاد کند و این فرهنگ‎سازی منجر به احترام فرهنگی و رغبت بیشتر جوانان به امر کشاورزی باشد.

انتهای پیام

کد N138025