آشنایی با آبشار "آبسر" کرمان

استان ها

آبشار آبسر(Absor) در دره‌ای عمیق در شمالی‌ترین بخش ارتفاعات بحر آسمان در استان کرمان واقع شده است.

مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، می‌گوید: منطقه بحرآسمان مجموعه‌ای کوهستانی است که به همراه جبال بارز طولانی‌ترین و مرتفع ترین رشته کوه جنوب شرقی کشور را ایجاد کرده است. در واقع این کوهستان به مانند بسیاری از کوهستان‌های واقع شده در مجموعه فلات مرکزی تنها یکسری کوه پراکنده نبوده بلکه کاملاً رشته کوهی مرتفع است که از نظر توپوگرافی و اقلیمی هیچ سنخیتی با مناطق دشتی اطراف خود ندارد.

"ابراهیم نژاد"، به ایسنا می‌گوید: آبشار آبسر در جنوب شرقی روستای سید مرتضی از توابع بخش ساردوئیه و دهستان هنزا استان کرمان واقع است.

وی ادامه می‌دهد: فاصله آبشار تا روستا در حدود 7 کیلومتر است. دسترسی به آبشار از طریق جاده رابر- جیرفت، جاده فرعی امامزاده سید مرتضی، 2 کیلومتر مانده به روستای سیدمرتضی، جاده خاکی آبشار امکانپذیر است.

ابراهیم نژاد می افزاید: این آبشار زیبا که ارتفاع آن به حدود 25 متری می‌رسد، در 25 کیلومتری جنوب شرق رابر واقع شده است.

وی می گوید: این آبشار دل انگیز که صدای ریزش آب آن، شور و اشتیاق خاصی به فضا می بخشد، بر دیواره‌های تیره رنگ وسنگی جریان دارد و در بخش‌هایی از طول آبشار، برخورد جریان آب با تخته سنگ‌ها، علاوه بر شدت بخشیدن به صدا وخروش آب، حرکت در لا به لای گل سنگ‌ها، خزه‌ها و گیاهان مسیر، تصویر زیبایی را در این بخش از رابر و استان‌ رقم زده است. همچنین ادامه حرکت آب در بستر رودخانه از لابه لای تخته سنگ‌های بزرگ و کوچک و حاشیه سبز آن، بر جلوه‌های آبشار آبسر افزوده است.

مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در مورد ارتفاعات بحر آسمان می‌گوید: ارتفاعات این کوهستان که در جنوب شرقی شهر کرمان واقع شده و در نزدیکی کوهستان‌های هزار و جوپار قرار دارد زمستان‌های بسیار سردی دارد که همراه با بارش برف است و این برف در ارتفاعات تا مدت‌ها باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: ارتفاعات بحرآسمان در بخش جنوبی با قرار گرفتن در حوزه آبریز هلیل رود و جازموریان نهایتاً به مناطق دشتی با ارتفاع 600 تا 1200 متر ختم می‌شود که از آب و هوای بسیار گرمی و تا حدودی مرطوب برخوردار است. برعکس جبهه شمالی این رشته کوه به دشت‌های مرتفع‌تری وصل می‌شود که دارای اقلیمی سرد و خشک هستند.

ابراهیم نژاد ادامه می‌دهد: این محدوده کوهستانی مرتفع هم به دلیل بارش سالانه نسبتاً زیاد که شامل باران و به ویژه برف است و هم وجود چشمه‌های فراوان از منابع آبی فراوانی برخوردار است که به صورت جوی‌ها و رودخانه‌های کوچک و بزرگی می‌شود که تمامی آنها از سرچشمه‌های رودخانه هلیل رود بوده که نهایتاً به هامون جازموریان می‌ریزند.

ابراهیم نژاد می‌گوید: همچنین در بخش ساردو چند مقبره امامزاده وجود دارد که مشهورترین آنها سید مرتضی برادر امام رضا‌(ع) است.

انتهای پیام

کد N137771