شیمی سبز قطعه مفقوده‌ای از پازل رفع آلودگی هوای اراک

استان ها

شیمی سبز مجموعه‌ای از فرآیندهای جدید آزمایشگاهی است که می‌تواند از ایجاد آلاینده‌های صنعتی جلوگیری کند، و محصولات جدیدی که دوستدار محیط زیست هستند را تولید کنند.

دکتر نیازی معاون پژوهش و فن‌آوری دانشگاه آزاد اراک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه شیمی سبز یکی از اهداف و محورهای اصلی برگزاری کنفرانس ملی شیمی، مهندسی شیمی و صنعت در اراک بوده است اظهارکرد: شیمی سبز در بردارنده فرایندهای شیمیایی بر اساس اصولی است که محصولات و ضایعات آن هیچ‌گونه آسیبی به محیط زیست نرساند.

وی افزود: اگر بتوانیم در شهر آلودگی‌ خیز اراک تحقیقات‌مان را به سمتی سوق دهیم که شیمی سبز در همه فرایندهای شیمیایی کارخانجات از جمله در تولید رنگ، تجهیزات و قطعات و خصوصاً سوخت خودروها کاربردی و اجباری شود می‌توانیم تا حد زیادی از آلودگی بسیار زیاد هوای این شهر صنعتی بکاهیم.

معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه آزاد اراک در ادامه بیان کرد: مسئولین در صنایع هنوز آشنایی 100 درصد با شیمی سبز ندارند و این نیاز وجود دارد که کارگاه‌های علمی و پژوهشی برای مسئولین در کارخانجات ترتیب در این رابطه داده شود.

وی همچنین درخصوص سطح برگزاری اولین کنفرانس ملی شیمی، مهندسی شیمی و صنعت افزود: هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها در سطح ملی آشنایی محققین و اساتید و دانشجویان با یکدیگر و با پروژه‌هایی که در دانشگاه‌های دیگر ارائه می‌شوند است.

وی این مهم را موجب گسترش و توسعه علمی در کشور دانست و با اشاره به اینکه نام این کنفرانس شیمی و صنعت بوده و خود زمینه برقراری ارتباط هر چه بیشتر علم و صنعت و ایجاد تولیدات علمی و کاربردی‌تر کردن آنها را در صنعت فراهم می‌کند، از پژوهشگرانی دعوت کرد با ایجاد کارگاه‌های پژوهشی زمینه را برای برقراری ارتباط بیش از پیش بین صنعت و تولیدات دانشگاه فراهم کنند که این خود موجب تجاری شدن علم می‌شود.

نیازی همچنین عملیاتی کردن بودجه پژوهشی در بخش صنعت و کارخانجات که قبلا برای آنها مصوب شده را راهکار دیگری در راستای برطرف کردن موانع موجود در مسیر اهداف و پروژه‌هایی که در دانشگاه به آنها پرداخته می‌شود دانست.

وی استقبال دانشجویان و اساتید را از این کنفرانس در سطح عالی بیان کرد و افزود: مقالات در سطح گسترده‌ای در دو بخش شیمی و مهندسی شیمی از دانشگاه‌های سراسر کشور و از شهرهای مشهد، تبریز، یاسوج، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، تهران و عمدتاً از شهرهای جنوبی کشور مانند هرمزگان، بندرعباس، بوشهر و خوزستان به کنفرانس ارائه شدند و 15 درصد از این مقالات از استان مرکزی بودند.

نیازی افزود: از بین 200 مقاله ارائه شده 20 مقاله که از مقالات دیگر مهم‌تر و کاربردی‌تر باشند به صورت کتابچه‌ای در مجله تخصصی شیمی دانشگاه آزاد اراک به چاپ خواهد رسید.

وی از برگزاری مستمر و سالانه این کنفرانس‌ها در دانشگاه آزاد خبر داد و همچنین درخصوص برگزاری این کنفرانس در سطح بین‌المللی پس از سه دوره برگزاری این کنفرانس‌ها ابراز امیدواری کرد.

نیازی خاطرنشان کرد: 10 درصد از مقاله‌های ارائه شده به این کنفرانس در رابطه با شیمی سبز تدوین شده بودند.

انتهای پیام

کد N137260