کبیرکوه می‌تواند کمپ مناسب گردشگری در خاورمیانه باشد

استان ها

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ایلام گفت: کبیرکوه می‌تواند نقش کلیدی در جذب توریست و گردشگری نه تنها برای هموطنان بلکه پایگاه و کمپ مناسب گردشگری در خاورمیانه نیز باشد و برآورده شدن این مهم نیازمند برنامه‌ریزی کلان ملی در جهت ایجاد زیرساخت‌ها و همکاری میراث فرهنگی کشور است.

«حبیب‌الله محمودیان» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهارکرد: از آثار شاخص ایلام که جنبه ملی داشته و به صورت قوی می‌تواند مورد توجه هم‌وطنان عزیز، محققان و پژوهشگران عرصه تاریخ و تمدن قرار گیرد درختان سرو 3300 ساله روستای «بانه سرو چوار» ایلام است.

وی این درختان کهنسال را از نوع سرو زربین و غیربومی منطقه عنوان و تصریح کرد: بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد این گونه درختان کهنسال در یکی از مسیرهای ارتباطی دنیای باستان به وسیله اهالی ساکن در این منطقه و احتمالاً به وسیله کاروانیان کاشته شده است.

وی ادامه داد: از آثار شاخص تاریخ طبیعی منطقه می‌توان به درختان «وَن» کهنسال در نواحی کوهستانی استان اشاره کرد که به گفته کارشناسان منابع طبیعی این گونه جنگلی شاید کهنسال‌ ترین درختان در هلاله سبز و حاصلخیز و از گونه‌های قدیمی جهان به حساب می‌آید.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در رابطه با آثار شاخص در حوزه تاریخ و تمدن و همچنین تلاش‌های انسان برای بهره‌گیری بیشتر از منابع خدادادی طبیعت به یافته‌های باستان‌ شناسی به تپه‌های علی‌کُش، چغا آهوان، گُلان، سَرنی و چغاصیفور در محدوده استان ایلام و در بخش زاگرس غربی اشاره و افزود: ساکنان این مناطق در دوران نوسنگی دست به اهلی کردن دام‌ها از جمله بز کوهی که گونه جانوری کوهستان زاگرس است برای تامین معاش و غذای خود زده‌اند.

وی همچنین اهلی کردن دانه‌ها از گونه‌های بومی و طبیعی موجود در ارتفاعات زاگرس را که در حدود 10 تا 11 هزار سال پیش صورت گرفته است را یکی از دستاوردهای ساکنان این بخش از سرزمین متمدن ایران عنوان کرد و ادامه داد: آخرین تحقیقات علمی، این منطقه را آغازگر فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری در جهان می‌داند.

معاون پژوهش مرکز آموزش عالی پارسیان ادامه داد: در حالی که بشر همیشه دغدغه‌ای تامین غذا برای ادامه حیات را داشته است ساکنان این منطقه توانسته‌اند به این نیاز واقعی انسان در ادوار پیش از تاریخ فائق آمده و راه را برای تحولات بیشتر فراهم کند.

محمودیان در زمینه جاذبه‌های گردشگری این منطقه به مجموعه آثار تاریخ طبیعی در دره‌های ارتفاعات کبیرکوه اشاره و تصریح کرد: کوهستان کبیرکوه با 160 کیلومتر طول، مشرف بر دشت‌ها و جلگه‌های حاصلخیز جنوب غربی ایران در قسمت غربی زاگرس است که از نظر پوشش جنگلی و مرتعی سرچشمه رودها، منابع آبی و نیز اقلیم مطلوب در فصول مختلف با دره‌های زیبا و مصفا است. بنابراین این منطقه می‌تواند نقش کلیدی در جذب توریست و گردشگری نه تنها برای هموطنان بلکه پایگاه و کمپ مناسب گردشگری در خاورمیانه نیز باشد که در این زمینه برنامه‌ریزی کلان ملی در جهت ایجاد زیرساخت‌ها از قبیل جاده، امکانات استقرار، تیم‌های راهنمایی گردشگری و همچنین تبلیغات هنرمندانه رسانه‌ها خصوصاً واحدهای بین‌الملل وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور را طلب می‌کند.

این مدرس دانشگاه در این زمینه به بخش محدودی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری دره‌های کوهستان کبیرکوه همچون تفرجگاه تاریخ طبیعی دره کلم با چشمه و رودخانه‌، پوشش جنگلی و دره‌های زیبا اشاره کرد و گفت: تفرجگاه دروَن و سَروند، دره لارت، دره زران‌گوش، دره سیکان، در بخش شمالی کبیرکوه واقع شده است که از نظر آثار تاریخی، بقایای شهرهای تاریخی، چشمه‌ها، پوشش جنگلی و صخره‌های زیبا دنیایی از زیبایی را در این طبیعت بکر به نمایش گذاشته است.

این پژوهشگر ادامه داد: از مناطق حوزه کوهستان کبیرکوه که از بعد گردشگری یکی از مکان‌های شاخص خاورمیانه است باید به شهر باستانی سیمره، آثار دره شیخ مکان و ماژین و حاشیه رودخانه سیمره اشاره کرد .هر چند در بخش غربی کوهستان کبیرکوه آثار ارزشمندی چون شهر باستانی میمه با جاذبه‌های تاریخی و تاریخ طبیعی دنیای از زیبایی طبیعی را خلق کرده است.

وی به دره گُل‌گُل ملکشاهی با سنگ نوشته دوره آشوری و همچنین دره کوهستانی دامنه کبیرکوه در شهرستان ملکشاهی و نیز جاذبه‌های تاریخ طبیعی منطقه شوهان اشاره کرد و گفت: یکی از مناطق شاخص چه در مطالعات تاریخی و چه در امر باستان‌شناسی کشور، منطقه زرین‌آباد در کوهپایه‌های جنوبی کبیرکوه با مجموعه‌ای از آثار شهر باستانی «جولیان» در آبدانان و قلاع تاریخی است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: در دامنه‌های جنوبی کبیرکوه آثار ارزشمند تاریخ طبیعی ایران زمین همچون چشمه‌های روان قیر طبیعی، غار طبیعی خفاش و تپه‌های باستانی وجود دارد که بیش از 70 قلعه تاریخی، ده‌ها پل باستانی و دیگر ابنیه‌ها در استان ایلام که از دوران مختلف به خصوص دوره تاریخی بر جای مانده، نماد تمدن و فرهنگ ایران زمین محسوب می‌شود.

محمودیان پر تراکم‌ترین پل‌های باستانی جهان را متعلق به محدوده‌ی استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان عنوان و تاکید کرد: مهم‌ترین جاده‌های باستانی دنیای کهن چون جاده‌ی شاهی، خاوران و ابریشم از این منطقه تا مناطق هم‌جوار امتداد داشته است البته آثار برجای مانده‌ی دهها کاروانسرا و ایستگاه‌های بین راهی در مسیرهای ارتباطی استان از دوران تاریخی، خود مقوله‌ی ارزشمند در بعد تحقیقات تاریخی و باستان شناختی است.

معاون پژوهشی دانشگاه پارسیان استان ایلام تصریح کرد: مهم‌ترین شهرهای باستانی استان در دشت‌های میان کوهی و نیز دشت‌های حاشیه‌ای کوهستان کبیرکوه، شهرهای سیروان، صیمره، هیمان، ماژین، لارت، میمه، جولیان، چغاآهوان، امیرآباد و دهها شهر باستانی دیگر است.

محمودیان واقع شدن این منطقه در مسیر عتبات عالیات و ارتباطات چندین هزار ساله با جلگه میان رودان را دلیل بهره‌مندی سرزمین ایلام از زیارتگاه متعدد در گستره وسیعی ذکر کرد و گفت: بیش از 102 مکان زیارتگاهی و موقوفه شامل امامزادگان، روادگاه، نظرگاه و مقابر شخصیت‌های مذهبی محلی در استان ایلام وجود دارد که از نظر جذب زائران سایر مناطق استان و همچنین مسلمانان کشور هم‌جوار«عراق» در فصول مختلف دارای اهمیت می‌باشد.

انتهای پیام

کد N137200