تاکید استاندار بر بازگشایی تمامی بازارچه‌های مرزی مصوب سیستان و بلوچستان ‌

استان ها

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: محوریت مرز، مرزنشینان هستند و باید قانون در نوار مرز به نفع مردم مرزنشین تفسیر و مشکلات و نواقص آن اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی، در نشست شورای هم اندیشی مبادلات مرزی افزود: حق و حقوق مرزنشینان استان باید پیگیری شود تا شش درصد مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی از مرزهای استان اخذ نشود، زیرا اجرای این سیاست‌ها با مقررات جاری تناقض دارد.

وی اظهار کرد: قانون جاری مالیات بر ارزش افزوده یعنی توسعه قاچاق و این کار مورد رضایت مرزنشین نیست، زیرا مرزنشین انتظار منتفع شدن از عواید مرز را دارد.

وی گفت: مردم و تعاونی‌های موجود باید در مبادلات مرزی دخیل بوده و مباشرین این کار محدود و حق مرزنشین محترم شمرده شود.

استاندار سیستان و بلوچستان بر بازگشایی تمامی بازارچه‌های مرزی مصوب استان تاکید کرد و گفت: منافع مرزداران باید با منافع منطقه گره خورده باشد.

هاشمی ادامه داد: اگر سه میلیون لیتر سوخت از مرزهای سیستان و بلوچستان قاچاق می شود، 2.5 میلیون لیتر آن از خارج استان به این منطقه تزریق می‌شود که باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی کرد.

وی افزود: به منظور تسهیل در انجام مبادلات مرزی و استفاده مرزنشینان از سهمیه اختصاصی از الگوهای موفق سایر استان‌ها مورد استفاده قرار گیرد و چنانچه روستاییان توانایی انجام مبادلات مرزی را از لحاظ اقتصادی ندارند، به صورت گروه‌های 10 نفره‌ یا روستا به روستا و یا از طریق شورا، دهیار و یک نماینده از تعاونی مرزنشینان این مهم را انجام دهد تا سود حاصله بطور صیحیح و کامل به مردم مرزنشین برسد.

استاندار عنوان کرد: سلامت و زیست مردم سیستان در معرض آسیب جدی قرار دارد.

انتهای پیام

کد N137084