امام جمعه شیراز: اقتصاد مقاومتی، دانش بنیان و متکی به توان داخلی است

استان ها

امام جمعه شیراز گفت: اقتصاد مقاومتی بر دو محور تکیه دارد، یکی این‌که دانش بنیان است و دیگر این‌که بر توان داخلی اتکا دارد و ریاضتی هم نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‏‌های نمازجمعه شیراز با اشاره به ابلاغ سیاست‎های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و پاسخ رئیس جمهوری، افزود: نکته قابل ملاحظه و درخور توجه برخورد مثبت رئیس جمهور محترم و رئیس مجلس با این ابلاغیه است، رئیس جمهور محترم درکمترین فاصله زمانی پاسخ مناسب به نامه رهبر معظم انقلاب عرضه داشتند و دستورالعمل را برای معاون اول صادر کردند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه شیراز، گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم غیور آذربایجان باز هم به نکته‌ای اشاره کردند که چندین بار آن را بازگو کرده بودند و آن این‌که دشمنی آمریکا با ما بر سر انرژی هسته‌ای نیست و با انرژی هسته‌ای هم اگر حل و فصل شود دشمنی آمریکا کم نمی‌شود؛ آنها با اسلام، استقلال، و روی پای خود ایستادن مردم ایران دشمنی دارند و این چیزی نیست که با مذاکرات هسته‌ای یا غیرهسته‌ای حل و فصل شود، این تذکر خیلی ضروری است برای نخبگان و شخصیت‌های اثرگزار جامعه و دولت مردان ما که بدانند دشمن دشمن است، اعتماد به دشمن را نداشته باشیم و فریب لبخندهای دشمن را نخوریم در عین حالی که مذاکره باید ادامه پیدا کند، ملت پشتوانه مذاکره است.

خطیب جمعه شیراز با اشاره به سالروز سوم اسفند، دوران حکومت رضاخان بر ایران را تاریکترین و سیاه‌ترین دوران حاکمیت پادشاهان بر این کشور ارزیابی و تصریح کرد: خود سلطنت تیرگی‌هایی دارد و با هیچ عقل و خرد و منطقی هماهنگ نیست، اما در میان سلاطین، دوره رضاخان از دوران بسیار تاریک مملکت بود چون نه عقل و نه دانش حاکم بود و نه برنامه‌ای در کار بود، منافع انگلیس بود و بعد منافع آمریکا. در این دوران همه ضربه‌ها به کشور وارد شد، قداست‌ها شکسته شد حتی عصر عاشورا کاروان شادی راه می‌انداختند و سینماها را عصر عاشورا باز می‏‌گذاشتند، دهن کجی به مقدسات جامعه، کشف حجاب، واگذاری بخشی از سرزمین میهن اسلامی ما به همسایگان یعنی ترکیه، افغانستان و عراق، و واگذاری منابع زیرزمینی و حتی بخشی از مسجد سلیمان و مناطق نفتی به انگلیس و... از بدترین آنها بود.

ایمانی هم‌چنین با اشاره به رویدادهای هفته گذشته شیراز و فارس، برگزاری مسابقات قرآنی را مهم‌ترین رویداد فرهنگی در سال 92 خواند و گفت: برگزاری مسابقات کشوری قرآن مجید رویداد مهمی است، ارتباط با قرآن، حاکم سازی گفتمان قرآن بر جامعه، توجه به قرآن، خیابان‌ها و مراکز عمومی ما با قرآن زینت یافتن و با نام قرآن آشنا شدن، این ظرفیت عظیمی است و در استان فارس ظرفیت حفظ قرآن و آشنایی با مفاهیم قرآن بسیار بالا است و باید از این ظرفیت استفاده کرد و آنچه در حال انجام است مقدمه‌ای خواهد بود برای بهره‌برداری بیشتر از ظرفیت موجود در سطح استان نسبت به قرآن مجید.

وی رونمایی سه در طلا حرمین کاظمین، امام موسی بن جعفر(ع) و امام جواد(ع)، را دومین رویداد فرهنگی مهم هفته گذشته عنوان و خاطرنشان کرد: این حاصل هنرنمایی مردم شیراز و استان فارس بود، مردمی که هم با سرمایه و هم با هنر خود در خدمت اهل بیت(ع) بوده و هستند.

ایمانی تصریح کرد: این دو رویداد به ما درس می‌دهد که باید استان را به سمت بهره‌برداری از ثقلین قرآن و عترت هدایت کرد و مردم با چنگ زدن به ریسمان محکم الهی یعنی قران مجید و اهل بیت پیامبر(ص) گرفتاری‌های دنیا و آخرت خود را حل و فصل کنند.

خطیب جمعه شیراز هم‌چنین با ادامه مباحث هفته‌های گذشته در خصوص سبک زندگی اسلامی و ضرورت و راهکارهای توجه به آن، بالارفتن سن ازدواج، مسکن، اشتغال و هزینه‌های ازدواج و مهریه‌های سنگین را از جمله عوامل مهم در وارد شدن آسیب به سبک زندگی اسلامی دانست.

ایمانی تاکید کرد: این هزینه‌های جاری که گرفتاری برای جامعه ما ایجاد کرده نه تأثیری در محکم شدن پیوند زندگی دارد و نه آثاری در آموزش ارزش‌ها در جامعه به دنبال دارد، بلکه خود یک عمل ضدارزش است و عملی است که هیچ پایگاهی در عقل و خرد و محکمات دین برای آن نیست.

خطیب جمعه شیراز با اشاره به روایاتی از پیامبر اسلام، آسان گرفتن ازدواج را از جمله تاکیدات دینی خواند و گفت: کدام ازدواج به خاطر مهریه سنگین پایدار مانده است؟ کدام خانواده با مهریه سنگین توانسته است سر راه شوهر مانع ایجاد کند که او دست به طلاق نزند و مشکل طلاق را ایجاد نکند؟

ایمانی گفت: نسبت به زاد و ولد و داشتن فرزند نباید سخت‌گیری کرد، زیرا فرزند آرامش زندگی را تکمیل می‌کند، محبت را ریشه‌دار می‌کند و جامعه اسلامی را رونق می‌بخشد، چیزی که امروز متأسفانه عوامل مختلفی دست به دست هم داده و مسئله رشد زاد و ولد را در جامعه ما به 1.2 درصد رسانده و این زنگ خطری است، ما اگر میزان زاد و ولدمان بالای 3 درصد باشد یک جامعه سالم و شایسته داریم، اما 1.2 درصد جوابگوی یک جامعه فعال و پویا مثل جامعه ایران نیست.

انتهای پیام

کد N136684