سرپرست کاوش قلعه گوری سیمره: بنای قلعه متعلق به اواخر دوره ساسانی است

استان ها

سرپرست کاوش قلعه گوری سیمره گفت: فاز سوم این محوطه در ضلع شرقی محوطه قلعه گوری آغاز شده و با کاوش در 5 ترانشه 10 متر در10 متر در حال پیشرفت است.

عطا حسن‎پور در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: محوطه قلعه گوری سیمره که سومین فصل مطالعات باستان شناختی خود را تجربه می‎کند در 70 کیلومتری جنوب غربی کوهدشت و 23 کیلومتری جنوب غرب بخش کونانی در دهستان زیرتنگ قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بنای قلعه گوری مکانی متعلق به اواخر دوره ساسانی بوده که نتایج قابل توجهی از کاوش‎های دو فصل آن به دست آمده است.

سرپرست کاوش در محوطه قلعه گوری دستاوردهای فصول اول و دوم در این محوطه را چنین توصیف می‎کند: چند فضای معماری با تاقچه‎هایی از نوع سوراخ کلیدی، ستون‎ها و نیم ستون‎های متعدد، ایوانی باشکوه به همراه ستون‎های مزین به گچ‎بری‎های متنوع و قسمتی از یک حیاط. هم‌چنین گچ‎بری‎های به دست آمده از این محوطه شامل طرح‎های انسانی، حیوانی، گیاهی و هندسی بوده که در نوع خود کم‎نظیر هستند.

وی افزود: آرایه‎های گچ‎بری با طرح‎های حیوانی شامل تصاویر گراز، قوچ و کبوتر هستند که به صورت قالب‎های گچی در قسمت‎های مختلف بنا نصب شده‎اند. ستون‎های مکشوفه از ایوان این بنا در قسمت‎های ساقه ستون، شال‎ستون و سرستون با تزئینات هندسی و حیوانی به شکل بسیار زیبا تزئین شده است.

حسن‎پور گفت: انتظار می‎رود کاوش در قسمت شرقی این بنا که تا پایان سال‎جاری به طول می‎انجامد، نتایج پرباری همچون فصول گذشته کاوش در بر داشته باشد.

وی در پایان افزود: اطلاعات به دست آمده از قلعه گوری رماوند گویای تمدنی غنی و باشکوه در دوران ساسانی در لرستان است و ادامه کاوش‎ها می‎تواند از تاریخ مبهم و تاریک این دوران را بر ما روشن کند.

انتهای پیام

کد N135836